Przypadki, w których grożą kary za brak dokumentacji cen transferowych
Na sankcje finansowe, dochodzące nawet do kilkunastu milionów złotych, narażeni są przedsiębiorcy za zaniechania związane z dokumentacją cen transferowych. Ostateczna wysokość jest uzależniona od wielu czynników, jak np:
- brak dokumentacji zgodnej z przepisami
- nierzetelnie prowadzona dokumentacja
- niedostarczenie dokumentacji we właściwym terminie
Organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej może wystąpić do podatnika z żądaniem sporządzenia i przedłożenia dokumentacji podatkowej dla transakcji lub innych zdarzeń, których wartość nie przekracza limitów określonych w przepisach.
Co zrobić, aby uniknąć kary za brak dokumentacji cen transferowych?
Obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych obejmuje transakcję lub transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi, których łączna kwota bądź jej równowartość z tytułu umowy lub rzeczywiście zapłacona w danym roku podatkowym przekroczy:
- 100 000 euro – jeśli wartość transakcji nie przekracza 20 proc. kapitału zakładowego strony transakcji,
- 30 000 euro – w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępniania wartości niematerialnych i prawnych, albo
- 50 000 euro – w pozostałych przypadkach,
- 20 000 euro – w przypadku transakcji z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w kraju lub na terytorium stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem w internetowym wydaniu Rzeczpospolitej.
W poprzednim artykule opisaliśmy zmiany dotyczące cen transferowych, wynikające z nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz podatku dochodowym od osób fizycznych.