Stawki podatku od nieruchomości na rok 2021
W obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2020 roku w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2021 zostały określone m.in. nowe maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Niestety, wszystkie stawki uległy podwyższeniu. Należy podkreślić, że zmiana będzie najbardziej odczuwalna dla przedsiębiorców, ponieważ maksymalna stawka od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wzrośnie o 0,94 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.
Obowiązek dokumentowania wniesienia dopłat do spółki kapitałowej oraz wypłaty zysku wspólnikom spółki osobowej
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 sierpnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.166.2020.2.AK stwierdził, że wniesienie dopłat przez wspólnika jest transakcją finansową, która podlega obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Dopłaty mogą być wpłacane do spółki zgodnie z art. 177 i 178 KSH, tzn. wówczas gdy zostały one przewidziane w umowie spółki. Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 53 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów dopłat, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 11 oraz ich zwrotu.
Lokalna dokumentacja cen transferowych jest sporządzana dla transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym, której wartość, pomniejszona o VAT, przekracza w roku obrotowym określone w ustawie progi. Zdaniem organu podatkowego, przez „transakcje” w rozumieniu ustawy o CIT należy rozumieć wszelkiego rodzaju czynności prawne powodujące przeniesienie własności dóbr. Przedmiotem obrotu gospodarczego są nie tylko towary i usługi, ale wszelkie rzeczy i prawa mające wartość ekonomiczną, w tym papiery wartościowe. Według organu podatkowego, analiza wyroków NSA wskazuje, że termin „transakcja” jest synonimem pojęcia „umowa”.
Uwzględniając powyższe szerokie podejście do definicji transakcji kontrolowanej, organ podatkowy uznał, że transakcją kontrolowaną będzie również wniesienie dopłat do spółki kapitałowej, jako w istocie „czynność” o charakterze gospodarczym. Dopłaty służą bowiem dofinansowaniu spółki i definiowane są jako rodzaj świadczenia leżącego niejako pomiędzy pożyczką a wniesieniem wkładu wraz z możliwością ich oprocentowania. Powinny zatem zostać zakwalifikowane do transakcji finansowych.
Z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych nie wyłącza również art. 11n pkt 3 ustawy o CIT. Przepis ten wyłącza z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych te transakcje które nie stanowią przychodu ani kosztu uzyskania przychodu. Nie dotyczy to jednak m.in. transakcji finansowych. A z taką według organu podatkowego mamy do czynienia w sprawie. W konsekwencji, wniesienie dopłat przez wspólnika jest transakcją finansową, która podlega obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych.
Zmiana stawki amortyzacyjnej w trakcie roku niedozwolona
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 22 września 2020 roku, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.232.2020.1.DK nie zgodził się z podatnikiem w kwestii zmiany zasad amortyzacji wstecz. W ramach umów leasingu spółka oddała do używania dużą liczbę środków trwałych, głównie samochodów. Spółka wybrała dla swoich środków trwałych metody amortyzacji określone w art. 16h-16k ustawy CIT. W poprzednim roku podatkowym spółka korzystała z obniżonych stawek amortyzacji, ale uwzględniając korzystne prognozy na dany rok Spółka zrezygnowała ze stosowania obniżonych stawek. Przygotowując prognozę, Spółka nie brała pod uwagę, że wystąpi nadzwyczajna okoliczność w postaci wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego.
Spółka zainteresowana zmniejszeniem kosztów podatkowych zapytała Szefa KAS czy można w roku bieżącym powrócić do stosowanych w ubiegłym roku obniżonych stawek amortyzacji ze skutkiem począwszy od 1 stycznia 2020 r., a co za tym idzie skorygować uprzednio dokonane odpisy. Dyrektor KAS uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe, jako że przepisy podatkowe nie pozwalają na zmianę stawki amortyzacyjnej ze skutkiem wstecznym. Organ podatkowy wskazał, że stosownie do art. 16i ust. 5 ustawy o CIT, podatnik może dokonać zmian stawek amortyzacyjnych od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
Ryczałt możliwy również od przychodów z najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
Zgodnie z projektem ustaw o zmianie ustawy o PIT, ustawy o CIT, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, od stycznia 2021 r. zryczałtowany podatek dochodowy będzie można stosować zarówno do przychodów z najmu prywatnego, jak i najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Celem wprowadzanych zmian jest m.in. dopuszczenia możliwości jak najszerszego korzystania przez podatników z opodatkowania w formie ryczałtu.
