Polski Ład: nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej to wyższy PIT do zapłaty

27 sierpnia 2021

Założenia Polskiego Ładu od początku budzą liczne wątpliwości i kontrowersje wśród ekspertów. Sporą część głównych elementów programu, jak podwyższenie kwoty wolnej od podatku, należy ocenić pozytywnie. Ale już obciążenie przedsiębiorców dodatkowymi 9pp nielimitowaną i nieodliczalną od podatku składką zdrowotną ZUS to bardzo poważny problem.  

Widać, że rząd nie ma odwagi aby podnieść np. nominalną stawkę CIT, albo wprowadzić dodatkowy próg PIT. Woli udawać, że składka zdrowotna bez limitu i bez prawa odliczenia to nie podatek i dzięki temu podatki się u nas jedynie obniża. A to nieprawda. Jakie dokładnie zmiany wejdą w życie już z początkiem 2022 r.? O tym w najnowszym podcaście TPA Observer.  Rozmawia Wojciech Sztuba, Partner zarządzający TPA Poland z Joanną Henzel, doradcą podatkowym, Managerem w TPA Poland.

 


Podcasty dostępne są również na platformach Spotify | YouTube | Anchor | Google Podcasts | Apple Podcasts

Zgodnie z planowanymi w ramach Polskiego Ładu zmianami, składka zdrowotna ma pozostać na obecnym poziomie 9%. Jednak podstawą wymiaru 9% składki zdrowotnej, zarówno dla pracowników, jak i dla przedsiębiorców będzie osiągany przez nich dochód – wskazuje od razu Joanna Henzel. 

Dodaje, że dziś samozatrudnieni i przedsiębiorcy (opłacający PIT na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej, jaki i przedsiębiorcy płacący liniowy 19% PIT) mają możliwość opłacania składki zdrowotnej w formie zryczałtowanej, niezależnej od poziomu realizowanych przez nich dochodów. Obecnie 9% składka zdrowotna w przypadku przedsiębiorców naliczana jest od stałej zadeklarowanej kwoty, niezależnej od wysokości osiąganych przez nich dochodów. Kwota ta nie może być niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale poprzedniego roku. Obecnie jest to kwota na poziomie 4 250 zł. I dlatego przedsiębiorcy, niezależnie od wysokości realizowanych dochodów, mogą płacić składkę zdrowotną w wysokość 382 zł miesięcznie. Od 2022 r. zostaną oni pozbawieni możliwości opłacania zryczałtowanej składki zdrowotnej.  

Co więcej, nowe przepisy eliminują możliwość odliczania zapłaconych składek zdrowotnych od PIT. Tym samym, od 2022 r. składka zdrowotna nie pomniejszy już podatku do zapłaty. Składka zdrowotna zwiększy tym samym efektywną stawkę podatkową. Skumulowana stawka podatku dla przedsiębiorcy opłacającego podatek liniowy wzrośnie z 19% do 28%. Dodatkowo, dla firm, które są pracodawcami, wzrosną także koszty zatrudnienia, ponieważ brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od PIT dotyczy także osób zatrudnionych – wylicza Joanna Henzel. 

Podsumowując, na planowanych w ramach Polskiego Ładu zmianach dotyczących opłacania składki zdrowotnej straci większość podatników, najwięcej przedsiębiorcy i samozatrudnieni, przede wszystkim ci opłacający dziś liniowy PIT. 

Zapraszamy na podcast TPA Observer! 

Inne poruszane w podcaście tematy to m.in.: 

  • czy istnieją obszary biznesu, w których zasady naliczania składki zdrowotnej pozostaną niezmienione, 
  • czy przedsiębiorcy będą mieli jakąś alternatywę, aby na zmianach podatkowych nie stracić, 
  • czy komandytariusze i komplementariusze spółek komandytowych, wspólnicy jednoosobowych sp. z o.o. nadal będą traktowani jako osoby prowadzące działalność gospodarczą, w związku z czym pełna składka zdrowotna obejmie również ich 
  • jak zmieni się opodatkowanie spółek zagranicznych oraz wspólników polskich spółek, będących nierezydentami. 

Posłuchaj poprzednich odcinków TPA Observer

TPA Observer, Jacek Wesołowski, Małgorzata Dankowska

 

Rynek mieszkaniowy na wynajem z perspektywy dewelopera

 

build-to-rent Małgorzata Dankowska Wojciech Sztuba

 

Opodatkowanie sektora build-to-rent

 

strategia podatkowa, podcast TPA Observer

 

Nowy obowiązek firm: raportowanie realizacji strategii podatkowej