Po kilkukrotnym odroczeniu wejścia w życie przepisów o reżimie poboru podatku u źródła w systemie collect & refund czas na kolejną odsłonę. Od nowego roku mają zacząć obowiązywać przepisy skorygowane o kilka kluczowych punktów.
Doprecyzowanie definicji rzeczywistego właściciela oraz przesłanka rzeczywistej działalności gospodarczej
Zmiana definicyjna polega na wyeliminowaniu z treści przepisów słów „prawnie lub faktycznie”, co w założeniu ma nie zmieniać pierwotnych intencji ustawodawcy. Nadal zatem wymagane będzie wykazanie istnienia substratu majątkowo-osobowego, jednakże z uwzględnieniem istotnych różnic pomiędzy charakterem i skalą prowadzenia działalności przez różne podmioty w kontekście otrzymanych przez nie płatności.
Zawężenie zakresu przedmiotowego i podmiotowego stosowania procedury poboru WHT (collect & refund)
Stosowanie mechanizmu WHT refund będzie dotyczyć tylko podmiotów powiązanych zdefiniowanych w przepisach o cenach transferowych oraz płatności o charakterze biernym. Projektowana ustawa zakłada również wyłączenie z mechanizmu WHT refund dywidend wypłacanych na rzecz polskich rezydentów.
Kryterium należytej staranności
Przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględniać się będzie nie tylko charakter oraz skalę działalności prowadzonej przez płatnika lecz również jego powiązanie z podatnikiem. Zmiana ta oznacza zróżnicowanie wymogów związanych z należytą starannością w odniesieniu do podmiotów powiązanych (bardziej restrykcyjne) oraz niepowiązanych (mniej restrykcyjne).
Rozszerzenie zakresu przedmiotowego opinii o stosowaniu preferencji
Od nowego roku opinią zostaną objęte również preferencje przewidziane w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (tj. obniżone stawki podatku u źródła lub zwolnienie z obowiązku poboru podatku u źródła), a nie tylko zwolnienia wynikające z implementacji dyrektyw unijnych.
Uzależnienie wymogów proceduralnych od wymogów materialnych
Wymóg przedstawienia dokumentów wymaganych w procedurze zwrotu podatku w zakresie statusu rzeczywistego właściciela i prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej stosuje się gdy z przepisów odrębnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika obowiązek badania spełnienia tych przesłanek.
Posługiwanie się kopią certyfikatu rezydencji
Obecnie w związku ze stanem epidemii umożliwione jest posługiwanie się kopiami certyfikatów rezydencji, bez ograniczenia do tzw. usług niematerialnych i ograniczenia kwotowego. Nowela przewiduje uczynienie z tego zasady ogólnej. informacje wynikające z przedłożonej kopii certyfikatu rezydencji nie będą mogły budzić uzasadnionych wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym.
Inne zmiany
Zmiany obejmują także obszar wypłat należności poprzez podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych i rachunki zbiorcze, wypłat z obligacji Skarbu Państwa, a także wypłat na rzecz tzw. zagranicznych zakładów zlokalizowanych w Polsce.