Współtworzenie oprogramowania bez ulgi IP Box
Gazeta Prawna, 2024-05-13, Paweł Jastrzębowski
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 7 maja 2024 r., sygn. akt I SA/Gd 46/24 praca osoby współtworzącej oprogramowanie może być twórcza. Jeżeli jednak jej efekty powstają w toku prac bazujących wyłącznie na pracy zespołu innych osób (programistów), to nie wystarczy do uznania jej za działalność badawczo-rozwojową.
Patent jako pośredni koszt uzyskania przychodu
Rzeczpospolita, 2024-05-13, Natalia Majewska
Jak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 31 stycznia 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.720.2023.1.DP, w razie niewprowadzenia patentu do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, cena nabycia patentu może stanowić pośredni koszt uzyskania przychodów. W sprawie chodziło o spółkę, która zawarła z zagranicznym podmiotem umowę na wykonanie określonego projektu. W trakcie trwających prac spółka zapłaciła kontrahentowi ustalone wynagrodzenie. Współpraca z kontrahentem była jednak trudna, a przygotowany projekt nie spełniał oczekiwań spółki. Sprawa trafiła do sądu. Na rzecz spółki została zasądzona kwota ustalona za realizację projektu oraz odszkodowanie. Spółka wszczęła wobec kontrahenta postępowanie egzekucyjne. Z uwagi na fakt, że jedynym majątkiem kontrahenta na terytorium Polski był patent, postępowanie to zmierzało do jego przejęcia. Spółka zapytała, czy w przypadku, w którym patent nie zostanie wprowadzony do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, cena jego nabycia będzie stanowiła pośredni koszt uzyskania przychodów nawet jeżeli w przyszłości nastąpi jego zbycie. Spółka stanęła na stanowisku, zgodnie z którym cena nabycia patentu powinna w takim przypadku zostać uznana za pośredni koszt uzyskania przychodu, gdyż celem poniesienia kosztu było zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodu, a w takim wypadku nie zostaje spełniona przesłanka bezpośredniego związku kosztu z przychodem. Dyrektor KIS to potwierdził.
Konwersja pożyczki na kapitał zakładowy nie jest neutralna w CIT
Gazeta Prawna, 2024-05-14, Katarzyna Jędrzejewska, Paweł Jastrzębowski
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 7 maja 2024 r., sygn. akt I SA/Wr 998/23 orzekł, iż konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy, niezależnie od jej kwalifikacji dokonanej na gruncie prawa cywilnego (potrącenie, odnowienie, przelew wierzytelności czy zwolnienie z długu), zawsze jest związana z wniesieniem do spółki wkładu niepieniężnego i w związku z tym skutkuje powstaniem przychodu.
Klauzula przystopowała, ale odżywa
Gazeta Prawna, 2024-05-14, Mariusz Szulc
Od 2017 r. do końca marca br. szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadził 204 postępowania zmierzające do zastosowania klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Wydał też 156 decyzji wymiarowych, w których ją faktycznie zastosował. Jednocześnie wydał 158 decyzji w tym zakresie jako organ odwoławczy – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Przepisy o klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania weszły w życie 2016 r. Celem było zniechęcenie podatników do agresywnej optymalizacji. W 2023 r. zmieniła się tendencja dotycząca decyzji wydanych z zastosowaniem klauzuli. Częściej dotyczyły one rozliczeń w CIT (37 decyzji), a nie PIT (24). Rok wcześniej było to odpowiednio 17 i 30.
Nadal jest problem z wyliczaniem czasu pracy przy uldze B+R
Gazeta Prawna, 2024-05-15, Agnieszka Pokojska
W piśmie z 6 maja 2024 r. podpisanym przez Łukasza Kuśmierza, zastępcę dyrektora departamentu podatków dochodowych w MF, znak sprawy DD8.8223.4.2024 stwierdzono, że w interpretacji ogólnej z 13 lutego 2024 r. nr DD8.8203.1.2021 minister finansów nie wypowiedział się co do obliczania proporcji czasu pracy przeznaczonego w danym miesiącu na realizację działalności badawczo-rozwojowej przez pracownika. Zdaniem MF minister zajął w niej stanowisko tylko co do wynagrodzeń za czas urlopu, choroby lub innej usprawiedliwionej absencji. Potwierdził, że ono również jest kosztem kwalifikowanym dla celów ulgi B+R. Problem polega na tym, że w interpretacji ogólnej minister z jednej strony wypowiedział się niekorzystnie dla przedsiębiorców co do pojęcia ogólnego czasu pracy, ale z drugiej powołał się na korzystne dla nich wyroki NSA.
Rozliczanie zwolnień w strefie wciąż problematyczne
Gazeta Prawna, 2024-05-15, Katarzyna Jędrzejewska
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 2 maja 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.126.2024.1.JG stwierdził, że gdy przedsiębiorca posiada zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE oraz decyzję o wsparciu nowej inwestycji, to nie można łączyć dochodów osiągniętych z tych dwóch źródeł zwolnionych z opodatkowania. Podatnik powinien w takiej sytuacji je wyodrębnić, aby ustalić wynik podatkowy uzyskany odrębnie z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie otrzymanych zezwoleń, a odrębnie z działalności gospodarczej określonej w decyzjach o wsparciu. Argumentem dyrektora KIS jest to, że dla działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE oraz określonej w decyzji o wsparciu ustawa o CIT przewiduje odrębne zwolnienia podatkowe. Gdyby dochody z obu tych źródeł miały być rozliczane łącznie, to ustawodawca dałby temu podstawy w odpowiednich zapisach ustawy, co jednak nie ma miejsca.
Fundacje rodzinne mogą się stać wehikułem optymalizacyjnym
Gazeta Prawna, 2024-05-16, Agnieszka Pokojska
14 maja 2024 r., zapadł korzystny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, sygn. akt I SA/Po 152/24, potwierdzający, że wniesienie nieruchomości do spółki celowej przez fundacje rodzinne nie jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych. Fundacja nie straci więc zwolnienia podatkowego w związku z tą transakcją i nie będzie musiała zapłacić 25-proc. CIT.
Wynajęte mieszkania w kosztach firmy
Rzeczpospolita, 2024-05-17, Przemysław Wojtasik
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 23 kwietnia 2024 r., sygn. nr 0113-KDIPT2-1.4011.82. 2024.2.MAP potwierdził, iż przedsiębiorca realizujący kontrakt w Niemczech może rozliczyć w kosztach czynsz za lokale dla podwykonawców.