Ministerstwo Finansów zapowiada odroczenie terminu wejścia w życie nowego JPK_VAT do 1 października 2020 r. Zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami jest on obowiązkowy dla wszystkich podatników od lipca 2020 r.
Przedsiębiorcy od 1 października 2020 r. będą musieli stosować nowy JPK_VAT. Obowiązek ten obejmie wszystkie firmy bez względu na ich wielkość.
Przypomnijmy, że początkowo, największe przedsiębiorstwa miały przejść na nowy JPK_VAT od początku kwietnia. Jednak w związku z ogłoszeniem stanu pandemii, przepisami specustawy (pierwszej tarczy antykryzysowej) przesunięto ten termin na 1 lipca 2020 r. Teraz Ministerstwo Finansów zapowiedziało kolejne przesunięcie terminu. Główny powód to fakt, że przedsiębiorcy, a w szczególności małe i średnie podmioty zajęte są ratowaniem biznesów i skupiają się na programach pomocowych w ramach tarczy antykryzysowej.
Nowy JPK_VAT, czyli co?
Przypomnijmy, że przejście na nowy JPK_VAT będzie oznaczać, że znikną deklaracje VAT. Wszystko dlatego, że nowy JPK_VAT będzie dokumentem elektronicznym, w skład którego będzie wchodzić ewidencja VAT (czyli dane o zakupach i sprzedaży z danego okresu) oraz deklaracja VAT – chodzi o obecne VAT-7 (rozliczenia miesięczne) oraz VAT-7K (rozliczenia kwartalne).
Na nową formę przesyłania dokumentów do skarbówki przejdą – jak już wyjaśniliśmy – wszyscy podatnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. 1 lipca nie będzie już opcji przesłania do urzędu deklaracji VAT w innej formie niż za pomocą nowego JPK_VAT.
Zawartość nowego JPK_VAT
Zgodnie z przepisami, w nowym JPK_VAT będą musiały znaleźć się następujące dane:
- zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres,
- pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (VAT-7K),
- dodatkowe dane, które są potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.
Tak przygotowane dane będzie trzeba wysłać w jednym pliku. Będzie miał on dwie części: ewidencyjna i deklaracyjną. Jakie będą terminy na taką wysyłkę? Takie same, jak teraz przy rozliczeniach VAT. A zatem JPK_VAT będzie składany w wersji elektronicznej za okresy miesięczne, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (chyba że 25. dzień miesiąca wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy następuje przesunięcie tego terminu na najbliższy dzień roboczy – to reguła wynikająca z przepisów Ordynacji podatkowej).
Przedsiębiorcy, którzy będą przygotowywali się do wysyłki pierwszego nowego JPK_VAT będą musieli pamiętać, że będzie miał on dwie formy. Pierwszą będzie JPK_V7M – dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie. Druga będzie dla firm rozliczających podatek od towarów i usług w sposób kwartalny (raz na 3 miesiące) i będzie oznaczony jako JPK_V7K.
Nowy JPK_VAT z deklaracją będzie można podpisać:
- podpisem kwalifikowanym (polskim lub innego kraju UE),
- profilem zaufanym,
- danymi autoryzującymi.
Potwierdzeniem właściwego wysłania nowego JPK_VAT będzie Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
Szanowni Państwo,
Zdajemy sobie sprawę z faktu, że obecnie każde przedsiębiorstwo próbuje zaplanować swoją aktywność po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Kluczowe są takie kwestie jak utrzymanie płynności finansowej czy zatrudnienia. Do tego dochodzi jeszcze konieczność pamiętania o nowych obowiązkach – chociażby takich jak przejście na nowy JPK_VAT. Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia przy wdrożeniu tych rozwiązań, Eksperci TPA Poland są do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą dedykowaną stroną Wsparcie Biznesowe COVID-19 oraz sekcją Najczęściej zadawane pytania.