Pillar 2, czyli przepisy wdrażające globalny podatek minimalny, to istotny element światowej reformy podatkowej. Jego głównym celem jest wprowadzenie globalnego minimalnego opodatkowania dla międzynarodowych grup kapitałowych, których roczne skonsolidowane przychody przekraczają 750 milionów euro. Dzięki tej inicjatywie, efektywna stawka podatkowa dla tych podmiotów ma wynosić nie mniej niż 15%.
W najnowszej odsłonie TPA Observer kwestię wdrożenia Pillar 2 w kraju i na świecie, omawiają Ewa Banaszak, doradca podatkowy, Head of Tax Coordination i Wojciech Sztuba, doradca podatkowy, Partner zarządzający w TPA Poland.
Podcasty dostępne są również na platformach Spotify | YouTube | Google Podcasts | Apple Podcasts
Obejrzyj najnowszy odcinek i dowiedz się, na jakim etapie jest projekt przepisów – tak ważny dla podmiotów, których działalność może podlegać nowym regulacjom.
Zachęcamy do odsłuchania pełnej rozmowy, by uzyskać wgląd w zmiany związane z Pillar 2, które mają realny wpływ na biznes międzynarodowy.
Tematy, które omawiamy w tym odcinku to m.in.
Wdrożenie Dyrektywy Pillar 2: Polska vs. inne kraje
Podczas gdy niektóre kraje, w tym wiele państw Unii Europejskiej, już z sukcesem wdrożyły przepisy Pillar 2, Polska pozostaje w tyle. Do kwietnia 2024 roku nie przedstawiono jeszcze projektu ustawy, mimo wcześniejszych zapowiedzi rządu. Tymczasem kraje takie jak Niemcy, Francja, czy Holandia już funkcjonują w ramach nowych regulacji. Na przeciwległym biegunie znajdują się Stany Zjednoczone, gdzie kwestia wdrożenia tych przepisów utknęła w martwym punkcie i nic nie wskazuje na to, że zmieni się to przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi.
Wyzwania generowane przez Pillar 2
Pillar 2 wprowadza globalny minimalny podatek, generując przy tym szereg technicznych i legislacyjnych wyzwań dla państw wdrażających te przepisy. Projekt ustawy oczekiwany w Polsce ma być obszernym dokumentem (ponad 140 stron), co samo pokazuje już złożoność i wielowarstwowość nowych regulacji.
Zmiany w polskiej ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych?
Polska planuje wprowadzenie osobnej ustawy regulującej kwestie związane z Pillar 2. Choć będzie ona dotyczyć podatków dochodowych, nie będzie zmieniać obecnie obowiązującej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, lecz wprowadzi nowe, specyficzne regulacje.