Koszty doradztwa transakcyjnego przy sprzedaży udziałów

03 kwietnia 2023

Inwestycje w nieruchomości można realizować poprzez bezpośredni zakup aktywów lub nabycie udziałów w spółce posiadającej nieruchomość. Bez względu na wybór opcji, nabycie i sprzedaż wiążą się z kosztami, które należy uwzględnić w rozliczeniach podatkowych. W przypadku sprzedaży udziałów w spółce, właściciele często korzystają z usług doradczych, takich jak analizy finansowe i techniczne, badania due diligence, koordynacja wirtualnego dataroom, opracowanie dokumentów transakcyjnych i prowadzenie negocjacji.

O tym, jak podatkowo ujmować wydatki na profesjonalne usługi nabywane przy sprzedaży udziałów mówi w najnowszym podcaście Alicja Ogniewska, doradca podatkowy w TPA Poland.


Podcasty dostępne są również na platformach Spotify | YouTube | Google Podcasts | Apple Podcasts


Odliczenie w kosztach dla celów podatku dochodowego

– Zbycie udziałów skutkuje powstaniem przychodu po stronie dotychczasowego udziałowca. W zależności od tego, czy wspólnik jest osobą fizyczną czy prawną, o sposobie ustalania przychodu i kosztów rozstrzygają odpowiednio przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) lub prawnych (CIT).

Każda z tych ustaw stanowi, że warunkiem koniecznym i nadrzędnym dla odliczenia kosztów jest ich poniesienie w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Tak więc dla rozliczenia kosztów okołotransakcyjnych konieczne będzie wykazanie ich związku z przychodami podatnika.

Na gruncie ustawy o PIT sprzedaż udziałów jest kwalifikowana jako źródło przychodów z kapitałów pieniężnych. Przychód ustalany jest jako wartość wyrażona w cenie określonej w umowie (o ile na poziomie rynkowym), pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Koszty te nie zostały zdefiniowane przez ustawodawcę, więc należałoby opierać się na językowym rozumieniu zastosowanego w przepisie wyrażenia – mówi Alicja Ogniewska.

Czy za takie koszty można uznać wydatki na doradztwo transakcyjne? Wyjaśniamy w podcaście.

Wydatki na pozyskanie nowego inwestora

Czy rozliczenie wydatków przez podmiot, którego udziały są sprzedawane, jest mniej problematyczne?

– W przypadku wydatków na pozyskanie inwestora są mocne argumenty, aby uznać je za związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i poniesione w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów. Usługi doradcze mają na celu wsparcie w znalezieniu i wyborze nowego inwestora, koordynacji całego procesu sprzedaży i uzgodnienia treści dokumentów transakcyjnych w sposób optymalny dla spółki – stwierdza Alicja Ogniewska i dodaje:

– Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w licznych interpretacjach podatkowych potwierdza możliwość zaliczenia analogicznych wydatków (na usługi doradcze przy pozyskiwaniu inwestora) do kosztów podatkowych. Oczywiście przy spełnieniu wszystkich warunków, o których mowa w przepisach ustaw o podatkach dochodowych.

Więcej informacji w podcaście. Zapraszamy do odsłuchania.