Jeśli budowa nieruchomości została zakończona w 2022 r. lub budynek został oddany do użytku trzeba zacząć myśleć o obowiązkach w podatku od nieruchomości. Dlaczego? Bo powstaną one od 2023 r.
Koniec roku to dobry czas na podsumowanie i inwentaryzację obowiązków wobec fiskusa. Warto, aby taką przeprowadzili przedsiębiorcy, którzy w 2022 r. ukończyli budowę bądź oddali nieruchomość do użytku, lub ci, którzy taką nieruchomość nabyli. Wszystko dlatego, że właśnie te dwie sytuacje – a więc ukończenie budowy nieruchomości, bądź oddanie jej do użytku – determinują powstanie obowiązków w zakresie podatku od nieruchomości.
Powstanie obowiązku
Zacznijmy jednak od przypomnienia generalnej zasady wynikającej z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jest ona zapisana w art. 6 ust. 1 i wynika z niej, że obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiło zdarzenie mające wpływ na postacie obowiązku podatkowego. Aby to zobrazować na przykładzie, jeśli np. podatnik kupił nieruchomość w listopadzie, od grudnia powstanie u niego obowiązek w zakresie podatku od nieruchomości.
Nieco inne zasady w zakresie powstania obowiązku podatkowego będą miały zastosowanie w sytuacji nowo wybudowanych nieruchomości lub tych, które zostają w danym roku podatkowym oddane do użytkowania. Zgodnie z przepisami w takich przypadkach obowiązek podatkowy powstaje od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym nastąpiło wybudowanie bądź oddanie do użytku. Znów posłużmy się przykładem. Jeśli budowa została zakończona lub budynek oddany do użytkowania w 2022 roku (niezależnie od miesiąca), obowiązek w podatku od nieruchomości w tym przypadku powstanie 1 stycznia 2023 r. Warto dodać, że ta zasada dotyczy zarówno inwestorów, jak i tych, którzy nowy budynek nabędą. Potwierdzają to zarówno stanowiska organów podatkowych, jak i wyroki sądów administracyjnych.
Zakończenie, czyli co dokładnie
W praktyce prawidłowe ustalenie obowiązków w zakresie podatku od nieruchomości dla nowych nieruchomości budzi wątpliwości u podatników, gdyż trudno im ustalić czy faktycznie do zakończenia budowy doszło. Warto w przypadkach wątpliwych sięgnąć do przepisów Prawa budowlanego, które precyzują, że zakończeniem budowy mamy do czynienia wówczas, gdy można przeprowadzić jej odbiór, a następnie nieruchomość jest oddana do użytkowania.
Co istotne, zakończenie budowy lub rozpoczęcie użytkowania budynku przed nabyciem prawa do użytkowania powoduje powstanie obowiązku podatkowego.
Jeśli nie macie Państwo pewności, czy 1 stycznia 2023 r. będziecie zobowiązani do rozliczania podatku od nieruchomości zapraszamy do kontaktu z doświadczonym Zespołem TPA Poland. Wskażemy Państwu, jak wygląda sytuacja i czy podatek powinien być płacony już od stycznia.