Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował swoje coroczne oświadczenie, w którym przedstawia Europejskie Wspólne Priorytety Nadzorcze (EWPN) za rok 2024 określając trzy główne obszary, które będą monitorowane przez krajowe organy nadzoru. Obszary i ich priorytety obejmują: sprawozdawczość finansową, raportowanie o zrównoważonym rozwoju oraz elektroniczny format raportowania.
Priorytety dotyczące sprawozdawczości finansowej
Obszar dotyczący sprawozdawczości finansowej zgodnej z MSSF koncentruje się na kluczowych obszarach zapewniających przejrzystość sytuacji finansowej emitentów. Emitenci zobowiązani są ujawniać warunki finansowania dostawców oraz różnice między zobowiązaniami objętymi SFA (z ang. supplier finance arrangaments) a zwykłymi zobowiązaniami handlowymi. W odniesieniu do kowenantów wymagana jest szczegółowa informacja na temat ewentualnych naruszeń, które mogą wpływać na klasyfikację zobowiązań – na przykład konieczność ich reklasyfikacji, jako krótkoterminowych. Emitenci powinni również jasno określać stosowane kryteria oceny kontroli lub wpływu nad jednostkami powiązanymi.
Priorytety dotyczące raportowania o zrównoważonym rozwoju
ESMA wymaga kompleksowego podejścia do oświadczeń o zrównoważonym rozwoju zgodnie z wymogami ESRS. Podkreśla się konieczność przeprowadzenia rzetelnej podwójnej oceny istotności, która uwzględni finansowy charakter informacji. Oprócz tego ESMA kładzie nacisk na transparentność w ujawnieniach dotyczących zaangażowania interesariuszy i wymagań związanych z identyfikacją istotnych ryzyk i szans oraz wymaga, aby zakres oświadczeń o zrównoważonym rozwoju był zgodny z zakresem sprawozdań finansowych. Priorytetem jest również obowiązek stosowania struktury raportu zgodnie z artykułem 8 Rozporządzenia w sprawie Taksonomii UE.
Priorytety dotyczące raportowania w formacie ESEF
ESMA podkreśla znaczenie dokładności, spójności i kompletności, aby sprawozdania finansowe były zgodne z wymaganiami i umożliwiały zrozumienie sytuacji finansowej emitenta. ESMA oraz organy nadzorcze zwracać będą szczególną uwagę na powszechne błędy, które występują w sprawozdaniach finansowych, w szczególności w bilansach.
Ryzyka i potencjalne konsekwencje dla przedsiębiorstw
Firmy muszą być świadome potencjalnych ryzyk związanych z nieprzestrzeganiem wymogów raportowania. Przede wszystkim, przedsiębiorstwa mogą być narażone na wysokie kary finansowe za niewłaściwe lub niewystarczające raportowanie. ESMA wyraziła silne zobowiązanie do egzekwowania regulacji, podkreślając, że podejmie niezbędne kroki, aby zapewnić ich przestrzeganie. Eksperci zauważają, że proaktywna postawa ESMA może oznaczać wyższy poziom nadzoru w zakresie raportowania dotyczącego zrównoważonego rozwoju, w porównaniu do niedawnych wytycznych opracowanych przez Komisję Europejską.
Jakie wyzwania czekają przedsiębiorstwa w kolejnych latach?
Integracja raportowania finansowego i zrównoważonego rozwoju, ewolucja standardów oraz rosnące znaczenie transparentności to kamienie milowe, które mogą pomóc firmom w budowaniu konkurencyjności na rynku. Przedsiębiorstwa będą musiały coraz bardziej integrować raportowanie finansowe z informacjami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, a wymagania dotyczące tego właśnie obszaru, w tym raportowanie ryzyk klimatycznych, będą stanowiły integralną część sprawozdań finansowych.
Zgodnie z wymogami dyrektywy CSRD, duże jednostki publiczne będą zobowiązane do publikacji sprawozdań zrównoważonego rozwoju od 2025 roku (tj. już za rok 2024). Z jednej strony otworzy to nowe możliwości dla przedsiębiorstw w zakresie transparentności oraz budowania zaufania wśród inwestorów i interesariuszy. Z drugiej – firmy będą musiały dostosować swoje strategie i działania do rosnących oczekiwań rynku dotyczących przejrzystości i odpowiedzialności w zakresie zrównoważonego rozwoju. Niezdolność do dostosowania się do tych wymagań może prowadzić do utraty zaufania wśród inwestorów oraz negatywnego wpływu na reputację firmy.