Sektor build-to-rent (BTR) obejmuje całą gamę lokali na wynajem: mieszkania, lokale studenckie i domy senioralne. Jest wiele powodów inwestowania w ten rynek w Polsce. Pomimo pandemii COVID-19 skala inwestycji w mieszkania na wynajem, akademiki i domy senioralne znacznie wzrosła. Polska oferuje skalowalny biznes. Policentryczna struktura miejska daje możliwości inwestycyjne więcej niż w jednym mieście centralnym. Inwestorzy mogą liczyć na wyższą rentowność początkową niż w krajach Europy Zachodniej, Południowej czy krajach nordyckich. Polski rynek cechuje wysoki potencjał wzrostu, stawek czynszów i zwiększania wartości kapitału, co tłumaczy wzmożone zainteresowanie nim inwestorów zagranicznych. A jak wygląda opodatkowanie tego sektora?
Zapraszamy na trzeci odcinek podcastu TPA Observer, w którym Wojciech Sztuba rozmawiał z Małgorzatą Dankowską.
Podcasty dostępne są również na platformie Spotify | YouTube | Anchor | Google Podcasts
– W nieruchomościach najważniejsze są trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. Tak samo w rynku BTR najważniejsze są trzy podatki: VAT, VAT i VAT. Głównym tematem rozmów z inwestorami, deweloperami jest zawsze podatek od towarów i usług. Wynika to z faktu, że rynek ten wygląda nieco inaczej niż standardowy rynek najmu komercyjnego, a VAT nie zawsze jest w pełni neutralny dla inwestora czy dewelopera. Mamy różne stawki na nabyciu danego projektu. Mamy też różne stawki wyjściowe na wynajmie danego projektu. To swoista hybryda – połączenie konceptu B2B, gdzie mamy sprzedaż do instytucjonalnych firm i B2C, gdzie mamy sprzedaż do konsumentów – wskazuje Małgorzata Dankowska.
Jednocześnie dodaje, że inne podatki, które wpływają na decyzje inwestorów to oczywiście podatek korporacyjny CIT, a także podatek od nieruchomości, wokół którego występuje wiele niejasności interpretacyjnych, co powoduje problemy praktyczne.
– To wszystko sprawia, że uczestnicy rynku obawiają się niepewności podatkowej, mnogości rozwiązań i nieostrości wielu definicji – sygnalizuje Małgorzata Dankowska.
Przy rynku build-to-rent mamy do czynienia z bardzo dynamicznym rozwojem tego sektora.
– Ten rynek aktywnie się rozwija, ale nie jest wolny od ryzyk. Ważne jest jednak to, że istnieją skuteczne sposoby na zarządzanie tym ryzykiem i radzenie sobie z pojawiającymi się problemami – podsumowuje Wojciech Sztuba.
Z rozmowy dowiesz się:
- Co to jest podatek minimalny i czy ma on zastosowanie na rynku build-to-rent?
- Jakie stawki VAT mają zastosowanie w BTR?
- Jak ustalane są ceny na rynku najmu?
- Kto płaci podatek przy inwestycjach związanych z najmem?
- Jak klasyfikować projekty na potrzeby VAT?
- Czy VAT przy najmie można odliczyć?
- Jak rozliczenie VAT łączy się z klasyfikacją usług?
- Jak opodatkować świadczoną usługę?
- Które pojęcia ustawowe sprawiają najwięcej kłopotów w praktyce?
- Czy istnieje ryzyko reklasyfikacji dla potrzeb VAT?
- Jak radzić sobie z ryzykiem rozliczeń ze skarbówką?
- Czy przedsiębiorcy mogą liczyć na zmiany podatkowe, które poprawią obecną sytuację?
Posłuchaj poprzednich odcinków TPA Observer
Polskie REIT-y nabierają rumieńców
Rynek mieszkaniowy na wynajem z perspektywy dewelopera
Zobacz także:
Powstaje nowy rynek nieruchomości na wynajem – rozmowa z Małgorzatą Dankowską
Zapraszamy do pobrania publikacji Podatki w projektach mieszkaniowych na wynajem