Estoński CIT. Czy pożyczka dla akcjonariusza jest ukrytym zyskiem?
Rzeczpospolita, 2024-11-18, Julita Karaś-Gasparska
W interpretacji wydanej 4 listopada 2024 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010. 568.2024.1.AN Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, iż pożyczka dla akcjonariusza będzie ukrytym zyskiem. Wnioskodawca planuje skorzystać z opodatkowania estońskim CIT od 1 stycznia 2025 r. Jego przeważająca działalność to realizacja projektów budowlanych. Nie wyklucza jednak możliwości udzielania pożyczek na rzecz akcjonariuszy oraz na rzecz osób prawnych będących jednostkami powiązanymi. Finansowanie będzie udzielane na warunkach rynkowych. Środki z pożyczki będą przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej lub inwestycje podmiotu powiązanego. W ocenie wnioskodawcy taka pożyczka nie powinna być zakwalifikowana jako ukryty zysk w rozumieniu ustawy CIT. Dyrektor się z tym nie zgodził.
Wymiana walut przez fundację rodzinną nie jest zwolniona z CIT
Rzeczpospolita, 2024-11-18, Joanna Socha-Karaś
Jak wynika z wydanej 24 czerwca 2024 r. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.110.2024.2.ANK, osiągane przez fundacje rodzinne przychody z dodatnich różnic kursowych powstałe w efekcie transakcji zamiany walut obcych na walutę polską są opodatkowane CIT.
Fiskus może zakwestionować połączenie spółek. Kluczowy jest cel
Gazeta Prawna, 2024-11-18, Agnieszka Pokojska
Szef Krajowej Administracji Skarbowej uznał, iż połączenie spółek tylko po to, aby pozbyć się podmiotu zbędnego w strukturze kapitałowej jest działaniem sztucznym i odmówił 4 listopada br. wydania opinii zabezpieczającej. O opinię zabezpieczającą wstąpiła spółka, która planowała połączenie ze spółką zależną przez jej przejęcie. Miałoby to nastąpić przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą bez przyznawania udziałów (akcji) spółki przejmującej. Taka operacja jest neutralna w CIT, co potwierdzały liczne interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Nie wiąże się też z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponadto w wyniku tej restrukturyzacji spółka przejmująca przestałaby płacić spółce przejmowanej za licencje do korzystania ze znaków towarowych, w związku z czym jedna przestałaby wykazywać podatkowy koszt, a druga podatkowy przychód. Spółka przejmująca wyjaśniła, że celem restrukturyzacji będzie wyeliminowanie spółki przejmowanej, bo jest ona zbędna, komplikuje strukturę korporacyjną, generuje niepotrzebne przepływy finansowe, utrudnia zarządzanie. Szef KAS uznał jednak wskazany cel za nieprzekonujący, a sam plan połączenia za sztuczny.
Czy fundacja rodzinna musi zapłacić CIT od otrzymanych udziałów
Gazeta Prawna, 2024-11-18, Oksana Kijaszko, Konrad Bojeś
Fundacja rodzinna co do zasady jest zwolniona podmiotowo z opodatkowania podatkiem CIT. Zwolnienie nie ma jednak zastosowania do działalności gospodarczej wykraczającej poza zakres tej dozwolonej ustawą o fundacji rodzinnej. Jedna z fundacji rodzinnych powzięła wątpliwości, czy będzie mogła skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z CIT w związku z otrzymaniem przez nią udziałów w spółce przejmującej (spółce z o.o.) na skutek połączenia spółek. Fundacja we wniosku o interpretację indywidualną wskazała, że otrzyma od fundatora, tytułem mienia wnoszonego na pokrycie funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej, część udziałów w A sp. z o.o. oraz część udziałów w B sp. z o.o. Następnie jest planowane połączenie spółki A ze spółką B, w ramach którego spółka B będzie spółką przejmującą. Przed dokonaniem połączenia fundacja rodzinna będzie udziałowcem mającym część udziałów zarówno w spółce A, jak i w spółce B. Fundacja rodzinna uważała, że będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z CIT. Z powyższym stanowiskiem zgodził się dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 21 sierpnia 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.332.2024.1.KW.
