Informację o cenach transferowych TPR przedsiębiorcy muszą złożyć w tym roku po raz pierwszy. Informacja TPR musi wpłynąć do Szefa Krajowej Informacji Skarbowej do końca września. Jest ona znacznie bardziej szczegółowa niż dotychczas składane informacje (CIT-TP/PIT-TP). W konsekwencji jej wypełnienie może sprawić pewne kłopoty.
Przedsiębiorcy realizujący transakcje z podmiotami powiązanymi, których przychody przekraczały w latach 2017-2018 10 mln euro zobowiązani byli do składania sprawozdań CIT-TP i PIT-TP. W tym roku zastąpi je formularz TPR, a dokładniej dwa formularze – w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych będzie to TPR-C oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – TPR-P. Nowy formularz ma postać elektroniczną i powinien zostać złożony najpóźniej 30 września 2020 r.
Kto będzie zobowiązany do złożenia nowego formularza?
Nowy formularz TPR będą musieli złożyć wszyscy przedsiębiorcy, którzy sporządzają dokumentację lokalną cen transferowych (tzw. local file). Zobowiązani do złożenia TPR będą również przedsiębiorcy zwolnieni z obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych na podstawie art. 11n pkt 1 ustawy o CIT. Z tego zwolnienia korzystają podmioty powiązane mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w przypadku, gdy każdy z tych podmiotów spełnia łącznie następujące warunki: nie korzysta ze zwolnień z art. 6 i 17 ustawy o CIT oraz nie poniósł starty podatkowej.
Dla kogo Tarcza Antykryzysowa wydłużyła termin na złożenie TPR?
Zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych, informację o cenach transferowych TPR należy złożyć do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.
W ustawie wprowadzającej Tarczę Antykryzysową termin na złożenie TPR został natomiast wydłużony do 30 września 2020. Zmiana ta dotyczy jednakże tylko tych podmiotów, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 i zakończył przed 31 grudnia 2019 r. Dla kogo więc może być to korzystna zmiana? W praktyce przepis odraczający termin składania informacji o cenach transferowych jest tak naprawdę korzystny jedynie dla firm, w których z pewnych względów rok podatkowy był krótszy niż 12 miesięcy. Dotyczy to głównie spółek, które w 2019 r. zostały przekształcone, połączone, podzielone lub zlikwidowane. Jak zatem widać, dla zdecydowanie największej grupy podatników, którzy rozliczają się według roku kalendarzowego, termin na złożenie TPR nie uległ zmianie.
Co zmieniło się w nowym formularzu?
Ministerstwo Finansów wymaga, aby w formularzu TPR podać bardzo szczegółowe informacje dotyczące przeprowadzanych transakcji z podmiotami powiązanymi oraz stosowanych w nich cenach transferowych. Przede wszystkim, w formularzu TPR konieczne będzie wskazanie, że wynagrodzenie w ramach danej transakcji zostało ustalone zgodnie z zasadą ceny rynkowej. Konieczne będzie podanie m.in. wartości transakcji, wskaźników pozwalających określić kondycję finansową firmy, informacji dotyczących stosowanych metod weryfikacji ceny transferowej dla poszczególnych transakcji kontrolowanych, wskaźników rentowności wybranych w celu weryfikacji ceny transferowej oraz danych na temat przeprowadzonych analiz porównawczych (analiz benchmarkingowych). Niezbędne będzie więc posiadanie takich analiz przed wypełnieniem formularza TPR.
Podatnik będzie musiał także opisać każdą metodę kalkulacji ceny stosowaną w transakcjach kontrolowanych, podając odpowiedni kod odpowiadający danej metodzie. Jeśli do cen transferowych stosowane były korekty to ta informacja też będzie musiała znaleźć się w formularzu TPR.
W związku z tym, że zakres informacji, które trzeba będzie podać w formularzu TPR, jest bardzo szeroki, to prace związane z jego przygotowaniem warto rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem tak, aby kompletna deklaracja mogła zostać wysłana do administracji skarbowej w ustawowym terminie. Należy pamiętać, że za niedopełnienie tego obowiązku lub podanie w składanych informacjach nieprawdy Kodeks karny skarbowy przewiduje surowe kary, sięgające nawet 25 mln zł (do 720 stawek dziennych).
Jaki jest cel składania formularza TPR?
Informacje zawarte w TPR służyć będą władzom skarbowym do analiz mających na celu zweryfikowanie ryzyka zaniżenia dochodu do opodatkowania w zakresie cen transferowych, jak również innych do analiz ekonomicznych i statystycznych. Szczegółowe informacje na temat zawieranych transakcji niewątpliwie umożliwią organom podatkowym dokładne typowanie podmiotów do kontroli w zakresie cen transferowych.
Wzory nowych formularzy TPR-C i TPR-P
25 marca 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało zmienione wzory formularzy TPR-C oraz TPR-P . Zgodnie z informacjami z Ministerstwa, najistotniejsze zmiany w nowej wersji TPR dotyczą m.in.:
- dodania pola tekstowego (3500 znaków), umożliwiającego przekazanie dodatkowych wyjaśnień przez podmioty składające informację
- umożliwienia wykazania korekty cen transferowych, niezależnie od typu transakcji kontrolowanej
- wyodrębnienia transakcji pożyczkowych, korzystających z uproszczenia typu safe harbour, w przypadku podatników zawierających wyłącznie transakcje zwolnione z obowiązku dokumentacyjnego.
W chwili obecnej w Ministerstwie trwają prace nad opublikowaniem formularzy interaktywnych informacji o cenach transferowych TPR.
Informacja o cenach transferowych TPR to bardzo skomplikowany dokument, wymagający podania konkretnych i szczegółowych informacji o warunkach transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi. W praktyce wypełnienie takiego formularza może okazać się bardzo trudne i wymagające. Warto więc nie czekać do ostatniego miesiąca z jego przygotowaniem, a wszelkie wątpliwości z odpowiednim wyprzedzeniem skonsultować ze swoim doradcą.