Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników to wprowadzony w styczniu 2022 r., kolejny proinnowacyjny instrument podatkowy stanowiący rozszerzenie ulgi na działalność badawczo–rozwojową (tzw. ulgi B+R). Większość podatników kwalifikujących się do tej ulgi, skorzysta z niej po raz pierwszy w 2023 r.
Ulga ta ma na celu wspierać i promować zatrudnianie wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej, a także innowacyjność polskich przedsiębiorstw. To preferencyjne rozwiązanie podatkowe znajduje zastosowanie również w branży IT, a więc obok ulgi B+R czy IP-Box jest kolejną ulgą podatkową, która może zostać wdrożona w przedsiębiorstwie działającym w tym sektorze.
Aby skorzystać z tej ulgi, podatnik PDOP lub PDOF musi:
- prowadzić działalność badawczo-rozwojową,
- uzyskiwać przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych,
- osiągać stratę lub taki dochód, który uniemożliwi mu skorzystanie w całości lub w części z ulgi B+R.
W praktyce, ulga na innowacyjnych pracowników pozwala więc na szybsze odliczenie nierozliczonej dotychczas ulgi B+R i stanowi atrakcyjny instrument dla przedsiębiorców, którzy nie mogą w pełni z niej skorzystać. Ta preferencja podatkowa może okazać się atrakcyjnym rozwiązaniem szczególnie dla start-upów technologicznych, które w początkowej fazie swojego funkcjonowania ponoszą cały szereg kosztów, a jednocześnie generują stratę lub nie osiągają wystarczającego poziomu dochodów, by efektywnie rozliczyć ulgę B+R.
O tym na czym polega działalność badawczo-rozwojowa pisaliśmy m.in. tu: Na czym polega działalność badawczo-rozwojowa (B+R)?
Pracownik bezpośrednio zaangażowany w działalność B+R
Podstawowym warunkiem dla skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników, jest zatrudnianie przez podatnika pracowników bezpośrednio zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową i pełnienie przez niego roli płatnika PDOF, gdyż w praktyce zastosowanie tej ulgi następuje na etapie wpłacania przez płatnika do urzędu skarbowego zaliczek na PDOF, pobieranych od wynagrodzeń wypłacanych tym pracownikom. Jej zastosowanie pozwala więc na zmniejszenie miesięcznego obciążenia finansowego pracodawcy, gdyż będzie on odprowadzał na rachunek bankowy urzędu skarbowego mniejsze kwoty.
Przepisy nie definiują pojęcia „pracowników bezpośrednio zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową”, jednak wskazują, że ulga może odnosić się do zaliczek na PIT wypłacanych w stosunku do wynagrodzenia osób, których czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu, wynosi co najmniej 50%. Warunkiem odliczenia jest więc poświęcenie przez danego pracownika co najmniej 50% ogólnego czasu pracy bezpośrednio na realizację działalności B+R w danym miesiącu.
Szczególne znaczenie dla zastosowania tej ulgi będzie więc miała nie tylko identyfikacja osób zaangażowanych w działalność B+R, ale również szczegółowe ewidencjonowanie czasu pracy poświęcanego przez te osoby na realizację działań badawczo-rozwojowych.
Wysokość odliczenia
Warto dodać, że ulga znajduje zastosowanie do zaliczek PIT pobieranych wyłącznie od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:
- stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego,
- wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
- praw autorskich.
Rozwiązanie to daje możliwość pomniejszenia kwoty przekazywanych do urzędu skarbowego zaliczek na PIT o iloczyn nieodliczonej kwoty ulgi B+R i stawki podatku obowiązującej podatnika korzystającego z ulgi na innowacyjnych pracowników w danym roku podatkowym.
Wartość zaliczek na podatek dochodowy pobranych od wynagrodzenia pracownika, które nie zostaną przekazane na rachunek urzędu skarbowego w ramach korzystania przez pracodawcę z ulgi na innowacyjnych pracowników, oczywiście nie stanowi dla tego pracodawcy przychodu podatkowego.
Od kiedy można rozpocząć stosowanie ulgi
Moment rozpoczęcia korzystania z tej ulgi wiąże się z koniecznością uprzedniego złożenia zeznania podatkowego, z którego wynikać będą kwoty nieodliczonych wydatków poniesionych na działalność B+R. Uprawnienie do pomniejszenia zaliczek na PIT przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie roczne, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.
Stosownie do przepisów przejściowych, a także zgodnie z podejściem organów podatkowych (por. interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23.08.2022, nr 0111-KDIB1-3.4010.155.2022.2.BM) z ulgi tej można skorzystać po raz pierwszy w 2023 r., po złożeniu zeznania rocznego dotyczącego 2022 roku. Zasada ta znajduje zastosowanie dla podatników, których rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym.
W przypadku podatników CIT, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2021 r., pomniejszeń zaliczek PIT w ramach ulgi na innowacyjnych pracowników, dokonać można było po raz pierwszy w roku podatkowym rozpoczynającym się bezpośrednio po tym roku – czyli jeszcze w roku podatkowym rozpoczętym w trakcie 2022 r., po złożeniu rocznego zeznania podatkowego za rok poprzedni.
Warto nadmienić, że w interpretacji podatkowej z dnia 23 września 2022 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.473.2022.1.MBD Dyrektor KIS wskazał, że w przypadku złożenia zeznania CIT-8 w marcu 2023 r., pracodawcy będą uprawnieni do pomniejszenia zaliczek na PIT również w stosunku do wynagrodzeń dotyczących marca 2023 r. (tj. należnych pracownikom za marzec), w przypadku, w którym są one wypłacane pracownikom do 10 dnia kolejnego miesiąca – tj. zostaną wypłacone do 10 kwietnia 2023 r. Stanowisko to należy uznać za zasadne, gdyż przepisy przewidują, że pomniejszenie zaliczek na PIT w ramach omawianej ulgi będzie przysługiwało od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złoży CIT-8, nie wprowadzając przy tym żadnych dodatkowych wymogów w tym zakresie. Podatnicy powinni więc być uprawnieni do pomniejszenia zaliczek na PIT od wynagrodzeń wypłacanych w miesiącu następującym po miesiącu, w którym złożą oni zeznanie roczne, niezależnie od tego czy wynagrodzenia te są należne pracownikowi za miesiąc, w którym zostają wypłacone czy też za miesiąc poprzedni.
Dodatkowe warunki
Trzeba również pamiętać, że z ulgi nie mogą stosować podatnicy, którzy korzystają z prawa do zwrotu gotówkowego uregulowanego w uldze B+R.
Natomiast w przypadku utraty prawa do ulgi – podatnik będzie musiał zwrócić jej wartość poprzez doliczenie kwot uprzednio odliczonych w ramach ulgi w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym dojdzie do utraty prawa do ulgi.