Minister Finansów pismem z 27 maja 2020 r. nr PT3.8101.2.2020 zmienił interpretację ogólną z 31 marca 2014 r. nr PT10/033/5/133/WLI/14/RD 30577 w sprawie opodatkowania właściwą stawką VAT świadczeń polegających na wykonaniu trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Zmienna interpretacja
Dotychczas organy podatkowe, bazując na interpretacji ogólnej z 2014 r. wskazywały, że obniżoną 8% stawkę VAT można stosować wyłącznie do zabudowy meblowej zamontowanej w lokalu sposób ingerujący w budynek lub jego cześć co uniemożliwia jej demontaż (np. zabudowa przytwierdzona na stałe za pomocą elementów montażowych wykonanych z metalu, drewna, kompozytów bądź tworzyw sztucznych jak również przy pomocy wkrętów, śrub, kształtowników metalowych, klejów). Warunki takie spełniała np. zabudowa kuchenna wykonana z cegły oraz zaprawy, będąca zespolona ze ścianą oraz podłogą lokalu, której demontaż powodował uszkodzenie całej konstrukcji.
Z kolei sądy administracyjne uznawały stanowisko organów interpretacyjnych za zbyt daleko idące i bezzasadne. Zgodnie z ukształtowaną przez nie linią orzeczniczą stawka 8% VAT mogła mieć zastosowanie również wtedy, gdy zabudowa meblowa została zaprojektowana ściśle pod wymiary konkretnego pomieszczenia i w konsekwencji spełniała właściwą jej funkcję użytkową dopiero po połączeniu – w sposób trwały – komponentów meblowych z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego.
Interpretacja ogólna z 2020 roku
W wydanej ostatnio interpretacji ogólnej Minister Finansów zaaprobował stanowisko sądów administracyjnych wskazując, że o wykonaniu trwałej zabudowy meblowej możemy mówić również, gdy meble wykonywane są na indywidualne zamówienie, które uwzględnia elementy konstrukcji określonego budynku/lokalu. Przykładem usługi opodatkowanej stawką preferencyjną VAT jest m.in. wykonanie szafy wnękowej na wymiar w specjalnie wymierzonym miejscu z materiałów dociętych pod konkretny format (np. z płyty meblowej laminowanej, MDF, OSB, HDF). Montaż tego rodzaju szafy może następować z użyciem tylko wkrętów oraz kołków (tj. szafa nie musi być trwale przytwierdzona do budynku) o ile wykonawca w swym projekcie uwzględnia również elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego lub jego części (np. ściany tylne i boczne lokalu jako ściany montowanego mebla). Z podatkowego punktu widzenia istotne jest to, że szafa po jej demontażu nie będzie mogła być zamontowana w innym miejscu, ponieważ określone elementy lokalu wyznaczają jej zakres konstrukcyjny, pełniąc rolę elementów takiego mebla.
Jednocześnie Minister Finansów wskazał co nie stanowi usługi modernizacji opodatkowanej 8% stawką VAT. Są to m.in. meble wykonane na indywidualne zamówienie, które podatnik jest w stanie zdemontować i zamontować w innym miejscu. Cechy te spełnia przykładowo szafa przytwierdzona do ściany za pomocą haków montujących, której konstrukcja nie jest powiązana z konstrukcją budynku. Tego rodzaju zabudowę należy uznać za samodzielny mebel i w konsekwencji opodatkować podstawową stawką 23% VAT jaka jest przewidziana dla dostawy towarów.
Reasumując, MF ostatecznie rozstrzygnął, że dla opodatkowania trwałej zabudowy meblowej stawką 8% VAT wystarczy, aby meble zostały zamontowane w sposób, który uniemożliwia ich wykorzystanie w innym miejscu. Nie jest zatem wymagane, aby korpusy mebli zostały przymocowane do obiektu budowlanego w sposób na tyle silny, aby ich demontaż naruszał konstrukcję budynku.