Program motywacyjny dla współpracownika może oznaczać komplikacje
Rzeczpospolita, 2024-10-14, Dominik Starzyk
Jak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 3 lipca 2024 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.395.2024.2.JK, w przypadku objęcia udziałów spółki za cenę niższą niż ich wartość rynkowa przez współpracownika B2B w ramach realizacji programu motywacyjnego, powstaje przychód z działalności gospodarczej. Należy go rozpoznać również w momencie zbycia udziałów, będzie podlegał opodatkowaniu jako przychód z kapitałów pieniężnych.
Jak rozliczyć w kosztach firmowe wyjazdy integracyjne
Rzeczpospolita, 2024-10-14, Lidia Rubińska
Jak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 20 września 2024 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.447.2024. 2.AWY podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla celów organizacji spotkań w formie wyjazdów integracyjnych, spotkań integracyjno-szkoleniowych oraz spotkań okolicznościowych o charakterze integracyjno-informacyjnym w takim zakresie, w jakim dotyczą opodatkowanej działalności, z wyłączeniem wydatków na usługi noclegowe i gastronomiczne. Zgodnie ze stanowiskiem organów pracodawca uwzględni także w kosztach uzyskania przychodów wydatki na integrację pracowników. Z kosztów trzeba natomiast wyłączyć udział współpracowników B2B w spotkaniu firmowym.
Finansowanie własne też może być atrakcyjne podatkowo
Gazeta Prawna, 2024-10-14, Aleksander Łożykowski, Kajetan Kubicz
Odliczenie z tytułu hipotetycznych odsetek to jedna z najprostszych ulg podatkowych. Ustawodawca nie oczekuje od spółek chcących z niej skorzystać żadnych nadzwyczajnych aktywności czy innowacji. Za koszt uzyskania przychodów uznaje się kwotę odpowiadającą iloczynowi stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego obowiązującej w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatkowy powiększonej o 1 pkt proc. oraz kwoty dopłaty wniesionej do spółki lub zysku przekazanego na kapitał rezerwowy lub zapasowy spółki. Ulgi na kapitał własny nie stosuje się do dopłat i zysków przeznaczonych na pokrycie straty bilansowej. Preferencję tę stosuje się, jeżeli zwrot dopłaty lub podział i wypłata zysku nastąpi nie wcześniej niż po upływie trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym ta dopłata została wniesiona do spółki albo została podjęta uchwała o zatrzymaniu zysku w spółce. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, należy odpowiednio zwiększyć przychody spółki o wartość odliczonych kosztów finansowania własnego. Z ulgi nie można skorzystać w przypadku przekazania kwot na kapitał zapasowy w związku z objęciem udziałów lub akcji.
Utrzymanie dróg z 23-proc. VAT, ale prymat ma zasada zaufania do organów państwa
Gazeta Prawna, 2024-10-14, Katarzyna Jędrzejewska
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w kilku wyrokach, iż utrzymanie dróg jest usługą kompleksową, ale fiskus nie może żądać 23 proc. VAT, gdy państwowy organ zamawiający narzucił spółce rozbicie usług na poszczególne rodzaje prac z przewagą 8-proc. stawki VAT, a ta nie miała możliwości zmiany warunków umownych. Każdy z wyroków dotyczył tej samej spółki świadczącej usługi całorocznego utrzymania dróg. Problem polegał na tym, że nie traktowała ona usługi jako kompleksowej i do części prac stosowała stawkę 8 proc. W rezultacie, jak stwierdził fiskus, spółka zaniżała podatek należny. Spółka broniła się, tłumacząc, że takie wyodrębnienie usług wynikało wprost z umów zawieranych z zamawiającym – Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Spółka tłumaczyła, że nie mogła zastosować innych zasad opodatkowania przedmiotu zamówienia niż określone w SIWZ, bo gdyby tak zrobiła, to jej oferta zostałaby bezwzględnie odrzucona jako zawierająca błąd w obliczeniu ceny. Te argumenty nie przekonały organów podatkowych. Ostatecznie spółka zwyciężyła przed NSA. Sąd kasacyjny wziął pod uwagę szczególny status GDDKiA jako organu państwowego, wobec którego podatnik działa w zaufaniu i od którego ma prawo oczekiwać znajomości przepisów prawa oraz prawidłowego formułowania treści umów.
MF: Wiatraki będą opodatkowane tylko od części budowlanej
Gazeta Prawna, 2024-10-17, Agnieszka Pokojska
Ministerstwo Finansów w e-mailu do redakcji DGP zapewniło, że nowelizacja przepisów o podatku od nieruchomości nie spowoduje, że będą opodatkowane również części techniczne elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. To samo ma dotyczyć magazynów energii, kolei linowych, wyciągów narciarskich oraz skoczni.
Podatek od zysku wypłacanego przez „estońską” spółkę oblicza się inaczej
Gazeta Prawna, 2024-10-17, Paweł Jastrzębowski
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 9 października 2024 r., sygn. akt I SA/Gd 646/24 orzekł, iż podstawy opodatkowania dywidendy otrzymanej od spółki, która wybrała estoński CIT, nie pomniejsza się o kwotę ryczałtu zapłaconego przez spółkę. Ustawa o PIT przewiduje odrębny mechanizm odliczenia. Spółka zamierzała pomniejszyć kwotę zysku (wynikającą z uchwały wspólników) o zapłacony przez siebie ryczałt. Twierdziła, że rozliczenie jest w tym wypadku dwufazowe: najpierw podatek płaci spółka, a następnie, od pozostałej kwoty, oblicza się zryczałtowany, 10-proc.PIT od dywidendy. Nie zgodził się z nią Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji wyjaśnił, że w ustawie o PIT przewidziano szczególny tryb obliczania 19-proc. podatku od dywidendy wypłaconej z zysku wypracowanego przez spółkę w okresie opodatkowania estońskim CIT. Stanowisko fiskusa zaakceptował sąd.