Planujesz reorganizację? Uważaj na podatek minimalny
Gazeta Prawna, 2024-11-18, Aleksandra Szymańska, Konrad Medoliński
W interpretacji indywidualnej z 26 sierpnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.364.2022.1.SG Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozważał przypadek spółki komandytowo-akcyjnej, w której skład właścicieli wchodzili zarówno akcjonariusze będący osobami fizycznymi, jak i spółka akcyjna, która pełniła rolę komplementariusza. W trakcie roku podatkowego w spółce doszło do zmian właścicielskich. W wyniku tej reorganizacji komplementariuszem stała się osoba fizyczna, co oznaczało, że pod koniec roku podatkowego wspólnikami spółki były wyłącznie osoby fizyczne. Dodatkowo spółka planowała przekształcenie się w spółkę akcyjną, co skutkowałoby koniecznością zamknięcia ksiąg rachunkowych i formalnym zakończeniem roku podatkowego. W rezultacie ostatni rok działalności w formie spółki komandytowo-akcyjnej miałby trwać krócej niż pełny rok kalendarzowy. W związku z tym SKA zadała pytanie, czy przysługuje jej wyłączenie z opodatkowania podatkiem minimalnym z uwagi na to, że na koniec roku podatkowego wszyscy jej wspólnicy byli osobami fizycznymi. Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem SKA i stwierdził, że warunek dotyczący prostej struktury właścicielskiej musi być spełniany przez cały rok podatkowy. Drugi warunek (do spełnienia łącznie) dotyczy posiadanych w innych podmiotach bezpośrednio lub pośrednio tytułów uczestnictwa (w tym udziałów czy akcji), które nie mogą przekroczyć 5 proc.
Ustawa o globalnym podatku podpisana. Ale warto ją złagodzić
Rzeczpospolita, 2024-11-18, Paweł Rochowicz
Podpis prezydenta Andrzeja Dudy zakończył proces legislacyjny ustawy z 6 listopada 2024 r. , która ma wyrównywać międzynarodową konkurencję podatkową. Wyrównanie ma polegać na tym, że przedsiębiorstwa lokujące swoje podmioty zależne w krajach, gdzie efektywna stawka opodatkowania jest niższa od 15 proc., powinny wyrównać administracjom podatkowym tę korzyść. Zasadniczo w Polsce, gdzie nominalna stawka CIT wynosi 19 proc., taka danina nie miałaby zastosowania, gdyby nie system naszych krajowych preferencji podatkowych. Chodzi przede wszystkim o ulgi dla firm działających w Specjalnych Strefach Ekonomicznych i Polskiej Strefie Inwestycji.
Brak faktury nie przekreśla prawa do odliczenia VAT
Gazeta Prawna, 2024-11-18, Tomasz Piotrowski
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 listopada 2024 r., sygn. akt III SA/Wa 1498/24 podatnik może odliczyć VAT nie tylko na podstawie faktury. Może to być także inny dokument, a nawet wiele dokumentów. Sprawa dotyczyła polskiej spółki, która udzieliła pożyczki jednemu ze swoich kontrahentów. Spłatę zabezpieczono z wykorzystaniem przewłaszczenia na zabezpieczenie. Spółka otrzymała w tym celu maszyny i miała je zachować na własność, jeżeli pożyczka nie zostałaby spłacona. Do spłaty faktycznie nie doszło, a jednocześnie upadłość ogłosił poręczyciel. Syndyk masy upadłości doprowadził do unieważnienia umowy poręczenia, a spółka została zobowiązana przez sąd do oddania maszyn albo do zwrotu ich wartości w kwocie brutto. Ostatecznie, wskutek działań syndyka, maszyny pozostały u spółki, a z jej rachunków bankowych została ściągnięta kwota odpowiadająca wartości maszyn powiększona o 23 proc. VAT. Syndyk jednak nie wystawił faktury. Spółka złożyła więc wniosek o interpretację, w którym zapytała, czy będzie uprawniona do odliczenia VAT bez faktury. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że jeżeli syndyk nie wystawi faktury, to spółka nie będzie mogła odliczyć VAT na podstawie opisanej we wniosku dokumentacji. Spółka zaskarżyła tę interpretację i wygrała.
JPK_CIT na początku bez ewidencji środków trwałych
Gazeta Prawna, 2024-11-18, Agnieszka Pokojska
Minister finansów zwolni czasowo podatników CIT z obowiązku elektronicznego przekazywania ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, czyli plików JPK_ST_KR. Wynika to z opublikowanego projektu rozporządzenia. Ewidencję tę trzeba będzie przesyłać elektronicznie fiskusowi po raz pierwszy za 2026 r. Jest to związane z nowym obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów przy użyciu programów komputerowych i cykliczne przesyłanie fiskusowi JPK_CIT i JPK_PIT. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.