Projekt rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy
Zakończył się etap uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych Projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego („Projekt”). 26 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano raporty z konsultacji.
Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika ze zmiany upoważnienia ustawowego zawartego w art. 61 ust. 6 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zaimplementowanej ostatnią nowelizacją z 7 lipca 2023 r.
Zgodnie ze zmianą upoważnienia ustawowego Projekt uwzględnia zapisy dotyczące sposobu określania w decyzji o warunkach zabudowy: minimalnej i maksymalnej nadziemnej intensywności zabudowy, maksymalnej intensywności zabudowy, udziału powierzchni zabudowy, szerokości elewacji frontowej, wysokości zabudowy, geometrii dachu (kąta nachylenia i układu połaci dachowych), minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej i minimalnej liczby miejsc do parkowania. Projekt określa także sposób ustalania wielkości tych parametrów w oparciu o analizę urbanistyczną.
Uwagi zgłoszone na etapie opiniowania Projektu dotyczyły m.in. określenia w rozporządzeniu definicji pojęć tj.: „zbieżność funkcji” oraz „zbieżność sposobu użytkowania”, określenia kryteriów zbieżności funkcji oraz zbieżności sposobu użytkowania nieruchomości, przyjętych metod wyznaczania poszczególnych parametrów (w szczególności miejsc parkingowych) czy też odstąpienia od ustalania minimalnej intensywności zabudowy. Na uwagę zasługują szczególnie następujące zmiany: pojęcie „zbieżność funkcji” zastąpiono pojęciem „funkcji takiej samej”. Zgłoszono również zastrzeżenia do przepisów dotyczących wyznaczania linii zabudowy i ustalania wysokości zabudowy (postulowano m.in. wprowadzenie dodatkowego parametru – wysokości krawędzi elewacji). Większość uwag nie została jednak uwzględniona lub została uwzględniona częściowo.
Zanim Projekt zostanie skierowany do podpisu właściwego ministra, musi przejść przez zatwierdzenie kilku Komitetów Rządowych i Komisji Prawniczej.
Nowelizacja ustawy o odpadach
Ministerstwo Klimatu i Środowiska sporządziło projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw („Projekt”), który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 29 kwietnia 2024 r. Jednym z założeń projektowanej nowelizacji jest ułatwienie, między innymi samorządom, segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Jak wynika z uzasadnienia Projektu, przewiduje się, że zmiana przepisów wpłynie na zwiększenie ilości odpadów selektywnie zbieranych, przez co poprawi się ich jakość, co następnie przełoży się na większe możliwości ich zagospodarowania w procesach odzysku, a w szczególności recyklingu. Skutkiem tego powinno być zmniejszenie ilości przesłanek dla pozbywania się odpadów budowlanych i rozbiórkowych w sposób niezgodny z przepisami obowiązującego prawa (nielegalnie nagromadzone odpady). Zgodnie z dodanym nowelizacją art. 101a ustawy o odpadach, system sortowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych co do zasady opiera się na segregacji tych odpadów w miejscu ich wytworzenia. Jednakże przedstawiciele branży budowlanej oraz branży gospodarki odpadami przedstawili postulaty złagodzenia wymogu zbierania i odbierania selektywnego w miejscu wytworzenia odpadów, opierając się na trudnościach, jakie w praktyce powstają w związku z koniecznością dostosowania się do tego wymogu. W związku z tym, Projekt stanowi kompromis pomiędzy wymogiem zapewnienia, aby wytwórca odpadów budowlanych i rozbiórkowych był zobligowany do wysegregowania wytworzonych odpadów, a zapewnieniem dalszego zagospodarowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, zgodnie z celami ustanowienia systemu selektywnej segregacji w dyrektywie w sprawie odpadów, a możliwością przekazania wykonania tego obowiązku innym podmiotom.
Projekt aktualnie znajduje się na etapie opiniowania.