10 czerwca br. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług (poz. 852), przesuwającą obowiązek wystawiania faktur w KSeF na 1 lutego 2026 r. dla wszystkich podatników. Do tego momentu korzystanie z KSeF na pewno pozostanie więc dobrowolne.
Audyt systemu i przesunięcie wdrożenia
W ostatnich miesiącach, po zmianach osobowych w Ministerstwie Finansów, nowy skład resortu prowadził szereg prac związanych z Krajowym Systemem e-Faktur. Przeprowadzono szerokie konsultacje z ekspertami i podatnikami, a sam system został poddany zewnętrznemu audytowi.
Przypomnijmy, że w związku ze zdiagnozowanymi w trakcie audytu problemami związanymi z wydajnością systemu, które uniemożliwiły wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w pierwotnie zakładanym terminie (od 1 lipca br.), Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przesunięciu terminu jego wdrożenia.
Już w kwietniu br. Minister Finansów ogłosił nowe, proponowane daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF, zapowiadając jednocześnie jego etapowe wdrożenie – najpierw dla dużych, a następnie dla pozostałych podmiotów.
Zmiany legislacyjne
Podpisana przez prezydenta nowelizacja, zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, przesuwa termin, od którego obowiązkowy KSeF wejdzie w życie. Wszyscy podatnicy mogą więc być pewni, że e-fakturowanie w KSeF nie będzie obligatoryjne przed 1 lutego 2026 r. Szybka zmiana przepisów w tym zakresie była konieczna, aby KSeF nie stał się obowiązkowy już od lipca br., jak pierwotnie zakładano.
MF zapowiada jednak dalsze zmiany przepisów wdrażających obligatoryjny KSeF, w tym w szczególności etapowe wejście w życie tego obowiązku – od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, oraz od
1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców. Ministerstwo pracuje również nad uproszczeniem obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF. Prace te najpewniej będą bazowały na opublikowanym niedawno i konsultowanym ze środowiskiem dokumencie Propozycje i kierunki zmian.
Aplikacja mobilna
Oprócz zmian legislacyjnych, MF przygotowało również dla podatników bezpłatną Aplikację Mobilną KSeF do zarządzania fakturami, nabywcami, uprawnieniami czy rachunkami bankowymi. W ramach bezpłatnych narzędzi podatnicy mogą również sprawdzić status przetworzenia e-faktury, pobrać UPO oraz zyskać dostęp do podglądu faktury bez konieczności logowania (anonimowy dostęp).
Aplikacja jest już dostępna dla użytkowników systemów Android i iOS, przy czym została udostępniona wyłącznie w wersji produkcyjnej, co w praktyce oznacza, że każda faktura wystawiona w środowisku produkcyjnym i przesłana do KSeF jest dokumentem wprowadzonym do obiegu prawnego.
Więcej czasu na przygotowania
W rezultacie wprowadzonych zmian legislacyjnych, podatnicy zyskali więc czas niezbędny na przygotowania do nieuchronnie zbliżającej się rewolucji w fakturowaniu. W międzyczasie, wciąż możliwe jest dobrowolne wystawianie e-faktur w KSeF, w tym przy wykorzystaniu nowej Aplikacji Mobilnej KSeF.