Zapraszamy na pierwszy odcinek podcastu TPA Observer, w którym Małgorzata Dankowska rozmawia z Małgorzatą Kosińską, prezes Stowarzyszenia REIT Polska.
Dyskusja na temat powstania polskich REIT-ów toczy się w kraju od ponad 3 lat. Temat na początku 2021 r. powrócił, a do konsultacji nad projektem rozwiązań prawnych zaproszono wszystkich ekspertów z branży nieruchomości, zarówno komercyjnych, jak i mieszkaniowych. Czym zatem są REIT-y? Dlaczego rynek nieruchomości komercyjnych chce ich wprowadzenia? Jakie korzyści z REIT-ów mogą uzyskać polscy przedsiębiorcy, polscy inwestorzy i polska gospodarka?
Podcasty dostępne są również na platformie Spotify | Soundcloud | YouTube | Google Podcasts
Stowarzyszenie REIT Polska powstało blisko 4 lata temu. Dokładnie wtedy, gdy rozpoczęła się dyskusja na temat ewentualnego powstania polskich REIT-ów. Stowarzyszenie wspiera tę inicjatywę i konsoliduje ekspertów rynku nieruchomości, a także czynnie uczestniczy w procesie legislacji.
REIT, czyli Real Estate Investment Trust to nic innego jak rodzaj struktury, funduszu, który inwestuje wyłącznie w nieruchomości. Jest to fundusz, który podlega specjalnym regulacjom, dzięki którym można do inwestowania zaprosić tzw. kapitał rozproszony. Mogą to być np. inwestorzy indywidualni. Regulacje, nad którymi trwają prace zapewniają bezpieczeństwo dla tych właśnie inwestorów – tłumaczy Małgorzata Kosińska.
W zamian za zainwestowanie swoich oszczędności w REIT inwestor dostanie coroczną wypłatę zysku. To po prostu dywidenda. Można to porównać do oprocentowania lokaty w banku, natomiast zysk jest wyższy niż to co oferują przeciętne lokaty bankowe, a dodatkowo jest gwarantowany ustawowo.
Ten Fundusz – wehikuł, czyli REIT inwestuje w nieruchomości, które są wynajęte, czyli w obiekty komercyjne, które już istnieją, są w pełni wynajęte, a skoro wynajęte to przynoszą dochód z czynszu. Ten czynsz generuje zysk. Na koniec roku zysk, pomniejszony o koszty, jest wypłacany inwestorom. Kluczowe jest to, że REIT-y inwestują tylko w obiekty, które już istnieją, są wynajmowane i przynoszą stały dochód – dodaje Małgorzata Kosińska.
Można więc powiedzieć, że każdy inwestujący w ramach REIT jest ekonomicznie współwłaścicielem obiektu, na który normalnie nie byłoby go stać.
Ostatnie 30 lat rynku nieruchomości w Polsce to silny rozwój. Powstały świetne budynki i obiekty. Jednak kończą się już możliwości na rozwój. REIT-y jako struktura przejrzysta, notowana na giełdzie byłaby świetnym panaceum na te kłopoty – komentuje prezes Stowarzyszenia REIT Polska.
Małgorzata Dankowska dodaje, że REIT to popularna struktura, zarówno w Europie, jak i innych krajach świata. Polska powinna jak najszybciej wprowadzić odpowiednie regulacje, aby nie być na końcu listy państw, w których inwestorzy chcą lokować swoje pieniądze.
Inne poruszane w czasie rozmowy zagadnienia to m.in.:
- Jak często wypłacany jest zysk?
- Czy zysk zależy od sprzedaży nieruchomości?
- Dlaczego branża nieruchomości komercyjnych chce wprowadzenia REIT-ów do Polski?
- Jakie możliwości na rozwój dają?
- Jakie modele w zakresie REIT obowiązują w innych krajach? Na których warto się wzorować?
- Jak powinny być opodatkowane zyski?
- Czy budżet państwa może zyskać na REIT-ach?
- Czy REIT jest spółką notowaną na giełdzie?
- Czy REIT-y są bezpieczne?
- Jakie zagrożenia istnieją obecnie dla powstania REIT-ów w Polsce?
- Czy i kiedy polski REIT ma szansę na start?
Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem w przypadku pytań dotyczących polskich REIT-ów.
Małgorzata Dankowska
|
Zobacz także:
Powstaje nowy rynek nieruchomości na wynajem – rozmowa z Małgorzatą Dankowską
Zapraszamy do pobrania publikacji Podatki w projektach mieszkaniowych na wynajem