Fiskus nie odpuszcza w sprawie PIT od bezpłatnego zakwaterowania
Gazeta Prawna, 2024-07-08, Marcin Mroziuk
Trybunał Konstytucyjny 8 lipca 2014 r. wydał wyrok o sygn. akt K 7/13 w którym wskazał jakie kryteria powinny być stosowane przy ustalaniu, czy dane świadczenie nieodpłatne pracodawcy stanowiło przychód ze stosunku pracy. Problem z określeniem jakie świadczenie jest nieopodatkowane trwa nadal, mino że zapadło już kilka korzystnych dla podatników wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego. Obecnie dochodzi do sytuacji, gdzie interpretacje indywidualne dotyczące świadczeń w postaci noclegu są zmieniane w wyniku związania organu wyrokiem NSA w konkretnej sprawie, np. interpretacja indywidualna z 8 grudnia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.792.2019.7.GG
Tym samym funkcjonują w obrocie prawnym interpretacje indywidualne dyrektora KIS prezentujące przeciwne względem siebie stanowiska odnoszące się do bardzo zbliżonych stanów faktycznych. Według ekspertów NSA słusznie zauważa, że zapewnienie pracownikom delegowanym usług zakwaterowania leży wyłącznie w interesie pracodawcy, a nie pracowników.
VAT od wykupu samochodu z leasingu można odliczyć w całości
Gazeta Prawna, 2024-07-09, Katarzyna Kawecka-Guzek
Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 czerwca 2024 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.168.2024.1.ICZ można odliczyć w całości VAT z faktury dotyczącej wykupu samochodu osobowego z leasingu operacyjnego, jeśli pojazd ma zostać sprzedany, i to nawet jeśli wcześniej był on użytkowany do celów mieszanych.
Umowa agencyjna nie jest objęta podatkiem u źródła
Gazeta Prawna, 2024-07-10, Robert P. Stępień
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 lipca 2024 r., sygn. akt II FSK 1001/23 orzekł, iż podstawowym celem umowy agencyjnej jest pośrednictwo w sprzedaży. Nie można na podstawie cech drugorzędnych takiej umowy traktować jej jak świadczenia o podobnym charakterze do usług doradczych, badania rynku czy reklamy. W konsekwencji taka umowa nie jest objęta podatkiem u źródła.
Ważą się losy udziału fundacji rodzinnych w spółkach
Gazeta Prawna, 2024-07-10, Mariusz Szulc
Wciąż nie ma pewności, do jakich spółek może przystępować fundacja rodzinna bez ryzyka zapłaty 25-proc. CIT. WSA w Poznaniu w wyroku z 18 czerwca 2024 r., sygn. akt I SA/Po 214/24 orzekł, że może to być nawet spółka cywilna, pod warunkiem że będzie ona zarabiać na działalności dozwolonej dla fundacji, czyli np. na najmie nieruchomości. Jednak dwa miesiące wcześniej zapadło całkiem odmienne rozstrzygnięcie. W wyroku z 16 kwietnia 2024 r., sygn. akt I SA/Łd 113/24 łódzki WSA skupił się na tym, że spółka cywilna nie jest podmiotem podobnym do spółek handlowych. Fundacja rodzinna jako jej wspólnik nie uniknie więc sankcyjnego, 25- proc. CIT od swoich dochodów, i to nawet jeśli ich źródłem będzie działalność gospodarcza dozwolona dla fundacji rodzinnych.
Ministerstwo Finansów ułatwi rozliczenie z podatku u źródła
Gazeta Prawna, 2024-07-11, Mariusz Szulc
Obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki wypłacającej należności za granicę, nie będzie już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP, aby spółka ta mogła jako płatnik nie potrącać podatku u źródła. Nad takim rozwiązaniem pracuje resort finansów. W odpowiedzi na pytanie DGP resort poinformował: „obecnie prowadzimy analizę pod kątem wdrożenia w systemie e-Deklaracje rozwiązań technicznych, które umożliwią podpisywanie i składanie deklaracji WH przez osoby nieposiadające polskiego identyfikatora podatkowego oraz nieposiadające tych identyfikatorów w atrybutach podpisu kwalifikowanego. Docelowo ta zmiana ma ułatwić składanie formularzy WH przez osoby niebędące obywatelami polskimi”.
Dyrektor KIS: powiązania należy rozumieć szeroko
Gazeta Prawna, 2024-07-10, Mariusz Szulc
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 19 czerwca 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.194.2024.1.RK stwierdził, iż pożyczka, której spółka udzieliła członkowi zarządu innej spółki, z nią powiązanej, podlega przepisom o cenach transferowych. Spytała o to spółka, która udzieliła pożyczki członkowi zarządu innej spółki. Pożyczkobiorca nie ma udziałów w żadnej z nich, ale obie łączy inna osoba – wiceprezes zarządu spółki udzielającej pożyczki, który jest zarazem przewodniczącym rady nadzorczej w spółce, której członek zarządu dostał pożyczkę.
Wynagrodzenie za urlop to koszt w uldze B+R
Gazeta Prawna, 2024-07-11, Robert P. Stępień, Katarzyna Jędrzejewska
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 lipca 2024 r., sygn. akt II FSK 1313/21 kosztem kwalifikowanym dla celów ulgi badawczo-rozwojowej jest także wynagrodzenie za czas urlopu, choroby i innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Spór przed sądem toczył się o interpretację wydaną przez dyrektora KIS w lutym 2021 r., a więc na trzy lata przed ukazaniem się interpretacji ogólnej MF.