Od 2023 r. pracodawcy mogą korzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników. Temat ten Mikołaj Ratajczak, Partner i doradca podatkowy w TPA Poland wraz z Michałem Solarskim, radcą prawnym oraz senior konsultantem w dziale podatkowym TPA Poland, sygnalizowali już wcześniej podczas ich wcześniejszego spotkania, w którym to poruszali najistotniejsze kwestie dotyczące kluczowych ulg podatkowych w sektorze IT. Dzisiaj tę ulgę umówią nieco bardziej szczegółowo na wybranych przykładach.
Podcasty dostępne są również na platformach Spotify | YouTube | Google Podcasts | Apple Podcasts
Michał, przypomnijmy w dużym skrócie, czym jest ulga na innowacyjnych pracowników? – pyta Mikołaj Ratajczak.
Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników to wprowadzony w styczniu 2023 r., kolejny proinnowacyjny instrument podatkowy. Stanowi ona rozszerzenie ulgi na działalność badawczo-rozwojową. czyli ulgi, która pozwala na dwu a w przypadku wynagrodzeń pracowniczych nawet trzy krotne rozliczenie pewnej grupy wydatków poniesionych na działalność B+R w kosztach podatkowych. W praktyce podatnicy mogą stosować ulgę na innowacyjnych pracowników po raz pierwszy w 2023 r. (po złożeniu deklaracji CIT-8). Ulga ta ma na celu wspierać i promować zatrudnianie wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej, a także innowacyjność polskich przedsiębiorstw. Można ją stosować także w branży IT, a więc obok ulgi B+R czy IP-Box jest kolejną ulgą podatkową, która może zostać wdrożona w przedsiębiorstwie działającym w tym sektorze. – tłumaczy Michał Solarski.
Aby skorzystać z tej ulgi, podatnik musi:
- prowadzić działalność badawczo-rozwojową,
- notować stratę lub osiągać taki dochód, który nie pozwoli mu na skorzystanie w całości z ulgi B+R.
Jest to atrakcyjna opcja dla start-upów, firm na początkowym etapie działalności lub firm zmagających się tymczasowo ze spadkiem rentowności.
W podcaście tłumaczymy również:
- jak stosować ulgę na innowacyjnych pracowników
- jak działa ulga opierając się na praktycznych przykładach
- jaką kwotę można odliczyć i od czego
- nieprecyzyjne przepisy regulujące tę ulgę
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania odcinka oraz do kontaktu z naszymi ekspertami.