Jednym z obowiązków w zakresie raportowania podatkowego, dotyczących podmiotów należących do grup kapitałowych jest złożenie formularza ORD-U. Formularz ten dotyczy wskazania informacji o umowach zawartych z nierezydentami. Termin na jego złożenie upływa w ciągu trzech miesięcy od zakończenia roku podatkowego, za który składana jest informacja.
Poniżej znajdują się najistotniejsze kwestie związane z formularzem ORD-U.
Obowiązek raportowania
Obowiązek składania formularza ORD-U w odniesieniu do umów zawieranych z nierezydentami dotyczy sytuacji, gdy:
- jedna ze stron tej umowy, bezpośrednio lub pośrednio, bierze udział w zarządzaniu lub kontroli drugiej strony umowy albo posiada co najmniej 5% udziałów w jej kapitale, lub
- inny podmiot, niebędący stroną umowy, równocześnie bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, w zarządzaniu lub kontroli podmiotów będących stronami umowy albo posiada co najmniej 5% udziałów w kapitałach tych podmiotów, lub
- nierezydent, będący stroną umowy, posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo.
Formularz powinien uwzględniać umowy zawarte w danym roku podatkowym, jak również transakcje realizowane w danym roku na podstawie umów zawartych we wcześniejszych latach, które przekraczają następujące progi istotności:
- suma należności lub zobowiązań wynikająca z umów zawartych z tym samym nierezydentem wynosi 300 000 euro – w dwóch pierwszych przypadkach wskazanych powyżej, lub
- jednorazowa wartości należności lub zobowiązań wynosi 5 000 euro – w trzecim przypadku wskazanym powyżej.
Na stronie Ministerstwa Finansów opublikowano wzór informacji o umowach zawartych z nierezydentami.
Termin
Termin na złożenie informacji o umowach zawartych z nierezydentami wynosi trzy miesiące od zakończenia roku podatkowego, za który informacja ta jest składana. W praktyce, oznacza to, że dla większości podatników termin na raportowanie formularza ORD-U za rok 2020 mija z dniem 31 marca 2021 roku. W poprzednim roku, podatnicy mogli liczyć na przesunięcie terminu do pięciu miesięcy po zakończeniu roku podatkowego, za który składana była informacja (ze względu na pandemię COVID-19), natomiast ustawodawca nie przewidział takiego rozwiązania w odniesieniu do raportowania za rok 2020.
Brak zwolnienia
Jeszcze niedawno podatnicy mogli korzystać ze zwolnienia ze składania formularza ORD-U, w przypadku, gdy zobowiązani byli do raportowania informacji o transakcjach zawieranych z podmiotami powiązanymi na formularzu CIT-TP lub PIT-TP. Zwolnienie dotyczyło podatników, którzy nie zawierali transakcji z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium raju podatkowego. Niemniej, od 1 stycznia 2019 roku, kiedy to formularze CIT-TP i PIT-TP zostały zastąpione przez TPR-C i TPR-P, możliwość skorzystania ze zwolnienia w raportowaniu ORD-U została zlikwidowana. Tym samym, podatnicy obowiązani byli do złożenia formularza ORD-U za rok 2019 (w terminie pięciu miesięcy od zakończenia roku podatkowego) oraz zobowiązani są do złożenia formularza ORD-U w odniesieniu do 2020 roku (w terminie trzech miesięcy od zakończenia roku podatkowego), bez względu na obowiązek składania formularza TPR-C (lub TPR-P).
Formularz ORD-U – Podstawa prawna
Obowiązki dotyczące raportowania informacji o umowach zawartych z nierezydentami (formularza ORD-U) są określone w następujących aktach prawnych:
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku ordynacja podatkowa (Dz.U.2019.1553), oraz
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 roku w sprawie informacji podatkowych (Dz.U.2017.68.tj).