Standardy środowiskowe w raportowaniu CSRD – Standard ESRS E3 – Woda i zasoby morskie

Spread the love

Standard ESRS E3 Woda i zasoby morskie adresuje bardzo palący światowy problem dostępności do wody i wodochłonności różnych gałęzi przemysłu. Celem standardu jest zrozumienie, jak przedsiębiorstwo wpływa na wodę i zasoby morskie, jakie działania podejmuje w kierunku zapobiegania lub łagodzenia negatywnych oddziaływań, czy i w jakim stopniu przyczynia się do realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu w odniesieniu do czystej wody oraz do zrównoważonego  rozwoju niebieskiej gospodarki i gospodarki rybnej, jak zrównoważone korzystanie z zasobów wodnych wpisuje się w strategię i model biznesowy przedsiębiorstwa oraz jak ono zarządza istotnymi ryzykami i możliwościami wynikającymi z oddziaływań i zależności od wody i zasobów morskich. 

Analiza wpływu 

Zagadnienia objęte standardem podlegają analizie podwójnej istotności. Jeżeli w wyniku analizy nie zostaną uznane za istotne, przedsiębiorstwo pomija je w swoim oświadczeniu na temat zrównoważonego rozwoju.  

Niezależnie  jednak od wyników analizy obowiązkowo należy opisać proces identyfikacji istotnych oddziaływań, ryzyk i możliwości, czy i jak różne sektory, lokalizacje i działalności były analizowane w celu identyfikacji rzeczywistych i potencjalnych wpływów, ryzyk i szans w ramach własnej działalności oraz w łańcuchu wartości, a także  metodologię, założenia i narzędzia zastosowane w tej analizie oraz wyjaśnić, czy przeprowadzono konsultacje ze społecznością dotkniętą wpływem i ujawnić wyniki oceny istotności. 

Powiązania z innymi standardami środowiskowymi 

Temat wody i zasobów morskich łączy się z pozostałymi tematami poruszonymi w zestawie standardów środowiskowych, t.j. zmiana klimatu, zanieczyszczenie, bioróżnorodność i gospodarka o obiegu zamkniętym i w związku z tym niektóre ujawnienia zostały zaadresowane w innych standardach, np. emisja do wody oraz wykorzystanie i wytwarzanie mikroplastiku w standardzie ESRS E2 Zanieczyszczenie, a gospodarka odpadami oraz recycling ścieków w ESRS E5 Wykorzystanie zasobów i gospodarka o obiegu zamkniętym. 

Definicje i zakres terminów: woda i zasoby morskie 

Na potrzeby standardu termin woda obejmuje wody powierzchniowe i gruntowe, zaś termin zasoby morskie obejmuje wydobycie i wykorzystanie takich zasobów oraz powiązaną działalność gospodarczą. Wymogi ujawnieniowe dotyczą zużycia wody w ramach działalności gospodarczej w odniesieniu do produktów i usług jednostki, a także powiązanych informacji dotyczących poboru i zrzutów wody oraz wydobycia i wykorzystania zasobów morskich, np. kopalin głębokomorskich, żwirów i żywności pochodzenia morskiego. 

Polityki zarządzania i prezentacja działania oraz celów związanych z wodą i zasobami morskimi 

Przedsiębiorstwo musi opisać posiadane polityki służące zarządzaniu istotnym wpływem, ryzykami i możliwościami związanymi z wodą i zasobami morskimi oraz wyjaśnić, czy odnoszą się do istotnych kwestii wskazanych w standardzie, m.in. zarządzania zużyciem wody, zapobiegania i redukcji zanieczyszczeń, zaopatrzenia w wodę. Jeżeli jakaś działalność przedsiębiorstwa jest położona na terenie z wysokim deficytem wody i nie jest objęta odpowiednią polityką, jednostka musi to ujawnić i wyjaśnić przyczyny.  

W kolejnym punkcie organizacja prezentuje swoje działania i zasoby związane z wodą i zasobami morskimi, na przykład działania w odniesieniu do obszarów narażonych na ryzyko braku wody. W stosunku do każdego działania przedsiębiorstwo opisuje jego charakter, horyzont czasowy, spodziewane i osiągnięte wyniki, bieżące i przyszłe nakłady finansowe i inne zasoby alokowane do przeprowadzenia działania. 

Dalej przedsiębiorstwo przedstawia przyjęte przez siebie cele związane z wodą i zasobami morskimi. Należy wskazać, czy i jak cele jednostki odnoszą się do zarządzania istotnymi oddziaływaniami, ryzykami i możliwościami związanymi z obszarami narażonymi na ryzyko związane z wodą, czy odnoszą się do odpowiedzialnego zarządzania wykorzystaniem zasobów morskich oraz prowadzą do ograniczenia zużycia wody. Cele mogą dotyczyć własnych operacji lub obejmować też łańcuch wartości. Należy też wyjaśnić, czy zostały one wymuszone przez obowiązujące przepisy, czy też są dobrowolne oraz czy są powiązane z taksonomią.  

Informacje o zużyciu wody 

Następnym tematem standardu jest zużycie wody. Tutaj przedsiębiorstwo podaje informacje o zużyciu wody w różnych przekrojach, np. zużycie całkowite, zużycie na obszarach o znacznym deficycie wody, ilość wody poddana recyclingowi i ponownie użyta, ilość wody magazynowanej, wodochłonność – całkowite zużycie wody w ramach własnych operacji w m3 na każdy 1 mln EUR przychodu netto.  Uzupełnia to o informacje kontekstowe, w tym dotyczące jakości i ilości wody w zbiornikach wodnych oraz wyjaśnia metodyki obliczeń, sposoby pozyskiwania i opracowywania danych, wszystkie przyjęte normy i założenia. Przedsiębiorstwo może też zaprezentować informacje na temat swojego poboru i zrzutów wody. 

W ostatniej sekcji dotyczącej przewidywanych skutków finansowych przedsiębiorstwo przedstawia szacowane wartości finansowe istotnych ryzyk i szans wynikających z wykorzystania wody i zasobów morskich oraz opisuje przyjęte założenia. Może też pokazać ocenę swoich produktów i usług narażonych na ryzyko w krótkiej, średniej i długiej perspektywie.  

Podsumowanie 

Standard ESRS E3 Woda i zasoby morskie stanowi kluczowy element raportowania CSRD, mając na celu zrozumienie i zarządzanie wpływem przedsiębiorstw na wodne i morskie ekosystemy. Poprzez szczegółowe ujawnienia, analizy oraz polityki zarządzania, przedsiębiorstwa mogą skutecznie monitorować i minimalizować swoje oddziaływania, przyczyniając się do ochrony zasobów wodnych i zrównoważonego rozwoju.