Przedsiębiorcom, którzy muszą opracować dokumentację lokalną cen transferowych (tzw. local file), zostało już tylko kilka tygodni na złożenie specjalnego oświadczenia w tym zakresie. Resort finansów w wydanych wyjaśnieniach podpowiada, jak zrobić to poprawnie.
Zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych (PIT i CIT), podmioty powiązane, które są obowiązane do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, składają urzędom skarbowym oświadczenie o jej sporządzeniu w terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Jeśli rok podatkowy podatnika pokrywa się z kalendarzowym, na dopełnienie tego obowiązku jest więc czas do końca września.
Co zawrzeć w oświadczeniu?
Zawartość oświadczenia jest sprecyzowana przez przepisy. Przewidują one, że w dokumencie, który musi trafić do urzędu skarbowego, powinny się znaleźć następujące zapewnienia podatnika:
- że sporządził lokalną dokumentację cen transferowych
- że ceny transferowe w transakcjach kontrolowanych objętych lokalną dokumentacją są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
Oświadczenie trzeba podpisać
Oświadczenie o lokalnej dokumentacji cen transferowych podpisuje kierownik jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, przy czym w przypadku, gdy kilka osób spełnia kryteria kierownika jednostki albo nie jest możliwe określenie kierownika jednostki – oświadczenie składa i podpisuje każda z osób uprawnionych do reprezentacji.
Ważne: Nie jest dopuszczalne złożenie oświadczenia przez pełnomocnika.
Wysyłka pisma tylko za pośrednictwem ePUAP
Oświadczenia dotyczące lokalnej dokumentacji cent transferowych można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej. Aby ułatwić podatnikom dopełnienie obowiązków związanych z przygotowaniem i wysyłką oświadczeń, Ministerstwo Finansów przygotowało krótkie wyjaśnienia, które zamieściło na swojej stronie internetowej. Wynika z nich, że oświadczenia składa się na adres elektronicznej skrzynki podawczej urzędu skarbowego za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP. W tym celu trzeba użyć usługi „Pismo ogólne do podmiotu publicznego” według aktualnego wzoru pisma ogólnego, udostępnionego w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) ePUAP, wybierając pole „Inne pismo” z rozwijanej listy. Szczegółowe regulacje dotyczące dokumentów elektronicznych przekazywanych do organów podatkowych zawiera Ordynacja podatkowa.
Warto dodać, ze Ministerstwo Finansów na stronach Biuletynu Informacji Publicznej opublikowało również wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) i od osób prawnych (TPR-C).
Podstawa prawna:
Art. 11m ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865).
Art. 23y ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1509).