Dochód funduszu inwestycyjnego zamkniętego ze zbycia nieruchomości komercyjnej może podlegać zwolnieniu z CIT
NSA w wyroku z 27 czerwca 2024 r. (sygn. II FSK 1287/21) stwierdził, że dochody funduszy inwestycyjnych zamkniętych oraz specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych stosujących zasady i ograniczenia inwestycyjne określone dla funduszy inwestycyjnych zamkniętych, z odpłatnego zbycia nieruchomości komercyjnych, mogą podlegać zwolnieniu z CIT. Natomiast zwolnieniu z CIT nie będą podlegać dochody z najmu i dzierżawy tych nieruchomości.
Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych są niezgodnie z Konstytucją
Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z dnia 23 lipca 2024 r. (sygn. TK 13/20) uznał, że przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych, które nakładały na doradców podatkowych obowiązek ujawniania informacji objętych tajemnicą zawodową, są niezgodne z Konstytucją RP. W szczególności naruszały one prawo do zachowania tajemnicy zawodowej przez doradców podatkowych.
Dostawa działek niezabudowanych, przeznaczonych pod park, nie podlega opodatkowaniu VAT
WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 2 lipca 2024 r. (sygn. I SA/Gl 678/23) orzekł, że dostawa działek niezabudowanych, przeznaczonych pod zieleń parkową, nie podlega opodatkowaniu VAT. Mimo że plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza na tym terenie pewne obiekty sportowe i rekreacyjne, nie zmienia to faktu, że nie jest to teren budowlany.
Obowiązki płatnika w zakresie korzystania ze zwolnienia z poboru podatku u źródła
WSA w Warszawie w wyroku z 2 lipca 2024 r. (sygn. III SA/Wa 973/24) potwierdził, że w przypadku wypłat dywidendy do 2 mln zł płatnik musi zachować należytą staranność w uproszczonym zakresie. Przy wypłatach przekraczających 2 mln zł, wymagana jest pełna weryfikacja warunków, które umożliwiają skorzystanie ze zwolnienia z poboru podatku u źródła, w tym badanie czy odbiorca dywidendy jest jej rzeczywistym właścicielem.
Opodatkowanie CIT przy aporcie nieruchomości przez fundacje rodzinne
WSA w Warszawie w wyroku z 8 maja 2024 r. (sygn. III SA/Wa 597/24) uznał, że wniesienie aportem do spółki z o.o. nieruchomości fundacji rodzinnej, nabytej specjalnie w tym celu, skutkuje opodatkowaniem 25% CIT, ponieważ działanie to wykracza poza dopuszczalny zakres działalności gospodarczej fundacji.
Wydzielona inwestycja budowlana może stanowić ZCP
WSA w Łodzi w wyroku z 4 lipca 2024 r. (sygn. I SA/Łd 281/24) stwierdził, że wydzielona inwestycja budowlana, która ma zdolność do samodzielnego funkcjonowania i finansowania, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP).
Budynki wykorzystywane do świadczenia usług hotelarskich nie podlegają opodatkowaniu podatkiem minimalnym od budynków
WSA w Poznaniu w wyroku z 16 lipca 2024 r. (sygn. I SA/Po 291/24) stwierdził, że umowy o świadczenie usług hotelarskich nie są podobne do umów najmu czy dzierżawy. Oznacza to, że budynki wykorzystywane do świadczenia usług hotelarskich nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem minimalnym od budynków.