Zerowy VAT i podatkowe zwolnienia dla powodzian
Gazeta Prawna, 2024-09-18, Katarzyna Jędrzejewska
Z opublikowanego w dniu 17.09.2024 r. rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że na terenie gmin poszkodowanych powodzią stosuje się niektóre rozwiązania określone w ustawie z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zatem do 31 grudnia 2025 r. zwolnione z podatku dochodowego są dochody (przychody) poszkodowanego otrzymane na usuwanie skutków powodzi z tytułu nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Podobnie, do 31 grudnia 2025 r. zwolnione z podatku od spadków i darowizn są darowizny przeznaczone przez obdarowanego na usunięcie skutków powodzi. Warunkiem jest jednak, aby zostały one przeznaczone na ten cel do końca 2025 r. Z kolei z gotowego projektu rozporządzenia wynika, że zerową stawką VAT będą objęte darowizny przekazane od 12 września do 31 grudnia 2024 r. na cele związane z pomocą powodzianom. Darowizna musi być jednak przekazana za pośrednictwem określonych instytucji. Chcąc natomiast mieć odroczoną zapłatę podatku (lub rozłożoną ją na raty), każdy poszkodowany przedsiębiorca z osobna musi złożyć odpowiedni wniosek.
Spółki holdingowe o krok bliżej do zwolnień z CIT
Gazeta Prawna, 2024-09-19, Mariusz Szulc
Zapadł kolejny wyrok potwierdzający, że spółki holdingowe, których udziałowcem lub akcjonariuszem jest spółka giełdowa, też mają prawo do zwolnień z CIT. Nie muszą one ustalać, czy akcje spółki giełdowej ma podmiot powiązany z rajem podatkowym. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 18.09.2024 r., sygn. akt III SA/Wa 1529/24.
Powodzianie zapłacą podatki później
Gazeta Prawna, 2024-09-19, Agnieszka Pokojska
PIT i CIT za miesiące od sierpnia do grudnia oraz VAT za wrzesień – grudzień firmy dotknięte powodzią będą mogły zapłacić dopiero w przyszłym roku. Tak wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia ministra finansów. Odroczenie będzie też dotyczyło PCC i podatku od spadków i darowizn. Natomiast do 25 listopada 2024 r. zostanie przesunięty termin na złożenie deklaracji miesięcznych lub kwartalnych dla potrzeb VAT przypadających w okresie od września do października 2024 r. Powodzianie mogą też liczyć na przesunięcie terminów dotyczących podatku od spadków i darowizn. Podatnicy, którym termin na złożenie zgłoszenia lub zeznania podatkowego upłynął (lub upłynąłby) w okresie od 16 września do 31 października 2024 r., będą mieli na to czas do 31 stycznia 2025 r.
Home office to podatkowy zakład
Gazeta Prawna, 2024-09-16, Mariusz Szulc
Jak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 września 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.364.2024.2.MW zagraniczna spółka, która kontynuuje zdalną współpracę z polskim podwładnym po jego powrocie do kraju, naraża się na obowiązek zapłaty podatku od osiągniętych w Polsce dochodów. Tym razem chodziło o niemiecką spółkę zajmującą się tworzeniem oprogramowania. Jeden z zatrudnianych przez nią specjalistów wrócił do Polski i kontynuuje pracę zdalnie, ze swojego mieszkania. Wciąż zajmuje się tworzeniem i rozwojem aplikacji komputerowych oraz rozwiązywaniem problemów zgłaszanych przez klientów. Niemiecka spółka była przekonana, że współpraca na takich zasadach nie oznacza posiadania zakładu w Polsce. Organ się z tym jednak nie zgodził.
Planujesz darowiznę dla powodzian? Zapłacisz podatek, lżejszy o ulgę
Rzeczpospolita, 2024-09-18, Przemysław Wojtasik
Z ulgi dla powodzian z tytułu przekazanej darowizny nie skorzystają przedsiębiorcy na liniowym PIT. Z ulgi nie skorzystają też ci, którzy nie zadbają o formalności. Darowiznę trzeba bowiem udokumentować. Jeżeli przekazujemy pieniądze, powinniśmy zachować dowód wpłaty na rachunek obdarowanej organizacji. Trzeba na nim wpisać, że to darowizna i wskazać cel, na jaki ma być przeznaczona. W przypadku darowizny rzeczowej najlepsza będzie umowa, w której są dane obu stron, opis i wartość przekazanych rzeczy, cel darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu. Powinno też wystarczyć pokwitowanie z danymi darczyńcy potwierdzające, że określona partia towarów dla powodzian została przyjęta przez przedstawiciela obdarowanego podmiotu. Darowizn nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, za wyjątkiem produktów spożywczych dla organizacji pożytku publicznego przeznaczonych na działalność charytatywną. Straty spowodowane powodzią można rozliczyć w podatkowych kosztach
Przedsiębiorcy, którzy wskutek powodzi ponieśli straty w firmowym majątku, mogą je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
Rzeczpospolita, 2024-09-17, Przemysław Wojtasik
Skarbówka zgadza się na rozliczanie w kosztach strat w firmowym majątku spowodowanych powodzią. Urzędnicy wymagają jednak, aby strata była skutkiem niezależnych od przedsiębiorcy zdarzeń. Nie powinno być żadnych wątpliwości, że powódź spowodowana ulewnym deszczem i podniesieniem poziomu wód jest takim właśnie zdarzeniem. Po drugie, strata nie może być wynikiem nieostrożności bądź błędów przedsiębiorcy. Fiskus może sprawdzić, czy firma była przed nią zabezpieczona. Po trzecie, strata musi być udokumentowana. Przedsiębiorca powinien sporządzić protokół, w którym ją opisuje (data, przyczyny) oraz wymienia utracony majątek, podając też jego wartość. Przyda się również zaświadczenie od straży pożarnej czy z policji, a także zdjęcia zniszczeń czy informacje z mediów o skali powodzi. Fiskus nie zgodzi się natomiast na rozliczenie w kosztach tzw. utraconych korzyści. Czyli przychodów, których firma nie uzyskała, gdyż miała przerwę w działalności.
Gadżety z logo firmy w kosztach uzyskania przychodów CIT
Rzeczpospolita, 2024-09-16, Przemysław Wojtasik
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 5 sierpnia 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.300. 2024.2.BD stwierdził, iż przekazywanie drobnych gadżetów z logo firmy jest działaniem reklamowym. Wydatki na ich nabycie można więc rozliczyć w podatkowych kosztach.