Możliwość skorzystania z ulgi na tak zwaną działalność badawczo-rozwojową może na pierwszy rzut oka kojarzyć się z koniecznością przedsiębrania skomplikowanych prac naukowych i dokonywania odkryć zmieniających percepcje naszej rzeczywistości. Takie przeświadczenie jest jednak błędne i ulga ta nie jest zarezerwowana wyłącznie dla naukowców czy pracowników akademickich. Jedną z głównych przesłanek jej stosowania jest bowiem konieczność przedsiębrania nie tylko badań naukowych, ale również prac rozwojowych. Analiza tych pojęć powinna pozwolić na odpowiedź jaka działalność programistyczna mieści się w możliwości stosowania ulgi badawczo-rozwojowej.
Czym jest działalność badawczo – rozwojowa?
Ustawy podatkowe celem zdefiniowania działalności naukowej i rozwojowej odsyłają do ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce wskazując, że tym pojęciem objęte są badania naukowe i prace rozwojowe. I tak przez badania naukowe ustawodawca rozumie:
- badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne, oraz
- badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Wyłączone z definicji prac rozwojowych są jedynie działania obejmujące rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Jak kwalifikować działalność programistyczną?
Powyższe definicje wyraźnie zatem wskazują, że działalnością badawczo – rozwojową są nie tylko prace naukowe rozumiane jako zdobycie nowej wiedzy, ale także kształtowanie już dostępnej wiedzy i rozwiązań programistycznych w tworzenie nowych produktów i usług. Efektem prac programistycznych nie musi być zatem odkrycie naukowe, a wystarczające będzie wytworzenie produktu lub usługi, która nie jest jeszcze znana lub stosowana na rynku.
W konsekwencji odpowiedź na pytanie czy nasza działalność mieści się w pojęciu prac badawczo – rozwojowych powinna być pierwszą czynnością przed zastosowaniem ulgi. Bowiem głównie to od charakteru wytwarzanych produktów czy usług zależy możliwość stwierdzenia, że prace rozwojowe lub badania aplikacyjne mają miejsce i działalność programistyczne może być objęta ulgą na działalność badawczo – rozwojową.