Pracownik, który zrezygnował z dokonywania wpłat do PPK, będzie ponownie zapisywany do programu. Jest to tzw. autozapis, który zgodnie z przepisami odbywa się co 4 lata. Pierwszy autozapis do PPK nastąpi 1 kwietnia 2023 r.
Należy pamiętać, że deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK złożone przez pracowników nie są bezterminowe.
Przestają obowiązywać w określonym terminie – takim samym dla wszystkich podmiotów zatrudniających, niezależnie od daty wdrożenia PPK, daty zatrudnienia pracownika czy złożenia rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.
Zgodnie z ustawą o PPK, każdy pracodawca, bez względu na to, kiedy zawarł umowę o prowadzenie PPK, ma obowiązek:
- do 28 lutego 2023 r. poinformować pracowników, którzy złożyli wcześniej deklaracje rezygnacji z wpłat do PPK, o konieczności zawarcia w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK i dokonywania za nich wpłat do PPK od 1 kwietnia 2023 r.
- naliczyć i od 1 kwietnia 2023 roku dokonywać za tych pracowników wpłat do PPK, chyba że ponownie z nich zrezygnują i złożą pracodawcy deklarację rezygnacji z wpłat do PPK.
Kluczowe terminy
Do kiedy należy poinformować pracowników o autozapisie do PPK? | Do 28 lutego 2023 r. | Od kiedy pracownik może złożyć deklarację rezygnacji z wpłat do PPK, aby nie podlegać pod autozapis? | Od 1 marca 2023 r. |
Do kiedy są ważne dotychczas złożone deklaracje rezygnacji z wpłat do PPK? | Do 28 lutego 2023 r. | Od kiedy należy przekazywać wpłaty z tytułu PPK do TFI PZU SA?* | Od 1 kwietnia 2023 r. |
*Jeśli jesteś Pracodawcą, który dokonuje wypłat wynagrodzeń do 10. dnia kolejnego miesiąca to pierwsze naliczenia PPK według powyższych zasad będzie miało zastosowanie do wypłat naliczanych za luty 2023 r., których data wypłaty przypada w marcu 2023 r.. Kluczowym terminem jest miesiąc dokonywania wpłat na PPK do instytucji finansowej, który dla wskazanego wyżej przykładu przypada na okres 1-17 kwietnia 2023 r.
O czym warto pamiętać?
Przestrzeganie terminów:
- poinformowania pracowników o autozapisie
- naliczania i dokonywania wpłat do PPK.
Rezerwacja budżetu:
- należy w budżecie na 2023 r. zaplanować dodatkowe środki na wpłaty do PPK
- podstawowa składka PPK finansowana przez pracodawcę to 1,5% wynagrodzenia brutto.
Masz pytania? Skontaktuj się z naszym ekspertem.
Łukasz Korbas
Partner, Accounting & Payroll Outsourcing