Czy warto przekształcić jednoosobową firmę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

03 września 2021

jednoosobową firmę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to coraz popularniejsza forma prowadzenia działalności w Polsce. To po części efekt przepisów, które obowiązują od początku 2021 r., a które spowodowały, że spółki komandytowe przestały być dobrą alternatywą. Optymizmem nie napawają też zapowiedzi kolejnych zmian podatkowych, zwłaszcza program Polskiego Ładu, które wskazują na dalszy wzrost obciążeń fiskalnych, zwłaszcza dla firm jednoosobowych. 

Wybór spółek z ograniczoną odpowiedzialnością to też naturalny ruch przy rosnącej skali prowadzonej działalności. Pozwala ona bowiem ograniczyć odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Wojciecha Sztuby, Partnera zarządzającego z Małgorzatą Kalinowską, konsultantem podatkowym w TPA Poland.


Podcasty dostępne są również na platformach Spotify | YouTube | Anchor | Google Podcasts | Apple Podcasts

Z uwagi na niskie koszty i minimum formalności przyjęło się, że dla początkującego przedsiębiorcy wystarczająca jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jednak kiedy biznes się rozwinie warto pomyśleć o przekształceniu działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – podpowiada Małgorzata Kalinowska.

Jednocześnie dodaje, że przy sp. z o.o. nie ma wymogu wprowadzania do działalności innych wspólników jak to ma miejsce w przypadku spółek jawnej, cywilnej czy komandytowej. Możliwe jest oczywiście założenie jednoosobowej spółki akcyjnej, lecz zniechęcić przedsiębiorcę może wymóg utrzymania kapitału zakładowego na poziomie 100 tys. zł.

Wojciech Sztuba w prowadzonej rozmowie zauważa, że często powtarza się, że zaletą sp. z o.o. jest ograniczenie odpowiedzialności wspólników.

– Jak z tą odpowiedzialnością jest w praktyce – pyta.

Jak wyjaśnia Małgorzata Kalinowska sp. z o.o. nie wyłączają całkowicie odpowiedzialności swoich uczestników za niespłacone długi. Owszem, wspólnicy takiej odpowiedzialności nie ponoszą, ale członkowie zarządu już tak i to pełną, nie ograniczoną do wysokości posiadanych udziałów, kapitału zakładowego czy otrzymywanego z tytułu pełnienia funkcji wynagrodzenia.

 

Inne poruszane w podcaście tematy to m.in.:

  • Jak członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności w spółce z o.o.
  • Jak zmieni się opodatkowanie przy przekształceniu jednoosobowej firmy w sp. z o.o.
  • Jakie podatki zapłaci sp. z o.o.
  • Jakie są podatkowe różnice w prowadzeniu obu form biznesu
  • Czy wspólnicy oraz członkowie zarządu sp. z o.o. zobowiązani są do zapłaty składek ZUS i zdrowotnej
  • Co zmieni się w opodatkowaniu obu form działalności po wejściu w życie Polskiego Ładu

 

Posłuchaj poprzednich odcinków TPA Observer

 

Rynek mieszkaniowy na wynajem z perspektywy dewelopera

 

build-to-rent Małgorzata Dankowska Wojciech Sztuba

 

Opodatkowanie sektora build-to-rent

 

strategia podatkowa, podcast TPA Observer

 

Nowy obowiązek firm: raportowanie realizacji strategii podatkowej