W wykazie prac legislacyjnych i programowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (link do strony) pojawił się długo oczekiwany wpis z założeniami projektu ustawy wdrażającej Dyrektywę Rady (UE) 2022/2523 w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania grup wielonarodowych w Unii z dnia 14 grudnia 2022 r. (czyli tzw. Pillar 2).
Dyrektywa ma na celu wprowadzenie minimalnego poziomu opodatkowania działalności gospodarczej. Jest to kolejny krok uszczelniający system międzynarodowego opodatkowania przedsiębiorstw. Pillar 2 ma objąć największych podatników, czyli przedsiębiorstwa międzynarodowe o skonsolidowanych dochodach powyżej 750 mln euro. Upraszczając zasady wprowadzane przez Dyrektywę można powiedzieć, iż oczekiwane efektywne opodatkowanie takich firm na poziomie międzynarodowym nie powinno być niższe niż 15%.
Obecnie Pillar 2 oczekuje na pilną implementację do prawa krajowego w Polsce. Z opublikowanych informacji wynika, że przyjęcie projektu ustawy planowane jest na trzeci kwartał 2024 r. Z kolei doniesienia prasowe wskazują, że projekt ma być udostępniony do konsultacji już pod koniec marca lub na początku kolejnego kwartału, a wejście w życie ustawy planowane jest na 1 stycznia 2025.
Kogo dotyczy Pillar 2 i jak się na niego przygotować?
System podatku minimalnego dotyczy całych przedsiębiorstw międzynarodowych, wraz z ich spółkami zależnymi zlokalizowanymi w Polsce.
Z uwagi na szeroki zakres oddziaływania Pillar 2 oraz kompleksowość przepisów, już teraz należy rozpocząć przygotowania do ich wdrożenia. W szczególności należy przeanalizować wpływ Pillar 2 na poziom opodatkowania, przygotować narzędzia i procedury sprawozdawcze oraz ustalić podział odpowiedzialności.
Warto przy tym zaznaczyć, że wartości niezbędne do kalkulacji ekspozycji na podatek minimalny opierają się na danych rachunkowych i co do zasady są obliczane na poziomie krajów, a nie jednostek. To powoduje, że trzeba odpowiednio przygotować i ustrukturyzować dane, które mogą nie być zwyczajowo dostępne w stosowanych systemach rachunkowych.
Może to stanowić spore wyzwanie dla polskich spółek z międzynarodowych grup kapitałowych.
Masz pytania dotyczące Pillar 2 – skontaktuj się z autorem wpisu.