Podatkowa grupa kapitałowa (PGK) ma prawo odliczyć od dochodu stratę spółki wchodzącej w skład PGK, mimo że strata została wygenerowana przez spółkę przed jej przystąpieniem do PGK – potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji nr 0114-KDIP2-2.4010.387.2023.1.AP.
Analizowana przez Dyrektora KIS sprawa dotyczyła czterech spółek, które planują utworzenie w 2024 r. podatkowej grupy kapitałowej. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jedna ze spółek poniesie w 2023 r. stratę podatkową. Powstało zatem pytanie – jak taką stratę rozliczyć, gdy PGK zostanie już utworzona.
PGK w przepisach
Podatkowa grupa kapitałowa (grupa spółek wspólnie rozliczających się z CIT) stanowi bezpieczne i zgodne z przepisami rozwiązanie pozwalające na obniżenie efektywnej stawki podatku CIT na poziomie grupy kapitałowej.
Z przepisów ustawy o podatku CIT wynika, że podatnikiem CIT może być grupa co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych. Mamy wówczas do czynienia z podatkową grupą kapitałową (PGK).
PGK mogą zostać powołane przez grupę co najmniej 2 spółek kapitałowych, które są polskimi rezydentami podatkowymi. Spółka dominująca w PGK musi posiadać co najmniej 75% udziałów w spółkach zależnych. Wymagany jest przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą ze spółek w wysokości 250 tys. PLN. Na moment powoływania PGK spółki nie mogą wykazywać zaległości w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa.
Korzyści jakie może przynieść utworzenie PGK to:
- ograniczenie obowiązków formalnych w CIT – wszystkie spółki wchodzące w skład grupy są reprezentowane przez jeden podmiot, tj. spółkę dominującą,
- szczególne regulacje w odniesieniu do limitów kosztów finansowania dłużnego (przy wyliczaniu nadwyżki kosztów finansowania dłużnego nie są brane pod uwagę koszty i przychody o charakterze odsetkowym wynikające z umów, których stroną są wyłącznie spółki tworzące PGK),
- zwolnienie transakcji wewnątrz PGK z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych,
- a przede wszystkim – możliwość konsolidowania wyniku podatkowego w CIT na poziomie grupy, która jest szczególnie atrakcyjna w przypadku, gdy część spółek w ramach grupy jest dochodowych, podczas gdy inne ponoszą straty podatkowe.
Dodatkowo – wraz z ostatnimi zmianami przepisów podatkowych w odniesieniu do PGK – aktualnie istnieje również możliwość rozliczania przez PGK niektórych strat spółek poniesionych przez te spółki jeszcze przed utworzeniem PGK, co potwierdza analizowana interpretacja podatkowa.
Do końca 2021 r. podatkowej grupie kapitałowej nie przysługiwało prawo do pomniejszenia dochodu PGK o stratę poniesioną przez spółkę ją tworzącą, przed przystąpieniem do PGK. Od 2022 r. taka możliwość już istnieje, dzięki nowelizacji przepisów.
Obecnie dochód podatkowej grupy kapitałowej osiągnięty za rok podatkowy może zostać obniżony o stratę z tego źródła przychodów poniesioną w okresie przed utworzeniem PGK przez spółkę wchodzącą w skład tej grupy, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
- strata ta podlegałaby odliczeniu od dochodu tej spółki, gdyby spółka ta nie weszła w skład podatkowej grupy kapitałowej;
- strata została poniesiona przez spółkę nie wcześniej niż w piątym roku podatkowym, poprzedzającym rok podatkowej grupy kapitałowej, za który dokonuje się tego obniżenia;
- strata nie została odliczona od dochodu spółki;
- spółka osiągnęła w roku podatkowym, za który dokonuje się tego obniżenia, dochód z tego źródła przychodów, z którego poniesiona została strata.
Odliczenie strat jest limitowane: nie może przekroczyć 50% wysokości straty oraz nie może przekroczyć kwoty dochodu ze źródła przychodów osiągniętego w roku podatkowym, za który dokonuje się tego obniżenia, przez spółkę wchodzącą w skład PGK, która poniosła tę (rozliczaną) stratę.
Ważne: Podczas trwania podatkowej grupy kapitałowej to PGK jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. To dochód podatkowej grupy kapitałowej może zostać obniżony o stratę poniesioną w okresie przed utworzeniem grupy przez spółkę tworzącą tę grupę.
W związku z przytoczonymi regulacjami – na co wskazuje Dyrektor KIS w wydanej interpretacji – w analizowanej sprawie, to podatkowa grupa kapitałowa jako podatnik będzie mogła odliczyć od dochodów PGK za 2024 r. stratę poniesioną przez spółkę tworzącą tę grupę w okresie przed utworzeniem grupy (tj. stratę spółki za 2023 r.).