Aktualizacja analizy porównawczej dla transakcji pożyczek
Stan faktyczny: Spółka kapitałowa jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce. Spółka zarówno po dniu 1 stycznia 2022, jak i przed dniem 1 stycznia 2022 r. dokonywała transakcji z podmiotami powiązanymi, występując w roli pożyczkobiorcy. Oprocentowanie pożyczek zaciągniętych przez Spółkę przed 1 stycznia 2022 r. (pierwsze finansowanie, które pozostaje aktywne w 2022 r. udzielono w 2015 r.) zostało ustalone na podstawie analizy danych porównawczych przygotowanych w 2019 r. i obowiązuje do listopada 2022 r.
Pytanie: Czy oprocentowanie transakcji pożyczki powinno zostać zmienione, jeśli zaktualizowana analiza porównawcza wskazuje, że oprocentowanie w roku aktualizacji analizy nie mieści się w przedziale międzykwartylowym, mimo że pierwotna analiza potwierdzała rynkowość transakcji i poziom oprocentowania na moment udzielenia finansowania (i w okresie ważności tej analizy)?
Odpowiedź: Jeśli aktualizacja analizy porównawczej jest sporządzana na podstawie art. 11r Ustawy o CIT w odniesieniu do kontrolowanych transakcji pożyczek zawartych w poprzednich latach z podmiotami powiązanymi, oprocentowanie tych pożyczek powinno zostać dostosowane do wyników tej aktualizacji. Wspomniany artykuł podkreśla kluczowe znaczenie regularnej aktualizacji analiz cen transferowych, wskazując na konieczność dostosowywania warunków transakcji do zmieniającego się otoczenia rynkowego. W świetle zasady ceny rynkowej, należy na bieżąco monitorować warunki transakcji, aktualizując je w sytuacji w jakiej zmiany przeprowadziłyby podmioty niepowiązane.
W sytuacji, gdy:
- warunki oprocentowania wcześniej udzielonej pożyczki były nierynkowe (w dacie zawarcia transakcji/ex ante) – strony powinny je zawsze doprowadzić do poziomu zgodnego z zasadą ceny rynkowej (w kontekście art. 11c ust. 1 Ustawy CIT),
- warunki oprocentowania wcześniej udzielonej pożyczki były rynkowe (ex ante), jednak stały się nierynkowe wskutek np. istotnej zmiany okoliczności – strony powinny dostosować ceny transferowe do poziomu zgodnego z zasadą ceny rynkowej, przy uwzględnieniu warunków z art. 11e Ustawy o CIT.
Źródło: https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/622179
***
Obniżenie kapitału zakładowego spółki stanowi transakcję kontrolowaną
Zgodnie z treścią wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wydanego w dniu 19 listopada 2024 r. (sygn. akt II FSK 214/22) obniżenie kapitału zakładowego spółki zależnej poprzez obniżenie wartości nominalnej wszystkich udziałów spełnia definicję transakcji kontrolowanej w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT i powinno być przedmiotem dokumentacji podatkowej w przypadku przekroczenia progu dokumentacyjnego.
***
Ustalenie wartości dla transakcji konsorcjum
Stan faktyczny: A jest przedsiębiorcą podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski. Spółka A (Lider Konsorcjum) zawarła z E (Partner Konsorcjum) spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce umowę o konsorcjum w celu wspólnego uczestnictwa w postępowaniu przetargowym. A posiada 100% udziałów w E. Rok podatkowy A pokrywa się z rokiem kalendarzowym. A oraz E:
1) nie korzystają ze zwolnień, o którym mowa w art. 6 oraz art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT;
2) nie poniosły straty podatkowej w roku podatkowym 2023;
3) posiadają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pytania:
- Jak w opisanym stanie faktycznym ustalić wartość transakcji kontrolowanej, o której mowa w art. 11k ustawy o CIT, po przekroczeniu której Lider Konsorcjum będzie zobowiązany do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz informacji o cenach transferowych (TPR-C)?
- Czy w opisanym stanie faktycznym Lider Konsorcjum może korzystać ze zwolnienia z obowiązku przygotowania dokumentacji, o którym mowa w art. 11n pkt 1 ustawy o CIT?
Odpowiedź:
- Dyrektor KIS potwierdził możliwość odniesienia wartości transakcji do ogólnych norm regulujących progi dokumentacyjne dla określonych rodzajów transakcji (zawartych w art. 11 k ust. 2 ustawy o CIT) biorąc pod uwagę rodzaj transakcji wykonywanej w ramach umowy konsorcjum. Tym samym przy określeniu wartości transakcji należy brać pod uwagę wartość wynikającą z faktur wystawionych w roku podatkowym przez Partnera Konsorcjum na rzecz Lidera Konsorcjum z tytułu rozliczeń w ramach zawartych umów i następnie porównać łączną wartość wystawionych faktur z progiem dokumentacyjnym właściwym dla danej transakcji.
- Z opisu stanu faktycznego wynika, że wszystkie warunki konieczne do zastosowania zwolnienia wymienione w art. 11n pkt 1 ustawy o CIT zostały spełnione a zatem Lider Konsorcjum może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych. Dyrektor KIS wskazał, że ustawa o CIT nie przewiduje dodatkowych warunków do spełnienia w przypadku zawierania umów konsorcjum.