Rynek mieszkaniowy na wynajem z perspektywy dewelopera

29 lipca 2021

TPA Observer, Jacek Wesołowski, Małgorzata DankowskaZapraszamy na drugi odcinek podcastu TPA Observer, w którym Małgorzata Dankowska rozmawia z Jackiem Wesołowskim, dyrektorem zarządzającym spółki Trei Real Estate Poland.

– Jeśli mówimy o mieszkaniach na wynajem w ogóle, można uznać, że rynek jest w pierwszej fazie rozwoju. Jeśli jednak mowa o budynkach całkowicie przeznaczonych na wynajem to jesteśmy na samym początku tej drogi. Wbrew pozorom to bardzo ważne rozróżnienie. W blokach, gdzie część osób ma mieszkania własnościowe, a część je wynajmuje, dla tych pierwszych życie często jest gehenną. Przykładowo w Trójmieście – w którym żyję – prezydenci bardzo poważnie rozważają ograniczenie takich sytuacji. To zapewne miejscowości turystyczne zmniejszą możliwości wynajmu mieszkań w blokach mieszkalnych – wskazuje Jacek Wesołowski.

 


Podcasty dostępne są również na platformie Spotify | YouTube | Anchor | Google Podcasts


Trzeba się więc spodziewać pewnej reglamentacji na rynku nieruchomości na wynajem. Takie działania są już widoczne na rynku warszawskim. Zmiany w tym obszarze mogłyby zachodzić szybciej, ale na razie nie pozwalają na nie obowiązujące przepisy. One z pewnością zaczną się zmieniać.

Mimo tej perspektywy, deweloperzy są zainteresowani rynkiem nieruchomości na wynajem. Dlaczego?

– Ostatnie miesiące ograniczeń, wywołanych pandemią spowodowały, że inwestorzy dysponują środkami, które muszą znaleźć swoje ujście. To naturalny proces w biznesie. Nieruchomości na wynajem to w Polsce duży potencjał. Projekt budynków na wynajem jest bardzo znany w innych krajach, takich jak Szwecja, Austria czy Niemcy. Tam raczej rynek już nie potrzebuje takich obiektów. Dlatego też Polska jest dość naturalnym wyborem, gdzie taka oferta może się świetnie rozwinąć – dodaje Jacek Wesołowski.

Jest jednak pewien drobny szczegół.

– Polskie społeczeństwo nie jest przyzwyczajone do najmu. U nas dominuje przekonanie o potrzebie posiadania nieruchomości – zauważa Małgorzata Dankowska.

Według dyrektora zarządzającego Trei Real Estate Poland to prawda. Jednak należy spodziewać się znacznych podwyżek cen gruntów, jak i samych mieszkań. To z kolei spowoduje, że dla wielu osób najem stanie się jedynym wyborem.

Inne poruszane w podcaście tematy to m.in.:

  • Zmiana pokoleniowa – jaki ma to wpływ na rynek nieruchomości
  • Rynek centrów handlowych się skończył. Co dalej?
  • Przejście z rynku BTS (build-to-sell) na BTR (build-to-rent) – plusy i minusy
  • Przepisy podatkowe i ich interpretacja (nie) ułatwiają działania deweloperom
  • W rozliczeniach VAT na rynku nieruchomości są luki. Co to oznacza w praktyce?
  • Wyzwania na rynku BTR, które stoją przed deweloperami
  • Dopłaty do najmu. Może warto je rozważyć

Posłuchaj poprzedniego odcinka TPA Observer

Polskie REIT-y nabierają rumieńców, podcast TPA Observer

 


Zobacz także:

Powstaje nowy rynek nieruchomości na wynajem – rozmowa z Małgorzatą Dankowską

Zapraszamy do pobrania publikacji Podatki w projektach mieszkaniowych na wynajem