Przepisy dotyczące podatku od przerzuconych dochodów weszły w życie już w 2022 r., przy czym w nowej odsłonie obowiązują od początku 2023 r.
Konstrukcja i sposób kalkulacji podatku od przerzuconych dochodów nie są proste. Wątpliwości budzi również interpretacja niektórych przesłanek powodujących konieczność rozliczenia podatku.
Być może właśnie w odpowiedzi na wątpliwości zgłaszane w tym temacie Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień dotyczących podatku od przerzuconych dochodów i zaprosiło zainteresowane podmioty do jego konsultacji, w których aktywnie uczestniczymy.
Jaki jest cel wprowadzenia przepisów o przerzuconych dochodach?
Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, podstawowym celem wprowadzenia tego podatku było przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania przez transfer dochodów przy pomocy jednostek pośredniczących i jurysdykcji o niskiej stawce opodatkowania.
Kogo dotyczą przepisy?
Przepisy o podatku od przerzuconych dochodów dotyczą głównie polskich spółek (w tym podatkowych grup kapitałowych) oraz podmiotów zagranicznych prowadzących w Polsce działalność przez zagraniczny zakład (podatnicy podatku dochodowego).
Czym są przerzucone dochody?
Aby ustalić, czy przepisy o przerzuconych dochodach mają zastosowanie, analizie poddaje się określone typy transakcji realizowane pomiędzy takimi podmiotami a zagranicznymi podmiotami powiązanymi (w tym transakcje wewnętrzne pomiędzy jednostką macierzystą a zakładem zagranicznym).
W tym celu badane są wskazane w ustawie koszty pasywne ponoszone przez polskich podatników, które w Polsce zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów (w tym poprzez odpisy amortyzacyjne). Chodzi o koszty takie jak, m.in. wynagrodzenie za określone usługi niematerialne, opłaty licencyjne, odsetki itp.
Jeżeli polski podmiot ponosi takie koszty i spełnione są inne przesłanki wskazane w przepisach pozwalające na stwierdzenie, że zostały one poniesione na rzecz podmiotu pośredniczącego, który transferuje je dalej – wówczas takie koszty uznawane są za tzw. przerzucone dochody.
Jakie przesłanki należy zbadać?
W pierwszej kolejności, wartość kosztów pasywnych ponoszonych przez podatnika (od 2023 r. na rzecz podmiotów powiązanych) musi przekroczyć 3% wszystkich kosztów uzyskania przychodów. Jeśli próg 3% nie jest przekroczony, mamy do czynienia z tzw. bezpieczną przystanią – a zatem polski podatnik nie ma obowiązku dokonywania dalszych analiz i kalkulacji.
Jeśli próg 3% jest przekroczony, należy zbadać kolejne przesłanki, dotyczące poszczególnych zagranicznych podmiotów powiązanych, na rzecz których ponoszone są koszty. Należą do nich:
- warunek niskiego opodatkowania danego przychodu podmiotu powiązanego,
- osiąganie większości przychodów (≥50%) z płatności pasywnych od polskich podmiotów powiązanych,
- transfer istotnej części płatności (≥10%) do innego podmiotu.
Co istotne, nawet jeśli taki podmiot nie wypełni ww. przesłanek, należy upewnić się, czy nie przekazuje on płatności do innych podmiotów powiązanych, które już takie warunki spełniają.
Jakie są wyłączenia z podatku?
Jeśli płatności dokonywane są na rzecz podmiotu powiązanego, który jest opodatkowany od całości swoich dochodów w państwie UE lub EOG oraz prowadzi istotną rzeczywistą działalność gospodarczą, przepisy o przerzuconych dochodach nie mają zastosowania. Należy zaznaczyć, że przesłanki w zakresie identyfikacji istotnej rzeczywistej działalności gospodarczej nie są precyzyjne i mogą powodować wątpliwości.
Jaka jest stawka podatku? Czy można rozliczyć stratę?
Podatek wynosi 19% podstawy opodatkowania (tj. kwoty płatności pasywnych na rzecz podmiotów powiązanych uznanych za przerzucone dochody) i pomniejszany jest o kwotę podatku u źródła pobranego od wypłat płatności pasywnych.
Warto przy tym zaznaczyć, że przerzuconych dochodów nie łączy się z innymi dochodami, a zatem podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku od przerzuconych dochodów nawet jeśli osiąga stratę z prowadzonej działalności.
Co warto zrobić?
Od 2023 r. na polskim podatniku spoczywa ciężar dowodu, że nie zostały spełnione przesłanki wskazane w przepisach w zakresie przerzuconych dochodów (w tym te dotyczące zagranicznych podmiotów).
Warto więc dokładnie przeanalizować rozliczenia z podmiotami powiązanymi i upewnić się, czy przepisy dotyczące przerzuconych dochodów na pewno nie będą miały zastosowania. Wyniki takiej analizy powinny być dobrze udokumentowane, aby w razie potrzeby móc je przedstawić organom podatkowym.
Jeżeli mają Państwo wątpliwości czy lub w jakim zakresie kwestia podatku od przerzuconych dochodów dotyczy Państwa działalności – zapraszamy do kontaktu. Chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem w temacie.
Ewa Banaszak
Head of Tax Coordination
ewa.banaszak@tpa-group.pl
Małgorzata Dankowska
Partner, Tax Advisor
malgorzata.dankowska@tpa-group.pl