Wszyscy przedsiębiorcy muszą przygotować się na nową formę raportowania w zakresie VAT. Nadejdzie ona jesienią – 1 października 2020 r. ruszy bowiem nowy JPK_VAT.
Pandemia wywołana koronawirusem i wprowadzone w związku z nią ograniczenia przesunęły wiele terminów podatkowych, a także wejście w życie niektórych przepisów czy nowych rozwiązań. Dokładnie tak było z nowym JPK_VAT. Jego wejście w życie w pierwotnej wersji było podzielone na dwa etapy. Pierwszy miał się rozpocząć 1 kwietnia 2020 r. Tego dnia nowy JPK_VAT miały zacząć stosować największe przedsiębiorstwa. Z kolei od 1 lipca 2020 r. miał on ruszyć dla pozostałych firm. Ogłoszony 20 marca 2020 r. przez ministra zdrowia stan epidemii zmienił te plany. Resort finansów najpierw postanowił odroczyć obowiązki w zakresie nowego JPK_VAT dla wszystkich firm na 1 lipca 2020 r. Potem jednak nastąpiła kolejna zmiana, która była odpowiedzią na prośby samych przedsiębiorców, którzy skupiają się walce ze skutkami COVID-19 i trudno byłoby im podołać nowym obowiązkom. Nowy termin startu JPK_VAT został więc określony na pierwszy dzień października. Co dokładnie się zmieni?
Ważne: 1 października 2020 r. jako termin wdrożenia nowego JPK_VAT dla wszystkich firm został wprowadzony przepisami ostatniej, czwartej tarczy antykryzysowej (ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, Dz.U. z 2020 r., poz. 1086).
Nowe raportowanie
Wraz z wdrożeniem obowiązkowego stosowania nowego JPK_VAT znikną deklaracje VAT. Chodzi dokładnie o druki VAT-7 (dla rozliczeń miesięcznych) i VAT-7K (stosowany obecnie do rozliczeń kwartalnych). Wszystko dlatego, że nowy JPK_VAT będzie składał się z części ewidencyjnej oraz deklaracyjnej.
Ważne: Składanie nowego JPK_VAT nie zlikwiduje wszystkich deklaracji w tym podatku. Nadal będą obowiązywać deklaracje: VAT-UE, VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-12, VAT-14.
Nowe terminy
Termin przesyłania miesięcznego JPK_VAT nie będzie praktycznie różnił się od tego, jak wygląda rozliczenie obecnie. Przepisy przewidują, że JPK_VAT będzie składany wyłącznie w wersji elektronicznej za okresy miesięczne, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jeśli 25. dzień miesiąca wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy obowiązków rozliczeniowych trzeba będzie dokonać pierwszego następnego dnia roboczego następującego po dniu wolnym. Z kolei przy rozliczeniach kwartalnych przedsiębiorcy będą musieli wypełniać JPK_VAT, ale tylko w części ewidencyjnej za pierwsze dwa miesiące każdego kwartału. Dopiero po zakończeniu kwartału wypełnią część ewidencyjną za ostatni, trzeci miesiąc kwartału oraz część deklaracyjną JPK_VAT za cały kwartał.
Nowe oznaczenia towarów
Wraz z wprowadzeniem nowego JPK_VAT przedsiębiorcy będą musieli stosować nowe oznaczenia towarów i usług (GTU). Ustawodawca określił 13 takich grup. Jeśli towar lub usługa będą należeć do jednej z tych grup przedsiębiorca będzie musiał przypisać mu odpowiedni kod GTU.
Jak będą wyglądać wspomniane kody? Przykładowo w ramach towarów napoje alkoholowe – alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym będą oznaczone GTU 01, towary, o których mowa w art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT (czyli np. oleje napędowe, benzyny silnikowe) – to GTU 02. Jako przykład usług można podać usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych – oznaczenie GTU to 11, usługi transportowe i gospodarki magazynowej – sekcja H PKWiU 2015 symbol ex 49.4, ex 52.1 – będą miały GTU 13. Będą też oznaczenia dodatkowe. Przykładowo sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju – SW, usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne – EE.
Odpowiednie oznaczenia znajdą się też w ewidencji. Przy ewidencji sprzedaży zastosowanie będą miały:
- RO – to dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas rejestrujących
- WEW – dokument wewnętrzny
- FP – faktura dotycząca sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie fiskalnej, o której mowa w art. 109 ust. 3d ustawy o VAT.
Z kolei przy ewidencji zakupów stosowane nie będzie specjalnych oznaczeń. Dodatkowe obejmą:
- MPP – transakcje objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności
- VAT RR – faktury VAT RR
- WEW – dokumenty wewnętrzne
- MK – faktury wystawione przez podatnika będącego dostawcą lub usługodawcą, który wybrał metodę kasową rozliczeń VAT
- IMP – zgłoszenia celne lub deklaracje importowe dokumentujące import towarów rozliczany zgodnie z art. 33a ustawy o VAT.
Ważne: Kara za każdy błąd w nowym JPK_VAT to 500 zł. Jeśli przedsiębiorca pomyli się np. 3 razy, kara, która może go spotkać to 1500 zł.