Ministerstwo Finansów nie będzie kontynuować prac w zakresie zmian w Ordynacji podatkowej – wiceminister finansów Artur Soboń potwierdził w wypowiedzi dla mediów, że rząd obecnie nie planuje powrotu do tematu nowelizacji Ordynacji.
Projekt dużej nowelizacji zmian w Ordynacji podatkowej został opublikowany w czerwcu 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało wówczas o rozpoczęciu konsultacji podatkowych, które miały potrwać do końca sierpnia 2023 r. Planowane zmiany określane były jako rewolucyjne. Zaledwie 2 tygodnie później MF opublikowało komunikat na oficjalnym profilu na platformie Twitter z informacją, że zmiany w Ordynacji podatkowej nie znalazły się w wykazie prac legislacyjnych rządu. MF stwierdziło wówczas, że projekt należy traktować jako wstępną propozycję zmian oraz zaczęło posługiwać się terminem „prekonsultacje”. Pojawiła się również wzmianka na stronie internetowej MF o chęci zgłoszenia finalnego projektu zmian w kolejnej kadencji Sejmu.
Przedawnienie zobowiązań i krytyka projektu
Zmiana podejścia MF na początku lipca 2023 r. do opublikowanego projektu ustawy podyktowana była m.in. krytyką planowanego wprowadzenia nowej przesłanki zawieszenia terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, którą miało być wszczęcie kontroli celno-skarbowej. W obecnym stanie prawnym do zawieszenia dochodzi jedynie w przypadku wszczęcia postępowania karno-skarbowego (art. 70 § 6 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Zgodnie z zapowiedziami z 2022 r. przepis ten miał zostać znowelizowany celem wyeliminowania nadużyć w postaci instrumentalnego wszczynania postępowań celem zawieszenia biegu terminu przedawnienia. Tym bardziej dziwi więc fakt wprowadzenia kolejnej przesłanki, która umożliwiłaby organom jeszcze większą kontrolę nad terminem przedawnienia zobowiązań.
Krytykowano także bardzo dużą podwyżkę opłat od wniosków za wydanie interpretacji (do 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę) oraz wygaśnięcie interpretacji wydanych przed 1 stycznia 2019 r. wraz z wprowadzeniem ważności wydawanych interpretacji podatkowych na okres 5 lat.
Najważniejsze założenia projektu
Poniżej przypominamy także inne kwestie podatkowe, które znalazły się w projekcie:
- załatwianie niektórych spraw podatkowych na wniosek podatnika w postępowaniu uproszczonym,
- możliwość umorzenia podatku przed terminem jego płatności, bez konieczności oczekiwania na powstanie zaległości podatkowej,
- możliwość zapłaty podatku za podatnika przez osoby spoza jego najbliższej rodziny do kwoty 5000 zł (dziś jest to limit 1000 zł),
- zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty, jeżeli wynika ona z korekty deklaracji,
- uproszczenie trybu korygowania deklaracji z urzędu przez organ podatkowy w ramach czynności sprawdzających,
- zniesienie kompetencji naczelnika urzędu skarbowego do przeprowadzania kontroli podatkowej na rzecz rozszerzenia uprawnień organu podatkowego w ramach czynności sprawdzających,
- możliwość wydawania decyzji cząstkowych w postępowaniach dot. cen transferowych,
- wprowadzenie nowej instytucji – wiążącej informacji klasyfikacyjnej,
- uzupełnienie zasad ogólnych postępowania podatkowego.
Należy zachować czujność
Informacje o konieczności wprowadzenia zmian w Ordynacji podatkowej przewijają się w komunikatach Ministerstwa Finansów już od jakiegoś czasu, dlatego jest wysoce prawdopodobne, że w przyszłości pojawi się kolejny projekt ustawy nowelizującej. Jak wskazało samo MF uwagi zgłoszone w ramach wyżej wskazanych prekonsultacji zostaną uwzględnione w kolejnych pracach dotyczących nowelizacji Ordynacji podatkowej. Należy zatem wnioskować, że stwierdzenie wiceministra, że nie jest obecnie planowane wznowienie prac może stać się wkrótce nieaktualne.