Przedsiębiorcy, którzy zakończyli budowę nieruchomości w 2021 r. muszą liczyć się z tym, że od 1 stycznia powstał u nich obowiązek w podatku od nieruchomości. To oznacza konieczność rozliczenia tego podatku już w styczniu.
Zakończenie inwestycji wyznacza obowiązki w podatku od nieruchomości. Problem jednak w tym, że często się zdarza, że przedsiębiorcy obowiązek ten łączą z momentem otrzymania pozwolenia na użytkowanie nowej nieruchomości. A to niestety nieprawidłowe podejście. Kluczowy w tym zakresie jest bowiem ostatni wpis w dzienniku budowy i bezpośrednio wypływająca stąd możliwość skutecznego złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. To on determinuje kolejne kroki w zakresie rozliczenia podatku od nieruchomości. Warto też wiedzieć, że otrzymanie pozwolenia na użytkowanie może nastąpić nawet po kilku miesiącach od ostatniego wpisu w dzienniku budowy. A to może powodować błędy w rozliczeniu z fiskusem, a tym samym kłopoty dla przedsiębiorców.
Załóżmy zatem, że spółka wybudowała nową halę produkcyjną. Ostatni wpis w dzienniku budowy jest z grudnia 2021 r. Pozwolenia na użytkowanie hali firma spodziewa się w lutym 2022 r., a formalnie produkcja powinna w nowym obiekcie ruszyć w marcu 2022 r. Według spółki obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości jeszcze jej nie dotyczy.
To niestety błędne podejście. Skoro bowiem ostatni wpis w dzienniku budowy był w grudniu, obowiązek w podatku od nieruchomości dla spółki powstał 1 stycznia 2022 r. W konsekwencji powinna ona do 31 stycznia złożyć pierwszą deklarację na podatek od nieruchomości i wpłacić należną kwotę. Nie ma tu znaczenia, że pozwolenie na użytkowanie firma otrzyma w lutym, a produkcję rozpocznie w marcu.
Przedsiębiorca musi samodzielnie wyliczyć należną kwotę podatku. W tym celu trzeba dokonać odpowiedniego pomiaru powierzchni hali produkcyjnej. Wzięcie powierzchni z projektu budowlanego to również częsty błąd. Dla celów podatku od nieruchomości powierzchnię trzeba obliczyć w specyficzny sposób, np. bez uwzględnienia klatek schodowych. Gdy taką powierzchnię spółka już wyliczy, w następnej kolejności musi sprawdzić stawkę podatku od nieruchomości, którą ustaliła na 2022 rok gmina. Górna granica tej stawki, określona w rozporządzeniu ministra finansów wynosi w tym roku już prawie 26 zł. Gminy mogą jednak stosować stawki inne, niższe, ale nieprzekraczające tej górnej granicy wyznaczonej przez ministra. Gdy spółka wiedzę o stawkach już będzie miała, wówczas wystarczy przemnożyć powierzchnie hali przez stawkę i otrzymamy podatek do zapłaty.
Kolejne raty podatku trzeba będzie wpłacać co miesiąc do 15. dnia miesiąca.
Pamiętajmy zatem, aby sprawdzić czy w związku z zakończoną w ubiegłym roku inwestycją budowlaną nie powstały u nas obowiązki podatkowe. Jeśli przedsiębiorca nie dopełni ciążących na nim obowiązków w zakresie złożenia deklaracji i zapłaty w terminie podatku trzeba liczyć się z kontaktem z organem podatkowym (czynności sprawdzające lub postępowanie podatkowe), a czasem również z sankcjami wynikającymi z kodeksu karnego skarbowego.