Nowy sposób rozliczania podatku u źródła! Trzeba będzie czekać 6 miesięcy
Według obecnie obowiązujących przepisów ustawy o CIT, płatnicy mają prawo zastosować preferencyjną stawkę podatku u źródła do należności wypłacanych zagranicznym kontrahentom już z chwilą ich wypłaty. Natomiast, zgodnie z rządowymi zapowiedziami, w przypadku płatności powyżej 2 mln PLN, mimo istnienia prawa do zastosowania obniżonej stawki podatku u źródła lub zwolnienia z tego podatku, płatnik będzie zobowiązany do pobrania podatku według ustawowej stawki (19%/ 20%) od nadwyżki powyżej 2 mln PLN w danym roku podatkowym wypłaconej do danego podmiotu, chyba że płatnik złoży do organów podatkowych stosowne oświadczenie lub otrzyma potwierdzenie do zastosowania zwolnienia na podstawie wydanej przez organy podatkowe opinii. Niemniej jednak, podatnik będzie mógł odzyskać powstałą nadpłatę podatku, składając do organu podatkowego stosowny wniosek. Podatek będzie zwracany w terminie 6 miesięcy liczonym od chwili złożenia wniosku.
Nowa definicja rzeczywistego właściciela należności
Planowane zmiany w ustawie o CIT kładą nacisk na weryfikację zasadności zwolnienia czy preferencyjnego traktowania WHT w odniesieniu do odsetek, należności licencyjnych płaconych przez polskich podatników. W szczególności, aby skorzystać ze zwolnienia lub niższego oprocentowania, odbiorca płatności powinien spełniać definicję „właściciela odsetek”. Zgodnie z planowanymi zmianami, za rzeczywistego właściciela, będzie można uznać podmiot, który łącznie spełni następujące warunki:
- otrzymuje należność dla własnej korzyści, w tym decyduje samodzielnie o jej przeznaczeniu i ponosi ryzyko ekonomiczne związane z utratą tej należności lub jej części
- nie jest pośrednikiem, przedstawicielem, powiernikiem lub innym podmiotem zobowiązanym prawnie lub faktycznie do przekazania całości lub części należności innemu podmiotowi
- prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju siedziby (jeżeli należności uzyskiwane są w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą).
Spółka zarządzająca Funduszem inwestycyjnym może zostać uznana za rzeczywistego właściciela otrzymywanych należności
Dnia 8 sierpnia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej na wniosek TPA Poland wydał indywidualną interpretację podatkową, w której potwierdził, że bezpośrednią konsekwencją uznania niemieckiej spółki zarządzającej otwartym funduszem inwestycyjnym, prowadzącym działalność m.in. w Polsce, polegającą głównie na kupnie i sprzedaży nieruchomości oraz wynajmie powierzchni komercyjnej w posiadanych nieruchomościach za pośrednictwem spółek specjalnego przeznaczenia (SPV) z siedzibą w Polsce, w których spółka zarządzająca posiada 100% udziałów, za podatnika w zakresie dochodów generowanych przez aktywa funduszu jest uznanie jej za rzeczywistego właściciela. W konsekwencji, spółka zarządzająca spełnia wymagania uprawniające ją do stosowania zwolnienia z podatku u źródła w stosunku do otrzymywanych przez nią odsetek z tytułu pożyczki udzielonej powiązanej z nią polskiej spółce.
Brak obowiązku zapłaty CIT z tytułu majątku otrzymanego z likwidacji zagranicznej spółki
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z dnia 31 lipca 2018 r. (sygn. akt II FSK 2049/16) nie trzeba płacić podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu majątku otrzymanego z likwidacji zagranicznej spółki. Wyrok dotyczył polskiej spółki będącej wspólnikiem spółki cypryjskiej, która miała zostać zlikwidowana. Polski podatnik miał otrzymać z majątku likwidacyjnego spółki certyfikaty inwestycyjne, które jego zdaniem nie podlegały opodatkowaniu CIT. Zgodnie bowiem z polskimi przepisami podatkowymi, podatek dochodowy od osób prawnych pobierany jest wyłącznie od dochodu zagranicznego podmiotu a nie majątku otrzymanego z likwidacji. Stanowisko podatnika zostało potwierdzone przez NSA, który stwierdził, że wydanie majątku po likwidacji spółki nie jest następstwem wykonania zobowiązania niepieniężnego, ale jedynie rozdysponowaniem jej mienia.
