Na podpis Ministra Rozwoju i Finansów czekają finalne już wersje rozporządzeń w sprawie informacji, jakie powinna zawierać nowa dokumentacja cen transferowych, tj. dokumentacja dla transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi. Rozporządzenia te (rozporządzenie do ustawy o CIT oraz rozporządzenie do ustawy o PIT) szczegółowo wskazują elementy, które muszą się znaleźć w poszczególnych częściach dokumentacji cen transferowych, obowiązującej od 2017 roku, tj.:
- w dokumentacji lokalnej – krajowej (local file),
- w analizie danych porównawczych (analiza benchmarkingowa),
- w informacji o grupie podmiotów powiązanych (master file).
Treść Rozporządzenia w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku CIT znajdziecie Państwo tutaj – Rozporządzenie TP.
Zmiany 2017
Przypominamy, że od 1 stycznia 2017 r. zakres obowiązków dokumentacyjnych został w znacznym stopniu zmodyfikowany i rozszerzony. Do momentu publikacji ostatecznych wersji rozporządzeń nie było wiadomo, co dokładnie powinna zawierać dokumentacja podatkowa, przygotowywana po raz pierwszy dla transakcji realizowanych w roku 2017.
Warto w tym miejscu wspomnieć, iż ostateczne wersje rozporządzeń modyfikują niektóre wymogi wynikające z Wytycznych OECD w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych (OECD Transfer Pricing Guidelines for Multinational Enterprises and Tax Administrations). Konieczne może okazać się zatem dostosowywanie do polskich wymogów informacji o grupie podmiotów powiązanych, tj. dokumentacji master file, opracowanej na poziomie grupowym (np. przez spółkę matkę).
W najbliższych wpisach szczegółowo przedstawimy Państwu ostateczny kształt treści rozporządzeń.
Ryzykowne i kosztowne błędy
Rozporządzenia wejdą w życie 14 dni od dnia ich publikacji. Jednak, w praktyce znajdą zastosowania od zaraz. Podatnicy zobowiązani do opracowania dokumentacji cen transferowych powinni bowiem zacząć jej przygotowanie już teraz. W szczególności, że wraz z rocznym zeznaniem podatkowym za 2017 rok będą musieli złożyć oświadczenie w zakresie przygotowania dokumentacji cen transferowych.
Co więcej, brak dokumentacji spełniającej wymogi nałożone przepisami prawa, wiąże się z ryzykiem nałożenia 50-proc. sankcyjnej stawki podatku dochodowego od kwoty ewentualnego domiaru podstawy opodatkowania z tytułu transakcji z podmiotem powiązanym, która w opinii organów skarbowych została zrealizowana na warunkach nierynkowych.
Autorzy:
Damian Kubiś, doradca podatkowy, Partner TPA Poland
Joanna Henzel, doradca podatkowy, Senior Consultant TPA Poland