Forum Cen Transferowych to cykliczne wydarzenie organizowane przez Ministerstwo Finansów, mające na celu współpracę i wymianę poglądów pomiędzy administracją podatkową, a podatnikami w tematyce związanej z cenami transferowymi. Podczas XII edycji Forum Cen Transferowych, które odbyło się 24 czerwca, Ministerstwo Finansów zapowiedziało szereg uproszczeń dla podatników w obszarze cen transferowych, które mają zostać wprowadzone wraz z „nowym ładem” – szeroko zakrojoną reformą dotyczącą systemu podatkowego, zaproponowaną w ostatnim czasie przez Rząd.
Kolejną zmianą omawianą podczas Forum CT jest dołączenie przez Polskę do Programu ICAP. Program ten pozwala na ograniczenie ryzyka kontroli podatkowej wśród największych grup kapitałowych i przedsiębiorstw wielonarodowych w kraju. Szczegóły programów znajdują się poniżej.
Dodatkowo, przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapewnili uczestników Forum CT, że w najbliższym czasie udostępnione zostaną szczegółowe materiały dotyczące zapowiadanych zmian. Jak tylko informacje zostaną opublikowane, poinformujemy o tym Państwa.
Poniżej przedstawione zostały najważniejsze zapowiedzi MF:
Zapowiadane uproszczenia dla podatników
Zapowiedziane przez Ministerstwo Finansów uproszczenia dla podatników dotyczące cen transferowych obejmować mają:
- Wydłużenie terminów na przygotowanie lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz na złożenie informacji o cenach transferowych, odpowiednio:
- Local File – do 10 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego oraz
- Formularz TPR – do 11 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.
- Zwolnienie z obowiązku przygotowania lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji:
- Korzystających z tzw. „safe harbour” oraz
- Polegających na refakturze kosztów.
- Uwzględnienie oświadczenia o przygotowaniu lokalnej dokumentacji cen transferowych w składanym formularzu TPR.
- Wydłużenie terminu na przedłożenie dokumentacji cen transferowych na żądanie organów podatkowych z 7 do 14 dni.
Cel i istota programu ICAP
Zgodnie z informacją udzieloną przez Ministerstwo Finansów, Polska stała się członkiem Programu ICAP (International Compliance Assurance Programme), stworzonego przez OECD. Program ten polega na współpracy przedsiębiorstw wielonarodowych (MNE) oraz administracji podatkowych w ramach wspólnego procesu oceny ryzyka.
Podobnie jak inne programy oparte na współpracy (takie jak: Program Współdziałania lub wystąpienie z wnioskiem o APA), Program ICAP jest dobrowolny i pozwala uzyskać potwierdzenie od administracji podatkowych, że zawarte transakcje kontrolowane są transakcjami o niskim ryzyku. Otrzymane potwierdzenie pozwoli zminimalizować ryzyko kontroli u podatnika oraz skierować uwagę organów na transakcje wysokiego ryzyka (w typowaniu podmiotów do kontroli podatkowej).
Według zapowiedzi MF, zgłoszenia do programu będą przyjmowane w następujących terminach: do 30 września 2021 roku, do 31 marca 2022 roku oraz do 30 września 2022 roku.
Szczegóły dotyczące powyższych informacji mają zostać opublikowane przez resort w najbliższych dniach.