Obecnie przedsiębiorcy nie mogą rozliczyć ryczałtem przychodów z najmu. Zgodnie z założeniami, stosowanie ryczałtu od przychodu z tytułu najmu nie będzie uzależnione od liczby wynajmowanych mieszkań ani od skali prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej. Od nowego roku, bez względu na to, czy podatnik będzie wynajmował mieszkania w ramach najmu prywatnego, czy też w działalności gospodarczej, będzie uprawniony do opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości według stawki 8,5% do kwoty 100 tys. zł oraz 12,5% od nadwyżki ponad wskazaną kwotę. Według takich samych zasad opodatkowane będą również przychody związane ze świadczeniem usług zakwaterowania.
Rzecznik generalna uznała, że polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa UE
Stosownie do opinii rzecznik generalnej Juliane Kokott w sprawie C-562/19 P z dnia 15 października 2020 r., polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa EU w zakresie pomocy państwa. Podatek ten jest naliczany od przychodów (obrotów) i ma strukturę progresywną. Obciąża on przede wszystkim przedsiębiorstwa uzyskujące wysokie przychody. Zdaniem rzecznik generalnej, podatki pobierane od przychodu zyskują na znaczeniu na całym świecie, o czym świadczy również zaproponowany przez Komisję podatek od usług cyfrowych. Natomiast progresywna stawka jest stosowana w celu osiągnięcia opodatkowania dostosowanego do zdolności finansowej danego podatnika.
Celem przypomnienia, z dniem 1 września 2016 r. w Polsce weszła w życie ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej. Komisja uznała ten podatek za niezgodny ze wspólnym rynkiem ze względu na to, że skutkuje on przyznaniem niedozwolonej korzyści „zbyt nisko opodatkowanym” małym przedsiębiorstwom, a tym samym stanowi on pomoc państwa. Na wniosek Polski, Sąd Unii stwierdził nieważność decyzji Komisji, wskazując że udzielenie pomocy państwa przedsiębiorcom osiągającym niższe korzyści nie miało miejsca. Od wyroku Sądu Komisja wniosła odwołanie do Trybunału.
W przedłożonej opinii rzecznik generalna Juliane Kokott zaproponowała, aby Trybunał oddalił odwołanie Komisji i utrzymał w mocy wyroki Sądu. Mimo iż, opinia rzecznika generalnego nie jest wiążąca dla Trybunału to wyroki tego organu często opierają się na zaprezentowanych wcześniej opiniach rzeczników.
Cesja umowy deweloperskiej jest z 8-proc. VAT
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 9 września 2020 r., sygn. akt I SA/Sz 441/20 cesja umowy deweloperskiej powinna być opodatkowana 8% VAT.
Według WSA, cesji uprawnień z tytułu umowy deweloperskiej nie można dla celów podatku VAT odrywać od pozostałych czynności, które poprzedzają bądź dopełniają transakcje zbycia lokali mieszkalnych. Skoro w rezultacie zawarcia umowy deweloperskiej, a w dalszej kolejności cesji praw i obowiązków, ma dojść do dostawy lokalu, nieracjonalne jest traktowanie cesji praw i obowiązków jako usługi. Zarówno umowa deweloperska, jak i cesja uprawnień z tej umowy zmierzają do jednego celu ekonomicznego w postaci dostawy lokalu mieszkalnego, dlatego należy w wyżej przedstawionych przypadkach zastosować 8% stawkę VAT.
Wyrok nie jest prawomocny.
Kurs waluty dla korekty faktury
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 sierpnia 2020 roku, sygn. II FSK 1153/18, stwierdził że przy korekcie przychodu uzyskiwanego w walucie obcej powinien być stosowany taki kurs waluty, jaki został przyjęty do przeliczenia faktury pierwotnej zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o CIT czyli kurs waluty z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury pierwotnej. Sąd stwierdził, że nie ma podstaw do przyjęcia innego kursu waluty niż przyjęty w fakturze pierwotnej, nawet w przypadku, gdy korekta jest rozliczana na bieżąco w innym okresie rozliczeniowym.
Zapoznaj się z komentarzem prawnym