Finansowanie własne bywa atrakcyjne podatkowo

19 maja 2023

Ujęcie w kosztach hipotetycznych odsetek od kapitału własnego jest bardzo ciekawą – a nadal mocno niedocenianą przez wiele spółek – możliwością na obniżenie podatku. Jakie regulacje podatkowe można tu zastosować, o jakich korzyściach mówimy, jak cały proces przeprowadzić – o tym wszystkim w najnowszym podcaście TPA Observer rozmawiają Olga Leszczyńska i Alicja Ogniewska, doradcy podatkowi w TPA Poland.


Podcasty dostępne są również na platformach Spotify | YouTube | Google Podcasts | Apple Podcasts


W czerwcu wiele spółek będzie mierzyć się z tematem dotyczącym zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Następnie podejmowane będą uchwały w przedmiocie podziału zysku lub pokrycia straty. To dobry moment by rozważyć zwiększenie podatkowych kosztów uzyskania przychodu bez konieczności poczynienia dodatkowych wydatków.

– Kluczowe będą tu regulacje CIT, które można zastosować do podatników CIT, u których po pierwsze wspólnicy wnieśli dopłaty w trybie i na zasadach określonych w przepisach Kodeksu spółek handlowych lub po drugie, przekazano wypracowany zysk na kapitał zapasowy lub rezerwowy – wyjaśnia Olga Leszczyńska.

Wyjaśnijmy, że na podstawie art. 15 cb ustawy o CIT w kosztach uzyskania przychodu mogą zostać rozpoznane hipotetyczne odsetki od kapitału własnego, tj. utworzonego z zysków i dopłat wniesionych do podatnika. Mówimy o hipotetycznych odsetkach, czyli takich, których de facto spółka nie zapłaciła, ale zapłaciłaby gdyby skorzystała z finansowania zewnętrznego, czyli sfinansowała się kredytem lub pożyczką, a wypracowany zysk wypłaciła wspólnikowi w postaci dywidendy. Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów może powiększyć kwota powstała w następujący sposób:

  • należy pomnożyć stopę referencyjną ogłoszoną przez Narodowy Banku Polski obowiązującą w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatkowy
  • następnie powiększyć ją o 1 punkt procentowy
  • i pomnożyć przez kwotę dopłaty wniesionej do spółki lub zysku przekazanego na kapitał rezerwowy lub zapasowy spółki.

– Omawiany koszt można rozpoznać w roku wniesienia dopłaty lub podwyższenia kapitału rezerwowego lub zapasowego oraz w kolejnych dwóch bezpośrednio po sobie następujących latach podatkowych – dodaje ekspertka TPA Poland.

– Aby dopłaty w rozliczeniu podatkowym ująć niezbędna będzie uchwała. Dopłaty muszą być bowiem wniesione w trybie i na zasadach określonych w przepisach KSH, a zyski muszą zostać przekazane na kapitał rezerwowy lub zapasowy spółki. To bardzo ważne, by uchwała o podziale wypracowanego zysku i jego alokacji na kapitał rezerwowy lub zapasowy zawierała właściwe zapisy – wyjaśnia Olga Leszczyńska.

Trzeba jednak pamiętać, że łączna kwota kosztów uzyskania przychodów odliczona w roku podatkowym dla jednego podatnika z tego tytułu nie może przekroczyć 250 tys. zł.

– Wprowadzenie opisanej możliwości miało na celu zachęcenie podatników do zatrzymania części zysków w spółce. W przypadku finansowania działalności gospodarczej w spółkach dominuje bowiem opcja zaciągania kredytów (pożyczek). Koszty obsługi takich długów z pewnymi ograniczeniami stanowią koszty podatkowe. Zatem z perspektywy podatkowej zwiększono atrakcyjność finansowania własnego w porównaniu z finansowaniem obcym. Zbliżono podatkowe uprawnienia związane z rozliczaniem kosztów finansowania zewnętrznego w postaci kredytu lub pożyczki oraz samofinansowaniem. Należy jednak mieć na uwadze, że zatrzymane zyski muszą pozostać na kapitale rezerwowym lub zapasowym przez trzy lata, licząc od końca roku podatkowego, w którym została podjęta stosowna uchwała. Niedotrzymanie tego okresu będzie skutkowało koniecznością rozpoznania przychodu w kwocie hipotetycznych odsetek, które ujęto w kosztach podatkowych w tym roku, w którym wypłacono zysk z kapitału.

Co jeszcze w podcaście?

  • Przykłady wypłat dopłat,
  • Stanowiska fiskusa do omawianego zagadnienia,
  • Jak wyliczyć kwotę, którą można uwzględnić w rozliczeniach podatkowych,
  • O jakich ograniczeniach powinni pamiętać przedsiębiorcy,
  • Czy pozostawienie zysków w spółce musi mieć uzasadnienie.