Przychody fundacji rodzinnej pochodzące z uczestnictwa w transparentnej spółce cypryjskiej nie są zwolnione z opodatkowania
Stosownie do wyroku WSA w Warszawie z dnia 23 maja 2024 roku, sygn. III SA/WA 682/24, przychody fundacji rodzinnej pochodzące z uczestnictwa w transparentnej spółce cypryjskiej nie są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym. Przepisy dotyczące fundacji rodzinnej odnoszą się wyłącznie do spółek handlowych, a nie podmiotów transparentnych, gdzie podatnikami są wspólnicy. Nie zmienia tej oceny fakt, że spółka cypryjska ma status alternatywnego funduszu inwestycyjnego (AIF).
Dostawa przez gminę uzbrojonej nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT, jednak gmina nie ma prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków na uzbrojenie terenu
Gmina zrealizowała inwestycję polegającą na uzbrojeniu wolnych terenów inwestycyjnych i zamierza dokonać ich sprzedaży. Zgodnie z interpretacją podatkową Dyrektora KIS z 20 maja 2024 roku, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.142.2024.2.MWJ, sprzedaż uzbrojonych terenów inwestycyjnych przez gminę jest czynnością cywilnoprawną, więc transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Gminie nie będzie jednak przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków na budowę drogi wewnętrznej, kanalizacji deszczowej i oświetlenia, jako że jest to działalność o charakterze publicznoprawnym.
Serwery jako urządzenie przemysłowe
Serwery, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT oraz art. 12 ust. 3 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego podatkowania, stanowią urządzenie przemysłowe. Zgodnie z wyrokiem NSA z 16 maja 2024 roku, sygn. II FSK 1078/21, pojęcie „urządzenia przemysłowe” powinno obejmować wszelkie urządzenia wykorzystywane w działalności gospodarczej, nie tylko w procesie produkcji. W konsekwencji, opłata za udostępnienie przez niemiecki podmiot serwerów stanowi przychód za udostępnienie urządzenia przemysłowego i podlega opodatkowaniu u źródła.
Wartość początkowa nieruchomości to wartość historyczna z chwili jej nabycia
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, pierwsze zasiedlenie to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich a) wybudowaniu lub b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Wartość początkowa nieruchomości na gruncie ustawy o VAT to jej wartość historyczna z chwili jej nabycia. Taka wartość nie podlega uaktualnieniu o wartość dokonanych ulepszeń. Takie podejście zaprezentował NSA w wyroku z 16 maja 2024, sygn. I FSK 1646/19.
Kara umowna za jednostronne wypowiedzenie umowy nie podlega VAT
Kary umowne za jednostronne wypowiedzenie umowy z winy klienta i zwłokę w zwrocie maszyny pełnią funkcję odszkodowawczą i nie podlegają opodatkowaniu VAT. Tak orzekł NSA w wyroku z dnia 17 maja 2024, sygn. I FSK 1240/20.