Kary grzywny orzekane za wykroczenie i przestępstwa skarbowe będą wynosić przynajmniej tyle, ile uszczuplona należność publicznoprawna – przewiduje nowelizacja kks.
W konsekwencji podatnik będzie niejako płacił podwójnie w przypadku uszczuplenia należności publicznoprawnej. Po pierwsze, zaległość podatkową. Po drugie, grzywnę wynoszącą przynajmniej tyle, ile dług wobec fiskusa. To znaczne zaostrzenie dzisiejszych regulacji kks. Resort finansów wprowadza te zmiany przy okazji nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym (projekt ustawy jest obecnie na etapie opiniowania). Jaki jest cel tych modyfikacji? Jak czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji, chodzi o „zwiększenie dolegliwości ekonomicznej sankcji dla sprawców przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych związanych z uszczupleniem należności publicznoprawnej”.
Sąd będzie zobowiązany pewnym minimum
Zwiększenie dolegliwości sankcji dla sprawców wykroczeń bądź przestępstw skarbowych będzie znaczne. Zacznijmy od grzywien wymierzanych przez sąd. Projektowane regulacje przewidują, że w każdej sytuacji, gdy sprawca popełniając przestępstwo skarbowe uszczuplił należność publicznoprawną, sąd wymierzając mu grzywnę jako karę samoistną będzie musiał określić jej wysokość przynajmniej w wysokości odpowiadającej uszczuplonej należności. Jeśli grzywna za przestępstwo będzie karą orzeczoną obok innej kary, np. przy ograniczeniu wolności, wówczas minimalna kwota orzekanej grzywny będzie musiała odpowiadać co najmniej połowie uszczuplonej należności publicznoprawnej. W konsekwencji wysokość sankcji z kks będzie teraz wyznaczał poziom uszczuplonej należności publicznoprawnej, a więc wysokość uszczuplonego podatku. Grzywna oczywiście nie będzie mogła przekroczyć ustawowego maksimum.
Mandat też wystawiany na nowych zasadach
Zmienią się też zasady wystawiania mandatów na podstawie przepisów kks. Zgodnie z propozycją zawartą w projekcie, mandatem karnym będzie można nałożyć karę grzywny w wysokości nieprzekraczającej pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Dziś limit ten określony jest na poziomie dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. Będzie to zatem znaczny wzrost.
Oczywiście również i w tym przypadku będzie miała zastosowanie reguła, zgodnie z którą w przypadku uszczuplenia należności publicznoprawnej w wyniku wykroczenia skarbowego, grzywna wymierzana w drodze mandatu będzie musiał wynieść przynajmniej tyle, ile uszczuplona kwota, która powinna trafić do budżetu państwa. Surowość tego typu grzywny również ograniczy ustawowe maksimum. Zasada ta nie ma zastosowania natomiast w przypadku narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnej.
Regulacje te mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.