Zwolnienia z podatku u źródła a efektywne opodatkowanie w kraju rezydencji

14 lipca 2023

W dzisiejszym podcaście zwracamy uwagę na jeden warunek, jaki musi być spełniony, żeby skorzystać z tzw. zwolnień dyrektywowych. Mowa o zwolnieniu z opodatkowania podatkiem u źródła płatności z tytułu odsetek, należności licencyjnych i dywidend, nazywanych czasem zwolnieniami z dyrektyw, ponieważ zostały implementowane do polskich ustaw na podstawie dyrektyw unijnych.  

Zapraszamy do wysłuchania rozważań Alicji Ogniewskiej i Olgi Leszczyńskiej, doradców podatkowych w TPA Poland. 


Podcasty dostępne są również na platformach Spotify | YouTube | Google Podcasts | Apple Podcasts


Zwolnienia dyrektywowe dla dywidend, odsetek i należności licencyjnych 

– W art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy wskazane warunki dla zwolnienia odsetek, im podobnych i należności licencyjnych, które mają podstawy w Interest-Royalty Directive. Natomiast w art. 22 ustawy o CIT mamy regulacje dotyczące zwolnienia od podatku u źródła dla dywidend i innych przychodów z udziałów w zyskach osób prawnych, wprowadzone na podstawie tzw. Parent-Subsidiary Directive – wyjaśnia Alicja Ogniewska. 

To jaki szczególny warunek z tych przepisów chcemy przeanalizować? – pyta Olga Leszczyńska.

– W przepisach wskazane jest, że podmiot zagraniczny, dla zwolnienia z zapłaty podatku u źródła od płatności otrzymywanych z Polski, nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. 

Warunków oczywiście jest więcej, ale na potrzeby dzisiejszych rozważań nie będziemy ich wszystkich opisywać. W samej tej jednej przesłance można doszukać się wielu pytań: Czy podatnik w takim razie nie może być podmiotowo zwolniony z podatku dochodowego w kraju swojej rezydencji? Czy zagraniczny podmiot musi płacić jakikolwiek podatek dochodowy? Może wystarczy, żeby na podstawie lokalnych przepisów jakaś kategoria dochodów nie korzystała ze zwolnienia z podatku dochodowego – nawet jeśli tych dochodów podatnik nie uzyskuje i nie płaci realnie żadnego podatku? Czy jednak konieczne jest, aby płatności realizowane z Polski były efektywnie opodatkowane w kraju rezydencji, żeby w Polsce mogły skorzystać ze zwolnienia? – odpowiada Alicja Ogniewska. 

– Ciekawy szczegół, ale chyba dotyczący specyficznej kategorii podatników. W jakich przypadkach te pytania stają się istotne? I czy znamy na nie odpowiedź? – pyta Olga Leszczyńska.

– Jak to w podatkach bywa, niewiele rzeczy jest oczywistych – tutaj też nie mamy jasnej odpowiedzi, jak należy interpretować ten szczególny przepis. Analizować go jednak powinniśmy w każdym przypadku, w którym zagraniczny podatnik, otrzymujący płatności z Polski, korzysta w jakimś zakresie ze zwolnień z opodatkowania podatkiem dochodowym. Chodzi więc o podmioty, które ze względu na specyfikę swojej działalności są zwolnione podmiotowo od podatku dochodowego na podstawie lokalnych przepisów – albo jakaś część ich przychodów (lub też całość) jest zwolniona z opodatkowania ze względu na zaliczenie do określonych kategorii przychodów (zwolnienie przedmiotowe). Analizując spory podatników z organami podatkowymi można stwierdzić, że takimi podmiotami są najczęściej zagraniczne spółki inwestycyjne, działające w różnych formach prawnych i korzystające w różnym zakresie ze zwolnień z podatku dochodowego na podstawie lokalnych przepisów – odpowiada Alicja Ogniewska. 

Co jeszcze w podcaście? 

  • Jakie wnioski co do interpretacji analizowanego warunku płyną z rozstrzygnięć spraw podatników? 
  • Czy polskie podmioty, będące płatnikami podatku u źródła, mogą skonsultować się z fiskusem albo zabezpieczyć się w jakikolwiek sposób przed ewentualnym sporem? 
  • Jakie rozwiązania są rekomendowane?