W 2025 r. wzrosną stawki podatków i opłat lokalnych
Rzeczpospolita, 2024-10-21, Julita Karaś-Gasparska
Minister finansów w formie obwieszczenia ogłosił maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na 2025 r., a ponieważ wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze 2024 r. wyniósł 15 proc., o tyle wzrosły również górne granice stawek podatków i opłat lokalnych. Należy jednak pamiętać, że minister ogłasza górne limity tych podatków i opłat, ale ostateczną decyzję w sprawie stawek obowiązujących na terenie danej gminy podejmuje rada gminy w formie uchwały. Jeżeli gmina nie zdąży z uchwaleniem nowych stawek podatków i opłat lokalnych przed końcem bieżącego roku, to w następnym roku będą na jej terenie obowiązywać stawki dotychczasowe.
Które świadczenia dla pracowników są opodatkowane
Rzeczpospolita, 2024-10-21, Lidia Rubińska
Do przychodów pracownika opodatkowanych PIT można zaliczyć inne świadczenia otrzymywane od pracodawcy takie jak dofinansowanie wypoczynku lub inne benefity takie jak dopłata do karty multisport czy pakiet medyczny. Na powstanie przychodu wpływa to czy dodatkowe świadczenie sfinansowane jest ze środków obrotowych firmy czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeżeli świadczenie jest finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, wówczas przychód dla pracownika nie powstanie o ile łączna wartość świadczeń rzeczowych w danym roku nie przekroczy
kwoty 1000 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są przy tym bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
O wysokości współczynnika VAT decyduje wyłącznie obrót krajowy
Rzeczpospolita, 2024-10-21, Barbara Borowiec
Jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 lipca 2024 r., sygn. I FSK 1268/20 zasada terytorialności przy obliczaniu proporcji wyłącza możliwość uwzględnienia obrotów zagranicznych realizowanych przez oddziały czy inne jednostki podatnika w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W sprawie chodziło o spółkę, która wykazała, że dla potrzeb rozliczeń VAT jej działalność na terytorium UE odbywa się w ramach trzech modeli. Spółka powzięła wątpliwość, czy obliczając proporcję VAT, powinna w obrocie dającym prawo do odliczenia VAT uwzględnić obrót ze sprzedaży opodatkowanej zrealizowanej i wykazywanej w innych państwach w ramach różnych modeli. Spółka stała na stanowisku, że obrót realizowany w ramach wszystkich trzech modeli powinien być uwzględniony przy obliczaniu proporcji, co miałoby wpływ na prawo do obniżenia kwoty podatku należnego spółki w Polsce. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Wskazał, że zgodnie z zasadą terytorialności VAT obrót osiągnięty poza terytorium Polski, nawet jeśli spółka jest tam zarejestrowana dla celów VAT, nie powinien być uwzględniany przy obliczaniu proporcji na potrzeby rozliczenia VAT w Polsce. Spółka zaskarżyła interpretację, ale przegrała.
Przychody z faktoringu nie wykluczą z estońskiego CIT
Gazeta Prawna, 2024-10-22, Mariusz Szulc
Wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi z 15 października 2024 r. na interpelację poselską nr 4923 stwierdził, że ministerstwo rozważa zaproponowanie zmiany w ustawie o CIT, tak aby przychody ze zbycia wierzytelności własnych na rzecz banku lub firmy faktoringowej nie były traktowane jak przychody pasywne i przez to nie wykluczały prawa do ryczałtu od dochodów spółek.
Nie każdy wyjazd za granicę to podróż służbowa
Rzeczpospolita, 2024-10-22, Paulina Szewioła
Zgodnie z decyzją ZUS, sygn. DI/ 200000/ 43/ 815/ 2024 dodatkowe pieniądze na utrzymanie się dla zleceniobiorcy, który świadczy usługi za granicą, są oskładkowane. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który zamierzał zawrzeć umowę z osobą zamieszkałą i przebywającą w Polsce, posiadającą polskie obywatelstwo. Usługi będą wykonywane w jednym z krajów UE, ale poza granicami Polski. Okres, na który zostanie zawarta umowa, nie przekroczy trzech miesięcy. W jej ramach firma poza określonym kwotowo wynagrodzeniem zobowiąże się pokryć zwiększone koszty utrzymania zleceniobiorcy za granicą, w kwocie określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza jego granicami. Przedsiębiorca miał wątpliwości, czy przychód z tego tytułu jest oskładkowany. W jego ocenie nie jest, ale ZUS miał inne zdanie na ten temat.
Nieruchomości mieszkalnych nie można obciążać biznesowo
Rzeczpospolita, 2024-10-23, Paweł Rochowicz
Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 21 października 2024 r. o sygn. akt: III FPS 2/24 uznał, iż mieszkania nie powinny podlegać stawce podatku od nieruchomości dla lokali biznesowych. Nawet jeśli ich wynajem odbywa się w ramach działalności gospodarczej. W konsekwencji, jeśli nawet budynek jest własnością firmy, która zarabia na wynajmie lokali do celów mieszkalnych, to te lokale powinny podlegać stawce podatku od nieruchomości przewidzianej dla mieszkań. Siedmioosobowy skład NSA orzekł, że budynki sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako mieszkalne przeznaczone do najmu w ramach działalności gospodarczej w takiej części, w jakiej służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców, są opodatkowane stawką mieszkalną. Uchwała nie będzie mieć zastosowania do lokali udostępnianych do najmu krótkoterminowego, trwającego do kilka dni.
Firma zapłaci za bałagan w biurze
Rzeczpospolita, 2024-10-24, Aleksandra Tarka
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku o sygn. akt I FSK 260-261/21 orzekł, iż zwykłe braki w organizacji pracy i odebranie decyzji przez pracownika bez pełnomocnictwa pocztowego nie pomogą przywrócić terminu do odwołania.