Pierwsze zasiedlenie budynku nie wymaga, aby odbywało się w ramach czynności opodatkowanej VAT
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 lipca 2018 r. (sygn. akt III SA/Gl 256/16), pierwsze zasiedlenie to oddanie budynku do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części. Zdarzenie to nie wymaga zaistnienia czynności opodatkowanej VAT (np. oddaniu budynku w najem). Zdaniem sądu pod pojęciem pierwszego zasiedlenia należy rozumieć również każde użytkowanie budynku po jego wybudowaniu (ulepszeniu), w tym również na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Sprawa dotyczyła polskiej spółki, która w 2001 r. kupiła budynek administracyjno-socjalny, w którym następnie dokonała ulepszeń w kwocie wyższej niż 30% jego wartości. Transakcja była zwolniona z VAT. Budynek był wykorzystywany tylko i wyłącznie przez spółkę na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. Zdaniem podatnika potencjalna sprzedaż budynku zgodnie z dyrektywą VAT będzie korzystała ze zwolnienia z VAT, ponieważ do pierwszego zasiedlenia budynku doszło już w momencie nabycia go od pierwszego użytkownika.
WSA w Gliwicach potwierdził stanowisko spółki powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 listopada 2017 r. (sprawa nr C 308/16).
Projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej
Projekt nowelizacji w znaczącym stopniu rozszerza dotychczasowe uprawnienia Krajowej Administracji Skarbowej. Kontrola będzie mogła zostać wszczęta również pod nieobecność kontrolowanego, a kontrolerzy będą musieli jedynie okazać legitymację służbową. Wprowadzona zostanie też możliwość wszczynania kontroli celno-skarbowej wobec podatkowych grup kapitałowych, które utraciły status podatnika (tj. uległy rozwiązaniu). Ponadto ograniczone zostaną możliwości złożenia korekty deklaracji podatkowej. Jeżeli w trakcie kontroli podatnik zgodzi się z organem podatkowym i zdecyduje się złożyć korektę deklaracji, to po zakończeniu postępowania nie będzie on mógł skutecznie cofnąć dokonanej korekty. Ograniczenia te stosowane będą w takim zakresie, w jakim korekta przewiduje cofnięcie ustaleń kontroli celno-skarbowej.
Limit odliczenia kosztów finansowania dłużnego pozostanie na dotychczasowym poziomie (?)
Według przepisów obowiązujących od początku 2018 r., podatnik jest obowiązany do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów nadwyżki kosztów finansowania dłużnego ponad poziom 30% podatkowej EBITDA. W opublikowanym w lipcu 2018 r. przez Ministerstwo Finansów projekcie ustawy o zmianie ustawy PIT i CIT, zapowiedziano zmiany dotyczące obniżenia obecnego progu do poziomu 20%. W trakcie konsultacji publicznych Minister Przedsiębiorczości i Technologii zasugerował, aby limit ten pozostawić bez zmian. W odpowiedzi na wniesione postulaty Minister Finansów w piśmie z 20 sierpnia 2018 r. (DCT2.8200.1.2018) ogłosił, że limit zostanie jednak utrzymany na obecnym poziomie 30% EBITDA.
Koszty usług niematerialnych świadczonych przez spółki komandytowe są kosztami poniesionymi przez fundusz
W wyroku z dnia 13 września 2018 r., ( sygn. akt I SA/Kr 734/18) WSA w Krakowie potwierdził stanowisko organu podatkowego wyrażone w interpretacji indywidualnej, wskazując, w przypadku gdy fundusz inwestycyjny będący podatnikiem podatku dochodowego jest w strukturze ze spółkami komandytowymi będącymi podmiotami transparentnymi podatkowo (również podmiotami zagranicznymi), to wówczas koszty usług niematerialnych ponoszone przez te spółki należy uznać za poniesione przez fundusz jako jedynego podatnika, będącego osobą prawną. Wówczas ustawowe ograniczenie kosztów uzyskania przychodów dotyczących usług niematerialnych jest przypisane funduszowi.
Spotkajmy się na Expo Real 2018
W dniach 8 – 10 października 2018 r. w Monachium odbędą się największe targi nieruchomości i inwestycji B2B w Europie – Expo Real.
Podczas 80 sympozjów, konferencji i obrad liczne grono ekspertów będzie dyskutować na temat aktualnych trendów i innowacji w sektorze nieruchomości, planowanych inwestycji czy sytuacji na rynkach finansowych.
Zapraszamy na spotkanie z ekspertami TPA Poland i Baker Tilly Woroszylska Legal, którzy będą obecni podczas tego wydarzenia.
Szczegółowy kontakt >>>