Estoński CIT. Kto i ile może zyskać?

Rewolucyjne zmiany dotyczące możliwości skorzystania z całkowicie nowej preferencji podatkowej, tzw. estońskiego CIT.

Estoński CIT to całkowicie nowe rozwiązanie prawne pozwalające na poprawę płynności finansowej poprzez odłożenie w czasie konieczności zapłaty podatku CIT oraz zredukowanie łącznych obciążeń  podatkowych związanych z podwójnym opodatkowaniem zysków wspólników – osób fizycznych .

Głównym założeniem nowego systemu jest reinwestowanie przez podatników części zysków w miejsce ich dystrybucji pomiędzy właścicieli.

Preferencja dedykowana jest spółkom kapitałowym, których bezpośrednimi właścicielami są osoby fizyczne. Świetnie nadaje się zatem do zastosowania np. w polskich firmach rodzinnych. Może też stanowić istotny argument za decyzją o przekształceniu spółki osobowej (np. komandytowej) lub jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową.

Nowe przepisy w zamierzeniu:

  • tworzą korzystne podatkowo warunki dla inwestowania;
  • stanowić mogą dodatkowy argument za przekształceniem spółki komandytowej lub jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o.;

Oprócz warunków stosowania preferencji, podczas webinarium zaprezentowane zostały skutki wpływu restrukturyzacji na możliwość stosowania estońskiego CIT oraz możliwość łączenia tego rozwiązania z innymi zachętami (np. z działalnością w PSI). Eksperci wskazali także jak liczyć koszty związane z „wejściem” w estoński CIT oraz jak oszacować spodziewane korzyści z zastosowania preferencji – w formie praktycznych przykładów.

Uczestnicy webinaru mogli dowiedzieć się:

  • Jakie warunki formalne należy spełnić, aby rozpocząć stosowanie estońskiego CIT?
  • Ile można zaoszczędzić i jak zaprojektować przyszłe inwestycje?
  • Jak długo inwestowanie będzie opłacalne?
  • Czy estoński CIT można łączyć z innymi preferencjami (ulgą B+R, IP-Box, PSI, SSE)?
  • Czy zmiana decyzji o stosowaniu preferencji będzie możliwa i jakie są warunki wycofania się z estońskiego CIT?

Spotkanie prowadzili: