Jeśli przy połączeniu spółek nie dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego, nie wystąpi konieczność naliczenia i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)
Taką interpretację przepisów potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0111-KDIB2-3.4014.195.2023.1.BD. W analizowanej sprawie spółka akcyjna połączyła się z drugą spółką z grupy. Na moment połączenia spółka przejmująca posiadała 100% udziałów w spółce przejmowanej. Połączenie zostało przeprowadzone przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą. Połączenie zostało przeprowadzone bez podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej. W wyniku przeprowadzonego połączenia spółka przejmowana została rozwiązana bez przeprowadzenia jej likwidacji. Wszystkie aktywa i pasywa spółki przejmowanej zostały przejęte przez spółkę przejmującą. Spółka przejmująca wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. W wyniku połączenia spółka przejmująca kontynuuje dotychczas prowadzoną działalność.
Pojawiła się więc wątpliwość czy w opisanym przypadku zajdzie konieczność rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych od takiego połączenia.
Dyrektor KIS w wydanej interpretacji stwierdził, że opisana czynności nie mieści się w katalogu czynności objętych opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych i tym sam nie łączy się z powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie tego podatku.
Obowiązek w podatku PCC mógłby powstać w sytuacji, w której w wyniku połączenia spółek kapitał zakładowy spółki przejmującej zostałby podwyższony.
Skoro jednak w analizowanej sytuacji połączenie nastąpiło bez podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej, to w takiej sytuacji połączenie spółek jest czynnością nieobjętą zakresem ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Jeśli planujecie Państwo restrukturyzacje (przekształcenia, podziały, połączenia spółek) i potrzebujecie Państwo kompleksowego wsparcia w tym zakresie – zapraszamy do kontaktu z Zespołem TPA Poland.