Obowiązki związane z raportowaniem schematów krajowych
Wraz z końcem stanu zagrożenia epidemicznego (nieoficjalnie mówi się o 30 czerwca 2023 r.) przywracane są terminy składania raportów MDR dotyczących krajowych schematów podatkowych.
Zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje, że przywrócone zostaną niektóre terminy podatkowe, dotychczas zawieszone lub wydłużone.
Jednym z obszarów objętych dotychczas zawieszeniem jest raportowanie schematów podatkowych innych niż transgraniczne (tzw. schematów krajowych) na gruncie przepisów o MDR.
Dotychczas, na mocy ustaw covidowych terminy wykonania obowiązków związanych z raportowaniem takich schematów nie rozpoczynały się, a rozpoczęte podlegały zawieszeniu, w okresie od dnia 31 marca 2020 r. do 30-tego dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19.
Jeśli zatem stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany 30 czerwca 2023 r. (jak jest nieoficjalnie zapowiadane), to termin na wykonanie wszelkich obowiązków związanych z raportowaniem schematów krajowych, które nie zostały wykonane w okresie zawieszenia, będzie mijać już 30 lipca 2023 r.
Warto więc jak najszybciej przeanalizować działania podejmowane na przestrzeni ostatnich kilku lat i upewnić się, czy wszystkie ewentualne obowiązki związane z raportowaniem MDR zostały wykonane oraz zidentyfikować takie, których termin wykonania przypadnie z końcem maja.
Co jeszcze?
Wraz z terminem na złożenie deklaracji CIT-8 za 2022 r. przypada również termin na składanie przez tzw. korzystających raportów MDR-3, dotyczących schematów podatkowych związanych z podatkiem CIT. Termin ten przypada na 30 czerwca 2023 r.
Raporty MDR-3, czyli informacje o zastosowaniu schematu podatkowego, składają korzystający, którzy w 2022 dokonywali jakichkolwiek czynności będących elementem schematu podatkowego lub uzyskiwał wynikającą z niego korzyść podatkową.
Obowiązek złożenia MDR-3 we wskazanym terminie dotyczy schematów transgranicznych oraz – jeżeli stan zagrożenia epidemicznego nie zostanie przedłużony – również omawianych powyżej schematów krajowych. Zwracamy uwagę, że obowiązek raportowania schematów krajowych może często wynikać po prostu z przekroczenie progów wartościowych, np. dochody (przychody) nierezydenta albo wypłata dywidendy przekraczające próg 25 mln zł.
Również w tym przypadku należy przyjrzeć się działaniom podejmowanym w ubiegłym roku w celu identyfikacji ewentualnych obowiązków raportowania MDR-3
Dalsze kroki?
Warto pamiętać, że brak wykonania obowiązków w obszarze MDR w powyższych terminach może skutkować nałożeniem sankcji, w tym wysokich kar pieniężnych.
Dlatego też chętnie wesprzemy Państwa w analizie obowiązków w zakresie raportowania MDR – skorzystamy przy tym z zebranego doświadczenia własnego oraz wiedzy rynkowej.
Jeśli zajdzie taka potrzeba, przeprowadzimy Państwa również przez cały proces raportowania, wskażemy jakie obowiązki w zakresie raportowania należy spełnić, zbierzemy niezbędne dane, przygotujemy i złożymy dokumenty.
Zapraszamy do kontaktu!
Ewa Banaszak
Head of Tax Coordination