Skala inwestycji w mieszkania na wynajem, akademiki i domy senioralne w Polsce – pomimo pandemii – znacznie wzrosła. Byliśmy świadkami wejścia na rynek nowych graczy, a także ekspansji już istniejących. Raporty agencji nieruchomościowych wskazują, że Polska oferuje skalowalny biznes, a inwestorzy mogą liczyć na wyższą rentowność początkową niż w Europie Zachodniej, Południowej, czy w krajach nordyckich. W jakim momencie rynku build-to-rent (BTR) jesteśmy? Co sprawia, że Polska pozostaje na celowniku inwestorów?
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Małgorzaty Dankowskiej z TPA Poland z Dariuszem Węglickim, country managerem Catella Polska.
Podcasty dostępne są również na platformach Spotify | YouTube | Anchor | Google Podcasts
Catella jest jednym z prekursorów inwestycji na rynku najmu.
– Jesteśmy na tym rynku od ponad 4 lat. Prowadzimy trzy nieruchomości operacyjnie, wynajmujemy je naszym Klientom, głównie osobom fizycznym. Mamy bardzo zróżnicowane portfolio mieszkań. To jest 200 mieszkań w centrum Warszawy (projekt Pereca 11) w podstawowym standardzie, to są 72 apartamenty w budynku Złota 44 i wreszcie projekt krakowski, gdzie mamy mieszkania na wynajem, ale i dom studencki. Jesteśmy zadowoleni z tych inwestycji. Początkowo było sporo wątpliwości, ale nauczyliśmy się jak zarządzać najmem w tych obiektach. Zdobyliśmy też sporo doświadczeń – wskazuje Dariusz Węglicki.
Skoro o doświadczeniu mowa, ostatnie miesiące to przede wszystkim pandemia i ograniczenia z nią związane. Rynek najmu z pewnością ma sporo do powiedzenia w kwestii skutków pandemii.
– Niewątpliwie pandemia to nowe doświadczenia. W tym czasie odczuliśmy bardzo dużą presję na czynsze. Na wolnym rynku można było wynająć mieszkanie taniej. My jako fundusz nie mogliśmy obniżać cen, ale stosowaliśmy inne rozwiązania. Staraliśmy się też wychodzić naprzeciw naszym najemcom, którzy sygnalizowali problemy w związku z COVID. Przykładowo rozkładaliśmy płatności na raty, czy w skrajnych sytuacjach oferowaliśmy wakacje czynszowe. Wśród nowych, istotnych potrzeb naszych Klientów – było dostarczenie dobrej jakości internetu. Ponadto zaobserwowaliśmy, że najemcy poszukiwali większych powierzchni, aby pracować z domu – podsumowuje Dariusz Węglicki.
Jeśli chcielibyśmy podsumować najem instytucjonalny, co będzie tu najważniejsze?
– Kluczowe przy inwestycjach w najem instytucjonalny są skala, dywersyfikacja i know-how – podsumowuje Małgorzata Dankowska.
Inne poruszane w czasie rozmowy zagadnienia to m.in.:
- W jakim momencie jest obecnie rynek BTR?
- Czy Polska nadal jest krajem atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych?
- Co instytucjonalny wynajmujący ma do zaoferowania w porównaniu z wynajmującym indywidualnym?
- Jak podejmować decyzje o inwestycjach w najem instytucjonalny?
- Czy oczekiwania najemców co do wynajmowanych nieruchomości mają znaczenie?
- Jakie pytania padają najczęściej z ust inwestorów zagranicznych?
- Jakie Catella ma plany na przyszłość?
Posłuchaj poprzednich odcinków TPA Observer
Polskie REIT-y nabierają rumieńców
Rynek mieszkaniowy na wynajem z perspektywy dewelopera
Opodatkowanie sektora build-to-rent
Zobacz także:
Powstaje nowy rynek nieruchomości na wynajem – rozmowa z Małgorzatą Dankowską
Zapraszamy do pobrania publikacji Podatki w projektach mieszkaniowych na wynajem