Świadczenie urlopowe nie zawsze jest kosztem podatkowym pracodawcy
Gazeta Prawna, 2024-10-07, Karol Matijanowski
Warunkiem uznania świadczenia urlopowego za koszt uzyskania przychodu jest to, że musi być ono przyznane zgodnie z przepisami o ZFŚS. Dotyczy to samego mechanizmu wypłaty i jego wysokości, ale też wypłacone może być ono jedynie przez pracodawcę, który nie zdecydował się na utworzenie ZFŚS w swoim zakładzie pracy. Takie stanowisko zostało potwierdzone m.in. przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 8 października 2015 r., sygn. akt I SA/Gl 502/15. Wypłacenie przez pracodawcę na rzecz pracownika świadczenia urlopowego nie jest obowiązkowe. Można je przyznać pracownikowi raz w roku, jeśli przysługiwało mu co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego i zostały one przez danego pracownika wykorzystane w sposób nieprzerwany. Nie ma tutaj znaczenia, czy te 14 dni ciągłego urlopu udzielane są w ramach dni urlopu przysługujących za bieżący rok, czy jest to urlop zaległy za poprzednie lata. Pracodawca, uwzględniając przewidziane w ustawie limity, może ustalić wysokość świadczenia w regulaminie wypłacania świadczeń urlopowych.
Obowiązują już kolejne rozwiązania podatkowe dla powodzian
Gazeta Prawna, 2024-10-07, Agnieszka Pokojska
Jak wynika z opublikowanej w piątek nowelizacji specustawy, tj. ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 5 października 2024 r. przedsiębiorcy, którzy wymienią zniszczone w powodzi kasy fiskalne, skorzystają z ulgi na zakup nowego urządzenia. Zawieszone będą niektóre terminy w postępowaniach podatkowych, sądowoadministracyjnych i kontrolach prowadzonych przez skarbówkę.
Spółki nie zapłacą estońskiego CIT od pomocy dla powodzian
Gazeta Prawna, 2024-10-08, Agnieszka Pokojska
Z projektu rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru ryczałtu od dochodów spółek w związku z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r. wynika, iż minister finansów zaniecha poboru ryczałtu od dochodów spółek od wszelkich świadczeń (z wyjątkiem darowizn pieniężnych) przekazanych nieodpłatnie lub w darowiźnie organizacjom pożytku publicznego na usuwanie skutków powodzi. Rozporządzenie, które jest obecnie w konsultacjach, ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Natomiast zaniechanie poboru podatku będzie miało zastosowanie do dochodów osiągniętych od 12 września do 31 grudnia 2024 r.
Zdewastowany budynek nadal jest budynkiem
Gazeta Prawna, 2024-10-08, Katarzyna Jędrzejewska
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 września 2024 r., sygn. akt III FSK 4121/21 nawet jeżeli obiekt budowlany nie ma drzwi i okien, ma zniszczone instalacje, zawilgocone ściany i dziurawy dach, wciąż jest budynkiem dla celów podatkowych.
Nieodpłatne udostępnienie pracowników innej firmie jest z VAT
Gazeta Prawna, 2024-10-09, Katarzyna Jędrzejewska
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 25 września 2024 r., sygn. akt I SA/Łd 506/24 orzekł, iż kto nieodpłatnie udostępnia innemu podmiotowi swoich podwładnych, płaci od tego podatek należny, nawet jeżeli nie mógł odliczyć podatku naliczonego z tej prostej przyczyny, że wynagrodzenie pracownika nie jest nim obciążone.
Dochód z działalności spoza strefy nie korzysta ze zwolnienia z CIT
Rzeczpospolita, 2024-10-07, Aleksandra Kijanko
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 6 sierpnia 2024 r., sygn. I SA/Gd 331/24 orzekł, iż otrzymana przez spółkę rekompensata z tytułu ponoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej nie podlega zwolnieniu z CIT, ponieważ pochodzi z działalności gospodarczej niewymienionej w zezwoleniu strefowym.